MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dar życia

LIZ
Mieszkańcy Chrzanowa stanęli na wysokości zadania i podzielili się tym, co mają najcenniejszego - swoją własną krwią. Podczas niedzielnej akcji krwiodawstwa uzbierano w sumie ponad 13 litrów krwi. Z inicjatywą zorganizowania zbiorki, nad którą patronat objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, wyszedł student medycyny z Chrzanowa Wojciech Szopa.

Zbiórkę przeprowadzono w salkach katechetycznych przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie, które na tak szczytny cel z chęcią udostępnił proboszcz ks. Wojciech Bryja.
- Jako student medycyny doskonale wiem, jak bardzo potrzebna jest krew ofiarom wypadków i chorym. Ten dar wielokrotnie pomaga uratować ludzkie życie. Dlatego postanowiłem zorganizować zbiórkę krwi. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi w ramach kampanii społecznej KREWNIACY. Cieszę się, że w akcję włączyło się tak wiele osób - _wyjaśnia Wojciech Szopa, który sam także chciał oddać krew.
Niestety uniemożliwiło mu to przeziębienie. Osób, które zdyskwalifikował stan zdrowia było niestety więcej. Dawcy muszą spełniać odpowiednie warunki. Jednym z nich jest idealne zdrowie. Krwi nie mogą oddawać osoby przeziębione, przewlekle chore, a także te, które w ostatnim czasie przeszły jakiś zabieg czy operację. Oddający krew nie mogę też 24 godziny przed zbiórką spożywać alkoholu.
Kłopoty zdrowotne spowodowały, że spośród 39 osób tylko 29 oddało krew. W sumie pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa uzbierali ponad 13 litrów krwi.
- O akcji dowiedziałem się z mediów. Od 8 lat jestem honorowym dawcą krwi. Pierwszy raz postanowiłem oddać krew, gdy zachorował jeden z krewnych. Odtąd robię to regularnie. To wspaniałe uczucie móc pomagać innym ludziom, którzy tego potrzebują. Nikt z nas nie wie przecież, kiedy sam będzie potrzebował krwi - _mówi Daniel Dubiel z Chrzanowa, który był jednym z darczyńców.
Wśród osób, które oddawały krew, byli nie tylko młodzi ludzie, ale także dojrzali mieszkańcy. Krew mógł oddać każdy w wieku od 18 do 65 roku życia, komu pozwoliło na to zdrowie. Każdy z ofiarodawców otrzymał książeczkę honorowego dawcy krwi, a także posiłki regeneracyjne w formie czekolad. Oprócz satysfakcji z oddania krwi jest jeszcze jedna korzyść. Przy okazji krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych, które normalnie są dość drogie. Chodzi o oznaczenie grupy krwi w układzie A B 0 i Rh, pełną morfologię krwi, oznaczenie aktywności aminotransferazy alaninowej - ALAT czy znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS oraz zakażeń kiłą.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski