MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dieta elementem profilaktyki nowotworowej

DD
Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce oraz nadwaga są czynnikami ryzyka w chorobie nowotworowej. Jednym z elementów profilaktyki nowotworowej jest dieta niskotłuszczowa, bogata w świeże owoce i warzywa - co najmniej cztery posiłki dziennie powinny zawierać (chociaż w niewielkich ilościach) warzywa i owoce. A oto bardziej szczegółowe zalecenia dietetyczne amerykańskiego stowarzyszenia dietetycznego - dieta antynowotworowa:

1. Ryby dalekomorskie powinniśmy spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu, ze względu na zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3;
2. Wskazane jest częste spożywanie owoców i**warzyw - z badań naukowców wynika, że spożywanie cztery lub więcej razy dziennie owoców oraz warzyw może np. o połowę obniżyć ryzyko rozwoju raka piersi, w porównaniu z kobietami, które sięgają po te produkty dwa razy dziennie lub rzadziej.
Jakie owoce są zalecane?
Granaty - owoce granatu zawierają duże ilości polifenoli i antocyjanów, które silniej neutralizują wolne rodniki, sprzyjające rozwojowi raka, niż polifenole z czerwonego wina czy z zielonej herbaty. Cytrusy i**wiśnie - najnowsze wyniki badaczy amerykańskich wskazują, że owoce te mogą stanowić źródło skutecznej ochrony przed rozwojem raka piersi oraz raka skóry, i to zarówno wywołanego czynnikami chemicznymi, jak i promieniowaniem UV. Czerwone winogrona - zawierają resweratrol, polifenol obecny w dużych ilościach w czerwonych winogronach i czerwonym winie; może on skutecznie obniżać ryzyko raka skóry, spowodowanego nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.
Inne zalecenia, to:
3. Codziennie filiżanka zielonej herbaty -
zielona**herbata zawiera składnik niszczący komórki nowotworowe, zapobiega rozwojowi raka.
4. Do naszego menu powinny wejść również produkty sojowe -
soja przeciwdziała powstawaniu nowotworów, szczególnie rakowi sutka i prostaty.
5. A na deser
czerwone wino - dietetycy zalecają jeden kieliszek wina dziennie lub "wino w kapsułkach".
Kolejne wytyczne dotyczą witamin:
Witamina**A - dziennie rekomendowane jest spożycie witaminy A dla osób powyżej 11. roku życia w ilości, która odpowiada: jednej średniej marchewce lub?czterem ziemniakom albo jednemu mango, ewentualnie jednej porcji szpinaku lub?trzem brzoskwiniom. Witamina**C - dziennie rekomendowane jest spożycie witaminy C dla osób powyżej 15. roku życia w ilości, która odpowiada: jednej średniej pomarańczy lub?szklance soku pomarańczowego, albo jednej porcji gotowanych brokułów lub?150 g truskawek. Witamina**E** - dziennie rekomendowane jest spożycie witaminy E dla osób powyżej 11. roku życia w ilości, która odpowiada: 100 g migdałów lub 2 łyżeczkom masła orzechowego albo jednej porcji szpinaku?lub jednej łyżce oleju słonecznikowego.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski