Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Krakowa zdecydują, jakie wydarzenia będą organizowane na terenie Parku Zakrzówek. Ruszają konsultacje społeczne

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mieszkańcy Krakowa zdecydują jakie wydarzenia będą organizowane na terenie Parku Zakrzówek. Ruszają konsultacje społeczne
Mieszkańcy Krakowa zdecydują jakie wydarzenia będą organizowane na terenie Parku Zakrzówek. Ruszają konsultacje społeczne Anna Kaczmarz
Mieszkańcy Krakowa będą mieli czas do 26 kwietnia by wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących zasad wyboru oraz zakresu funkcji realizowanych przez gospodarza akwenu Zakrzówek, w tym także Centrum Sportów Wodnych. - Celem i przedmiotem konsultacji jest określenie proponowanych przez mieszkańców wydarzeń możliwych do organizacji na terenie Parku Zakrzówek w tym form aktywności realizowanych w zakresie funkcjonowania Centrum Sportów Wodnych - informują urzędnicy.

Do 3 września ub. roku czyli zakończenia formalnego sezonu kąpielowego, z kąpieliska na Zakrzówku skorzystało ponad 96 tys. osób. To miejsce było hitem minionych wakacji w Krakowie.

- Teren parku Zakrzówek jest terenem miejskim, ogólnodostępnym dla wszystkich mieszkańców. Ze względu na wysoką wartość przyrodniczą i społeczną, istotne jest określenie możliwych do realizacji form aktywności oraz organizacji wydarzeń, które będą odbywać się z uwzględnieniem i poszanowaniem przyrody. Ewentualne działania podejmowane będą przez gospodarza parku - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, jednostkami miejskimi oraz podmiotami zewnętrznymi - informuje krakowski magistrat.

Jak również podkreślają urzędnicy: - W kontekście funkcjonowania parku Zakrzówek istotnym elementem jest również funkcjonowanie Centrum Sportów Wodnych, będącego przedmiotem dzierżawy. Dlatego też kluczowym jest wybór operatora, którego zadaniem będzie wspieranie i upowszechnianie możliwie jak największej liczby form aktywności fizycznej. Należy przy tym wskazać, że dzierżawa budynku Centrum Sportów Wodnych nie wpłynie na ograniczenie dostępności parku Zakrzówek, w tym akwenu wodnego. Dzierżawa zostanie wyłoniona w ramach przetargu pisemnego nieograniczonego - tłumaczą.

W ramach konsultacji zaplanowano spotkania konsultacyjne, dyżury telefoniczne oraz zbieranie formularzy konsultacyjnych. Pierwszy spacer przyrodniczy odbędzie się 9 marca w godz. 9-11. Drugi spacer z kolei został zaplanowany na 23 marca w godz. 11-13. Na początku kwietnia (red. 11.04) będzie również okazja by przyjść na prezentację budynku Centrum Sportów Wodnych. Ostatnie spotkanie konsultacyjne odbędzie się w Pałacu Krzysztofory 24 kwietnia.

Będą także pełnione dyżury telefoniczne (tel. 887 133 667) w dniach: 6 marca - w godz. 10-12 oraz 20 marca - w godz. 10-12. Można także składać formularz za pośrednictwem poczty elektronicznej jak również w siedzibie ZZM.

Zarządzanie to temat sporny ...

Jak już informowaliśmy wcześniej, parkiem i częścią edukacyjną budynku będzie opiekować się ZZM. Pozostaje wybór zarządcy Centrum Sportów Wodnych, które powstało przy basenach.

Stowarzyszenie Akcja dla Ziemi na Zakrzówku w dniu 6 września 2023 r. wystosowało apel do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie przyszłości Zakrzówka tj. wyboru operatora Centrum Sportów Wodnych na Zakrzówku. Pod apelem podpisało się kilka środowisk i organizacji sportowych. Równolegle Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony i Rozwoju Dębnik (znane również jako tzw. Zielony Zakrzówek) wystosowało apel z podobnym przesłaniem. Wszystkie środowiska, które podpisały apel są związane z kilkunastoletnią batalią o park dostępny dla wszystkich, bez blokowisk i organizowany z poszanowaniem uwarunkowań przyrodniczych.

Apel dotyczył sprzeciwu wobec powierzenia roli operatora CSW na Zakrzówku jednej organizacji płetwonurkowej: - Uważamy, że akwen powinien być dostępny dla wszystkich, a realizowane powinny być tam liczne funkcje społeczne przez organizację społeczną, a nie podmiot wprost lub pośrednio komercyjny (...) Apelujemy o zaniechanie przetargu na wybór operatora. Apelujemy o rozpoczęcie konsultacji społecznych realizowanych rzetelnie z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk, organizacji, mieszkańców okolic Zakrzówka i wszystkich jego miłośników - wyjaśniano w apelu.

Na początku lutego br. temat pojawił się na sesji rady miasta za sprawą uchwały przygotowanej przez klub Koalicji Obywatelskiej, która zobowiązuje miasto do przeprowadzenia konsultacji. Radni w głosowaniu jednomyślnie poparli projekt uchwały.

Co nowego na Zakrzówku w 2024 roku?

Tegoroczną nowością na Zakrzówku ma być kawiarnia w budynku wejściowym przy kąpielisku. W połowie stycznia br. Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał umowę na dzierżawę powierzchni w budynku wejściowym przy kąpielisku Zakrzówek. Zgodnie z przeznaczeniem powstanie tam kawiarnia. Dzierżawca rozpoczął przygotowania, tak, aby nowo zaadaptowane miejsce mogło wiosną umilić czas osobom odwiedzającym park. Do dyspozycji najemcy jest część powierzchni wraz z salą górną oraz miejscem tuż przed budynkiem. Nieruchomość jest własnością miasta, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej w formie kawiarni.

Niedawno Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa przygotowała projekt uchwały w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Zakrzówek - enklawa wschodnia". Chodzi o tereny o powierzchni 1,58 ha, w rejonie ulic Wyłom i Twardowskiego.

Propozycja radnych dotyczyłaby więc poszerzenia chronionych terenów przyrodniczych, bowiem duży obszar Zakrzówka o powierzchni 17,50 ha jest już użytkiem ekologicznym. Poszerzenie go o dodatkowe sześć działek wiązałoby się z koniecznością wykupu przez miasto pięciu z nich.

Długa budowa warta miliony

Przypominamy, że budowa Parku Zakrzówek rozpoczęła się w 2019 r. Cała inwestycja została wyceniona na ok. 50 mln zł. Na Zakrzówku powstały alejki spacerowe, ścieżki biegowe, a największą atrakcją jest kąpielisko, składające się z pięciu basenów o różnej głębokości. Baseny na Zakrzówku otwarto w sezonie letnim w zeszłym roku. Nowe kąpielisko cieszyło się ogromnym powodzeniem o czym świadczyły długie kolejki. Niektórzy musieli w nich odstać nawet trzy godziny, by móc wejść na teren kompleksu i schłodzić się w basenach.

W skład infrastruktury Zakrzówka wchodzą m.in.: kąpielisko z toaletami, przebieralnia i prysznicami, ścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe, pitniki, strefy workout, stoły do ping-ponga, ściany wspinaczkowe, punkty obserwacyjne, huśtawki, strefa grillowa, miejsce piknikowe.

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski