Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbamy o trawniki i krzewy

(DD)
Dzięki specjalnym nożycom można ścinać nawet większe gałęzie
Dzięki specjalnym nożycom można ścinać nawet większe gałęzie Fot. ogrodnik Tomek
Ogród. Jeszcze luty, ale pogoda już zachęca do rozpoczęcia przedwiosennej pielęgnacji roślin.

W tym roku luty – raczej słoneczny i ciepły jak na zimową porę – zachęca do pracy w ogrodzie i sprzyja rozpoczęciu przedwiosennej pielęgnacji roślin. W tym miesiącu warto już zadbać o trawniki oraz krzewy i drzewka.

Pielęgnacja trawników
Jeśli śnieg całkowicie stopniał, wskazane jest dostarczenie roślinom minerałów, których potrzebują do wznowienia cyklu życia i dalszego zdrowego rozwoju – mówi Lidia Tokarska, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, architekt krajobrazu.

Wczesna wiosna jest dobrym momentem na przeprowadzenie wapnowania gleb zbyt mocno zakwaszonych. Zabieg ten poprawia strukturę gleby oraz ogranicza rozrost mchów i skrzypów w darni. Odpowiedni poziom Ca uodparnia rośliny na choroby i szkodniki.

Jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego zabiegu, warto zasięgnąć fachowej porady, by nie doprowadzić do szkodliwego przedawkowania _– radzi Lidia Tokarska. – _Wapnowanie należy przeprowadzać raz na kilka lat w zależności od rodzaju gleby i poziomu pH.

Jeśli ziemia już całkowicie rozmarzła, należy dokładnie wygrabić trawnik, aby usunąć mech i sfilcowane resztki roślin. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie wertykulacji, ale dopiero w momencie, gdy zauważymy, że darń wyraźnie rozpoczęła już wegetację.

Przycinanie gałęzi
Zbliżająca się wiosna to czas na przycinanie niektórych krzewów, żywopłotów i prześwietlanie drzewek – dotyczy to krzewów owocowych, takich jak porzeczka i agrest oraz krzewów ozdobnych, które kwitną od wczesnego lata i jesienią. O tej porze roku nie wolno przycinać roślin, w których już intensywnie krążą soki, takich jak np. brzoza, klon czy orzech.

Przycinanie krzewów i drzew o tej porze roku odgrywa ważną rolę w dalszym rozwoju roślin, ale termin przeprowadzania tego zabiegu zależy od warunków pogodowych i prognoz _– podkreśla ekspertka. – _Usuwamy przede wszystkich pędy stare i chore. W przypadku krzewów należy co roku usunąć 1/3 pędów – zawsze tych najstarszych. Pędy drzew i krzewów przycinamy tak, aby rozprowadzać koronę na zewnątrz, co eliminuje pędy krzyżujące się i odpowiednio doświetla rośliny.

Zasady przycinania
O tej porze roku należy pamiętać, aby zdążyć z przycinaniem drzew tzw. płaczących, takich jak np. brzozy czy klony. Nawet krótkotrwałe temperatury plusowe powodują, że soki zaczynają w nich krążyć i po przycięciu silnie wypływają z ran, osłabiając rośliny.

Warto szczególnie podkreślić, że krzewy kwitnące wiosną tniemy dopiero po kwitnieniu.

Do przycinania krzewów i drzewek należy zawsze używać ostrych narzędzi, by nie zwiększać niepotrzebnie powierzchni ran, narażając rośliny na wnikanie czynników chorobotwórczych. Należy też pamiętać o dezynfekcji narzędzi mających kontakt z ranami roślin spowodowanymi przycinaniem. Najbardziej korzystne dla roślin są cięcia prostopadłe do gałęzi, gładkie i proste.

Wybór narzędzi
Do przycinania roślin służy wiele narzędzi, a ich wybór zależy od naszych potrzeb i rośliny poddanej pielęgnacji.

Pojedyncze pędy i małe krzewy można formować za pomocą narzędzi ręcznych typu sekator. Jednak w przypadku większych powierzchni – dużych krzewów, żywopłotów i drzew – wygodniejsze są bardziej zaawansowane technicznie narzędzia, takie jak nożyce spalinowe i podkrzesywarka.

Tegoroczną nowością na rynku jest nowe narzędzie wielofunkcyjne przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji ogrodu przez cały sezon. Urządzenia wchodzące w jego skład można dowolnie dobierać, konfigurować według indywidualnych potrzeb i zabiegów, które zazwyczaj wykonujemy w naszym ogrodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski