MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza butelka na dzwonnicy. Niezwykłe odkrycie w kościele św. Klemensa w Wieliczce

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niezwykłe odkrycie podczas remontu dzwonnicy kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Znaleziono butelkę z dokumentami sprzed około wieku
Niezwykłe odkrycie podczas remontu dzwonnicy kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Znaleziono butelkę z dokumentami sprzed około wieku materiały parafii św. Klemensa w Wieliczce
Mające około stu lat dokumenty - sporządzone w języku łacińskim oraz polskim - odkryto podczas prac związanych z renowacją dachu zabytkowych budynków kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Pergamin znajdował się w zakorkowanej butelce, umieszczonej w kuli wieńczącej dzwonnicę świątyni.

Tajemniczą butelkę odnaleziono w ostatnich dniach podczas demontażu krzyża i kuli z dzwonnicy znajdującej się przy „Klemensie”. Otwarcie znaleziska odbyło się komisyjnie, w obecności m.in.: przedstawiciela Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków dr Jacka Chrząszczewskiego, konserwator zabytków Elżbiety Graboś, architekta Bogusława Kulki, proboszcza parafii Wojciecha Olszowskiego, przedstawicieli inwestora oraz firmy prowadzącej prace budowlane przy zabytku.

- Z butelki wyciągnięto zwinięty pergamin, zapisany z obu stron. Z tekstu w języku łacińskim wynika, że dzwonnica została pokryta miedzianą blachą w roku 1911. Natomiast drugi tekst, napisany w języku polskim, znajdujący się na odwrocie dokumentu, datowany na października 1938 roku, mówi o tym, że kiedy proboszczem parafii był ks. Józef Śliwa, m. in. odnowiono i przerobiono krzyż, pozłocono kulę i naprawiono dach dzwonnicy. Zatem w 2024 roku mija 113 lat od pokrycia dzwonnicy dachem i 86 lat od naprawy tego dachu – podaje parafia św. Klemensa.

Zapowiedziano już także, że mniej więcej w połowie maja 2024, po odnowieniu krzyża i pozłoceniu kuli, butelka wraz z pergaminem wróci na wieżę. Do kuli zostanie włożona ponadto kapsuła czasu – już kolejna - wraz z listem od współczesnych do przyszłych pokoleń.

Wielicka parafia św. Klemensa, której początki sięgają przełomu XI i XII wieku, jest jedną z najstarszych w Archidiecezji Krakowskiej. Od września 2022 roku trwa tu gruntowany remont dachu zabytku – wzniesionego w latach 1802-1806 w stylu baroku józefińskiego, na fundamentach wcześniejszych świątyń, romańskiej oraz gotyckiej - i innych kościelnych obiektów.

Pierwszy etap przedsięwzięcia objął wymianę blachy na sygnaturce oraz części dachu nad zakrystią i prezbiterium. Gdy krzyż i kula z sygnaturki wróciły z renowacji i na swoje miejsce, w kuli umieszczono dwie kapsuły czasu: zawierającą dwie kartki - z roku 1936 oraz 1982 - z informacjami o poprzednich remontach kościoła (dokumenty te odnaleziono podczas prac renowacyjnych), oraz z listem do przyszłych pokoleń z wiadomościami m.in. o obecnej renowacji dachu, monetami i bankomatami obowiązującymi teraz w Polsce, dokumentami dotyczącymi kościoła i współczesnej Wieliczki.

Edukacja obywatelska zastąpi HiT

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski