Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Derby Krakowa. Pierwszy mecz Cracovii z Wisłą w wolnej Polsce - minęło 100 lat!

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Narodowe Archiwum Cyfrowe
20 lipca o godz. 17.30, a więc w chwili, gdy rozpoczynał się pierwszy mecz piłkarzy Wisły Kraków w sezonie ekstraklasy 2019/2020 (ze Śląskiem Wrocław), minęło dokładnie 100 lat od momentu, gdy gracze „Białej Gwiazdy” wybiegli na boisko w pierwszych w wolnej Polsce derbach z Cracovią. Tamto spotkanie (tak, tak, również rozpoczynające się o 17.30) zakończyło się zwycięstwem wiślaków 3:1, a gole dla nich zdobywali Adam Kogut (dwa) i Henryk Reyman. Dla „Pasów” bramkę zdobył Zdzisław Styczeń.

Co ciekawe, Zdzisław Styczeń, który jako pierwszy trafił do siatki w owym derbowym meczu sprzed stu lat, był piłkarzem Cracovii od 1913 roku, lecz po jedenastu latach rozstał się z nią w burzliwych okolicznościach i po okresie karencji przeniósł się do Wisły.

Kronikarze donoszą, że jedna z bramek Adama Koguta w tym towarzyskim meczu na stadionie Cracovii padła z rzutu wolnego i była długo wspominana jako „wielkiej urody”. On też najpierw reprezentował „Pasy”, lecz krótko – po rozegraniu kilku meczów ruszył na wojnę, a gry wrócił zgłosił akces do „Białej Gwiazdy”. Po czym przeniósł się z powrotem do Cracovii, zdobywając z nią pierwszy tytuł mistrza Polski w 1921 roku (w drużynie był także Zdzisław Styczeń).

Drugi z wiślackich strzelców, Henryk Reyman, był wierny swojemu klubowi od początku do końca kariery i przez lata zapracował na status jego największej legendy. W 1976 roku przy Reymonta (u wylotu ulicy Miechowskiej) odsłonięto upamiętniający piłkarza obelisk. W każdą rocznicę jego urodzin 28 lipca sportowcy, działacze i kibice Wisły składają pod pamiątkową tablicą kwiaty i zapalają znicze. Może w tym roku, z uwagi na setną rocznicę pierwszych derbów Krakowa w wolnej Polsce z udziałem Reymana, warto byłoby przypomnieć tę wybitną postać i oddać mu cześć nieco wcześniej, właśnie przy okazji meczu Wisły ze Śląskiem...

W Narodowym Archiwum Cyfrowym nie znaleźliśmy zdjęcia z derbów Krakowa rozegranych 20 lipca 1919 roku, ale są fotografie bohaterów tego spotkania, a także ujęcia z innych meczów Wisły z Cracovią, które odbyły się w okresie międzywojennym. Zapraszamy na sentymentalną podróż do czasów, gdy „Święta Wojna” (termin użyty po raz pierwszy przez Ludwika Gintela z Cracovii na początku lat 20. ubiegłego wieku) wywoływała nie mniejsze emocje niż obecne derbowe potyczki. Najbliższa - już w niedzielę 29 września na stadionie Wisły.

Wisła Kraków. Kadra na wiosnę 2020. Piłkarze "Białej Gwiazdy...

Poznaj drużynę Cracovii i sprawdź, z jakimi numerami na koszulkach będą walczyć o tytuł mistrza Polski.

Cracovia. Kadra na wiosnę 2020. Pełny skład "Pasów" w piłkar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski