Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne wysypiska będą miejscami rekreacji

Ewa Tyrpa
Ekologia. Składowisko odpadów poprzemysłowych byłej Huty Aluminium i żwirowisko na osiedlu Samborek w Skawinie mogą zmienić się w tereny zielone oraz rekreacyjne.

Władze gminy będą się starać o pieniądze na przygotowanie projektów na te przedsięwzięcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Chcą zgłosić je do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Poprawa jakości środowiska miejskiego”. Gmina przygotuje projekt „Inwentaryzacja terenów zdegradowanych lub zanieczyszczonych na terenie miasta Skawiny”.

- Konkurs przewiduje dofinansowanie 85 procent przygotowania pełnej dokumentacji - od badania gruntu, inwentaryzację, po projekt z pozwoleniem na budowę - informuje Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny.

Chodzi o ponaddwuhektarowy teren w sąsiedztwie os. Awaryjnego. Funkcjonująca od lat 50. do 80. ubiegłego wieku Huta Aluminium składowała tam niemal wszystko, m.in. poprodukcyjne zgary i osady zawierające związki fluoru, gruz z fundamentów wanien elektrolitycznych. Przeprowadzone w 1998 r. badania wykazały, że fluor nie ma negatywnego wpływu na atmosferę, ale ma go na podziemne wody.

Badania geologiczne i hydrologiczne wykonane też będą na terenie zalewów w Samborku. Po wydobyciu żwiru, wyrobisko stało się wielkim śmietnikiem. Po stworzeniu zalewów, korzystają z niego skawińscy wędkarze. Wszystkie plany władze będę z nimi konsultować. Na zagospodarowanie tego terenu na cele rekreacyjne, kilka lat temu opracowana była koncepcja. Obecne władze nie kontynuowały prac, gdyż wędkarze ją oprotestowali.

Władze gminy chętnie przygotowałyby takie dokumenty dla innych miejsc, np. nieczynnego od kilku lat składowiska odpadów komunalnych i osuwisk. - Jednak konkurs nie obejmuje zdegradowanych miejsc powstałych z udziałem gminy, a takie jest dawne wysypisko odpadów. Z kolei trudno jest udowodnić, że osuwiska powstały w wyniku działalności człowieka, co jest wymogiem konkursu - tłumaczy wiceburmistrz.

Przewiduje, że opracowanie dokumentacji potrwa dwa, trzy lata. Realizacja może następować etapami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski