Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyżyny – zielonym, otwartym kampusem nowoczesnej uczelni technicznej. List otwarty rektora PK w sprawie projektu "Politechnika 2100"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Przykładowa wizualizacja możliwego zagospodarowania przestrzeni wokół planowej w koncepcji „Politechnika 2100” nowej siedziby  Klubu Studenckiego „Kwadrat 2.0”
Przykładowa wizualizacja możliwego zagospodarowania przestrzeni wokół planowej w koncepcji „Politechnika 2100” nowej siedziby Klubu Studenckiego „Kwadrat 2.0” PK
Politechnika Krakowska w liście otwartym rektora prof. Andrzeja Szaraty przedstawiła szeroką informację dotyczącą planów rozwoju uczelni, budzących zainteresowanie społeczne zwłaszcza w części dotyczącej przyszłego zagospodarowania nieruchomości Politechniki w krakowskich Czyżynach. List został opublikowany w środę 28 lutego 2024 r., bezpośrednio po tym, jak temat zagospodarowania nieruchomości uczelni w Czyżynach podejmował na posiedzeniu Senat Politechniki Krakowskiej.

List jako odpowiedź na nieprawdzie informacje

- W przestrzeni publicznej kolportowane są ostatnio nieprawdziwe informacje, często godzące w dobre imię uczelni, przypisujące jej władzom całkowicie zmyślone zamierzenia. Zwłaszcza w okresie samorządowej kampanii wyborczej mogą się one nasilać i prowadzić do narastania fali nieprawdziwych treści dot. zamierzeń władz Politechniki, w sposób nieuprawniony mieszać uczelnię - apolityczną z zasady i przekonania - do wyborczych rozgrywek. Może być to groźne nie tylko dla Politechniki, ale i niekorzystne dla miasta i regionu oraz jego mieszkańców. (...) Dlatego przedstawiamy otwarcie nasze plany i stanowisko. Pozostajemy otwarci na wszelkie pytania. Apelujemy o dalszą, rzetelną i merytoryczną dyskusję w sprawie przyszłego zagospodarowania nieruchomości Politechniki Krakowskiej w Czyżynach – pisze w liście otwartym prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Prof. Andrzej Szarata skierował już list otwarty na ręce ministra nauki i szkolnictwa wyższego, parlamentarzystów krakowskich, przedstawicieli władz Krakowa i województwa małopolskiego, radnych m. Krakowa oraz kandydatów na prezydenta miasta, przewodniczącej Rady Dz. XIV m. Krakowa. Teraz w pełnej treści przedstawił go również wszystkim członkom społeczności Politechniki Krakowskiej i mieszkańcom miasta.

Projekt "Politechnika 2100"

- Plan Politechniki Krakowskiej dla nieruchomości uczelni w Czyżynach zakłada, że w przyszłości powstanie tam atrakcyjnie zagospodarowany, zielony kampus nowoczesnej uczelni technicznej, otwarty dla mieszkańców i gości Krakowa. Czyżyny – według naszej koncepcji – mają szansę i potencjał, by stać się unikatową wizytówką Politechniki i Krakowa, zgodnie z potwierdzoną – naukowo i empirycznie – zasadą, że najbardziej efektywnym narzędziem kreowania wizerunku miasta jest wysoka jakość architektury i przestrzeni miejskiej - pisze w liście rektor PK i dodaje: - Jesteśmy przekonani, że dla tej części Czyżyn, której Politechnika Krakowska jest właścicielem, uczelnia proponuje przemyślany i odpowiedzialny plan zagospodarowania, uwzględniający precyzyjnie rozpoznaną, rzeczywistą wartość historyczną i przyrodniczą tej przestrzeni.

Jak dalej podkreśla prof. Szarata: - długofalowy plan dla Czyżyn wymaga uwzględnienia już teraz w dokumentach planistycznych miasta Krakowa kompleksowej, w miejsce punktowej, wizji ich zagospodarowywania, niezależnej od populistycznych nacisków i bieżącej polityki.

Obecnie trwają prace nad projektem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Czyżyny-Zachód. Obszar objęty procedowaniem to w ponad 53 proc. własność Politechniki Krakowskiej, dlatego uczelnia aktywnie uczestniczy w procedurach w ramach prac nad planem, prowadzonych przez prezydenta Krakowa i właściwe jednostki merytoryczne Urzędu M. Krakowa.

Uczelnia przypomina, że jednocześnie trwa postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym dotyczące części terenu objętego procedowanym planem. W 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił bowiem decyzję Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie tzw. pola wzlotów po zachodniej stronie części pasa startowego dawnego lotniska w Krakowie do rejestru zabytków. Ostateczne rozstrzygnięcia NSA w tej sprawie mają zapaść w drugim kwartale 2024 r.

- Ze względu na stosunkowo bliski termin ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy konsekwentnie postulujemy w dotychczasowych rozmowach i wnioskach składanych do prezydenta Krakowa o rozważenie wstrzymania procedowania planu miejscowego w obecnym kształcie i ponowne skierowanie go do pełnego wyłożenia. Pozwoliłoby to uwzględnić rozstrzygnięcia NSA, a także wiążąco ustalić, w drodze rzeczowej i uczciwej dyskusji wszystkich zainteresowanych stron, sposób organizacji tej ważnej dla uczelni i miasta przestrzeni oraz docelową koncepcję zrównoważonego zagospodarowania terenów, należących do PK - czytamy w liście.

Politechnika zgłasza uwagi do MPZP, wnioski i postulaty, przedstawia szeroko i transparentnie koncepcję zagospodarowania swoich nieruchomości w Czyżynach pn. „Politechnika 2100”. Jak zaznacza rektor Politechniki, dzieje się tak, bo – (...) na obecnych władzach Politechniki Krakowskiej ciąży nie tylko moralna, ale i prawna odpowiedzialność za to, by w przyszłości była możliwa realizacja strategii rozwoju uczelni jako silnego ośrodka nauki i dydaktyki.

W środę, 28 lutego 2024 r. temat zagospodarowania nieruchomości uczelni w Czyżynach był jednym z omawianych podczas posiedzenia Senatu Politechniki Krakowskiej.

Politechnika Krakowska ma koncepcję rozwoju swoich terenów w Czyżynach na najbliższe 20, 50, a może i nawet 100 lat. Mają powstać nowe laboratoria, budynki dydaktyczne, bieżnia, korty tenisowe, nowy budynek klubu studenckiego "Kwadrat", zbiornik wodny, ścieżka rowerowa i wiele innych inwestycji. Co istotne, przedstawiciele uczelni podkreślają, że aż 60 procent powierzchni kampusu mają stanowić tereny zielone.

"Politechnika 2100" to koncepcja zagospodarowania terenów Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, która została opracowana przez zespół złożony z członków władz uczelni, ekspertów wielu specjalności (m.in. projektowania architektonicznego, urbanistyki, architektury krajobrazu, aerodynamiki środowiskowej, zarządzania nieruchomościami, prawa), a także studentów PK. Nazwano ją tak, ponieważ dotyczy długoterminowego rozwoju kampusu PK. Chodzi o perspektywę 20, 50, a może i nawet 100 lat.

- Stworzona przez ekspertów planowania przestrzennego, władze, pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej ogólna koncepcja zagospodarowania nieruchomości uczelni w Czyżynach pn. „Politechnika 2100” oparta jest na idei architektury jako marki przestrzeni miejskiej. Chcemy, by jakość proponowanej w Czyżynach architektury, wysoka atrakcyjność kompozycyjna, bogactwo zieleni i łatwo identyfikowalny ład przestrzenny wydobyły z tego miejsca unikatową „osobowość”. Nasze plany zmierzają do tego, by była to przestrzeń przyciągająca mieszkańców, studentów i turystów swoim pięknem i pozytywnym klimatem. Jej wyjątkowa architektura oraz unikatowo zaprojektowana i urządzona zieleń będą sprzyjać rozwojowi nauki i innowacji, a jednocześnie staną się odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Krakowa – dadzą im miejsce do różnych form odpoczynku, budowania więzi sąsiedzkich i międzypokoleniowych, staną się przedmiotem dumy społeczności PK, lokalnej społeczności Czyżyn i mieszkańców Krakowa - czytamy w liście rektora.

Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski