Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym żył Kraków

(PS)
Archiwum
Krakowski legion na pomoc Turcji. W numerze z 5 października 1911 r. wychodzący w Krakowie "Ilustrowany Kurier Codzienny" pisał o pomyśle stworzenia legionu polskiego, który miałby walczyć u boku armii tureckiej w rozpoczętej właśnie wojnie tego kraju z Włochami.

29 września 1911 r. wybuchła wojna włosko-turecka, której przyczyną były kolonialne aspiracje Włoch w stosunku do tureckich posiadłości w Afryce Północnej. "IKC" od samego początku obszernie informował o tym konflikcie, a sympatie redakcji były wyraźnie po stronie zaatakowanej Turcji.

Gazeta nie była w tym odosobniona, bo w numerze z 3 października zamieściła wzmiankę o liście, jaki do niej dotarł. Jego autor - nazwiska nie ujawniono - proponował werbowanie ochotników i tworzenie legionów na rzecz Turcji, powołując się na historyczne sympatie i "prawość Turcyi wobec Polski, która do dziś nie uznaje gwałtu i rozboju na tej ostatniej dokonane".

Pomysł zyskał uznanie, bo jak czytamy na pierwszej stronie numeru z 5 października, do redakcji zaczęli się "masowo" zgłaszać przedstawiciele młodzieży, domagając się rozpoczęcia akcji werbunkowej i przyspieszenia negocjacji w tej sprawie z przedstawicielami władz dyplomatycznych i wojskowych Turcji. "Przez wczorajszy dzień przesunęło się przeszło pięćdziesięciu młodzieńców przez naszą Redakcyę, dowiadując się w jakiem stadyum znajduje się sprawa »krakowskiego legionu ochotniczego«.

Członkowie Redakcyi są interpelowani w tej sprawie w lokalach publicznych i na ulicy, lwia część korespondencyi codziennej, którą odbieramy, odnosi się do przyszłych legionów, tak, iż załatwianie jej, jak niemniej ustne objaśnienia zgłaszającym się, musieliśmy przydzielić osobnemu referentowi" - pisał dziennik.

Wobec tak dużego zainteresowania sprawą redakcja wyjaśniała na łamach, że dotychczas chęć zapisania się do "krakowskiego legionu ochotników" zgłosiło ponad 200 osób, a obszerny memoriał w tej sprawie wysłany został przez nią do ambasady tureckiej w Wiedniu i ministerstwa wojny w Konstantynopolu z prośbą o ustalenie warunków przyjęcia do tureckiej armii polskich legionistów. Inicjatywa "IKC" odbiła się szerokim echem w Europie, doniosły o niej liczne gazety, a mocny atak na nią przypuściła krakowska "Nowa Reforma", zarzucając "Ikacowi" bałamucenie młodzieży.

Efektem całej akcji była interwencja ambasady włoskiej u władz austriackich, policyjna rewizja w redakcji "Ikaca" i konfiskata jednego numeru gazety… Po tych wydarzeniach temat "legionu ochotników" zniknął z łamów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski