Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo jest premia termomodernizacyjna?

(JT)
O premię mogą zabiegać również gminy
O premię mogą zabiegać również gminy Fot. UG Żabno
Dopłaty. O premię termomodernizacyj-ną mogą się starać tylko inwestorzy, którzy koszty inwestycji pokryją z kredytu. Warto więc poszukać jak najtańszej oferty, by nie okazało się, że premia pokryje zaledwie część bankowych prowizji i odsetek.

Wypłata odbywa się w formie transferu z banku do banku, by pokryć część udzielonego kredytu. Ostateczna kwota jest wypadkową kilku czynników, w tym wysokości zaciągniętego kredytu i wartości inwestycji. Wynosi ona, o czym piszemy również w materiale obok, 20 proc. kwoty kredytu wykorzystanego na inwestycję, ale nie więcej niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie pozytywnie zweryfikowanego audytu energetycznego.

Dla kogo premia?

O premię termomodernizacyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego mogą starać się zarówno osoby fizyczne, jak i prawne (z wyjątkiem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych), o ile są właścicielami lub zarządcami nieruchomości, które mogą podlegać dofinansowaniu.

Premię można uzyskać na wykonanie termomoder-nizacji: budynków mieszkalnych (w tym domów jednorodzinnych), budynków zbiorowego zamieszkania (jak np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, bursy szkolne, akademiki, domy dziecka), budynków użyteczności publicznej, będących własnością jednostek samorządu terytorialnego.

Przeznaczenie premii

Przedsięwzięcie termomo-dernizacyjne to m.in. ulepszenie zmniejszające roczne zapotrzebowanie na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynków oraz wody użytkowej co najmniej o: 10 proc. w budynkach, w których modernizuje się wyłącznie system grzewczy 15 proc. w budynkach, w których po 1984 r. przeprowadzono modernizację systemu grzewczego 25 proc. - w pozostałych budynkach.

Na premię można też liczyć w przypadku ulepszenia zmniejszającego co najmniej o 25 proc. roczne straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych i zasilających je lokalnych źródłach ciepła (kotłowniach, węzłach ciepła, ciepłowniach osiedlowych, grupowych wymiennikach ciepła).

Dotyczy to jednakże tylko sytuacji, w których budynki - do których dostarczana jest z tych sieci energia - spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii. Premia może też zostać przyznana, jeśli budynki tych warunków nie spełniają w danej chwili, ale zostały już podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia dostarczanej do nich energii.

Kolejny rodzaj działań, na które można uzyskać premię, to wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła. Ale musi za tym iść zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków co najmniej o 20 proc. rocznie. Ostatni przykład premiowanego przedsięwzięcia to całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Gdzie złożyć wniosek ?

Podstawowym warunkiem otrzymania premii jest posiadanie audytu energetycznego. Musi on bowiem zostać dołączony do wniosku o przyznanie premii, a ten składa się wraz z wnioskiem kredytowym w banku. Premię załatwiamy w banku wraz z kredytem. Wybieramy bank i składamy wniosek o kredyt, załączając do niego od razu wniosek o premię oraz wyniki audytu energetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski