Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbają o zabytkowe kościoły, to dzięki nim w Małopolsce rozwija się turystyka religijna [PLEBISCYT]

Grażyna Starzak
Wybieramy proboszcza, wikariusza, siostrę zakonną 2015 roku oraz najlepszą parafię Małopolski.

Małopolscy duchowni bardzo dbają o zabytkowe domy Boże. Na liście kandydatów do tytułu "Proboszcz 2015 Roku Małopolski" jest wielu księży, dzięki którym w Krakowie i Małopolsce tak wspaniale rozwija się turystyka religijna.

Wśród prawie 140 krakowskich kościołów ten przy ul. Warszawskiej wyróżnia się nie tylko pięknie odnowioną fasadą, ciekawą historią i tym, że odbywają się tu msze gregoriańskie. Krakowianie lubią go również z tego powodu, że kościół św. Floriana jest nierozerwalnie związany z postacią św. Jana Pawła II. Niezwykłą datą w historii tego kościoła jest rok 1949. To właśnie wtedy z wiejskiej parafii w Niegowici do parafii św. Floriana zostaje przeniesiony młody wikary ks. Karol Wojtyła.

Wielkie zasługi dla tej XVII-wiecznej świątyni miał nieżyjący od dwóch lat poprzedni proboszcz - ks. Jan Czyrek. Parafianie od św. Floriana zdążyli się już przekonać, że ks. Grzegorz Szewczyk jest godnym jego następcą. A jako proboszcz ma niemało na głowie. Rozpoczęła się, bowiem druga część remontu elewacji bazyliki.

"Jak Pan Bóg pozwoli, to około listopada 2015 roku powinny zakończyć się prace remontowe. Kosztorys prac na ten rok wynosi prawie 630 tys. zł" - informuje na stronie internetowej ks. Szewczyk. Udało mu się uzyskać obietnice dofinansowania 45 proc. kosztów ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Parafia z własnych środków musi jednak pokryć resztę. I pewnie uda się ks. Szewczykowi zdobyć brakujące pieniądze, bo parafianie darzą go szacunkiem i zaufaniem. Dlatego znalazł się w gronie kandydatów do tytułu "Proboszcz 2015 Roku Małopolski". Można i trzeba na niego głosować, wpisując w kupon plebiscytowy hasło "NPR. 28".

Trudne zadanie dbania o zabytek wysokiej klasy ma również inny kandydat do tytułu "Proboszcz 2015 Roku Małopolski" - ks. Adam Nita, gospodarz parafii katedralnej Narodzenia Najśw. Maryi Panny w Tarnowie. To najbardziej okazały i monumentalny zabytek miasta.

Powstał w XIV wieku w stylu gotyckim, a obecny wygląd zyskał po gruntownej renowacji i przebudowie w latach 1889-1900. Katedra - matka wszystkich kościół tarnowskiej diecezji - ma szczęście do gospodarza, który wie, jak zdobywać pieniądze na remonty. Ks. Nita, były kanclerz tarnowskiej kurii, był jednym z założycieli Diecezjalnego Centrum Ekonomii Społecznej, które powstało dzięki europejskim funduszom. Można i warto na niego głosować, wpisując do kuponu zamieszczonego obok - NPR.34.

Kupony przyjmujemy do 10 września br., SMS-y do 11 września do godziny 15.59.59. Szczegółowa instrukcja głosowania na stronach dziennikpolski24.pl oraz krakow.naszemiasto.pl.

Regulamin „NAJLEPSZY PROBOSZCZ, WIKARY, NAJLEPSZA SIOSTRA ZAKONNA ORAZ NAJLEPSZA PARAFIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski