Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla ochrony konsumentów

JAR
Jedną z form ochrony interesów konsumentów przez Inspekcję Handlową jest zwracanie podczas kontroli uwagi na takie działania przedsiębiorców, które mogą stanowić naruszenie postanowień Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W minionym roku małopolska IH przekazała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informacje o 8 przypadkach ujawnienia nieprawidłowości, mogących nosić znamiona czynów nieuczciwej konkurencji.

   W każdej z tych spraw stosowane przez producentów oznaczenia towarów paczkowanych wprowadzały w błąd co do zawartości lub składu surowcowego produktu. Dotyczyło to m.in. mieszanin masła i tłuszczów roślinnych, których szata graficzna, nazwa i kolorystyka sugerowały, że opakowania zawierają wyłącznie masło (jeżeli mamy do czynienia z mieszanką tłuszczów, na opakowaniu nie powinno być ani skopków z mlekiem, ani wizerunku krowy, gdyż to może sugerować nabywcy, iż jest to prawdziwe masło). Inspektorzy trafiali też w trakcie kontroli na soki z wyeksponowaną nazwą "pomarańczowy", a zawierające w swym składzie również tańszy sok jabłkowy. Były także wyroby dziewiarskie, które miały w rzeczywistości inny skład niż deklarowany przez producenta.
   Z kolei z myślą o bezpieczeństwie konsumentów inspektorzy IH sprawdzali prawidłowość wprowadzania do obrotu towarów, co do których istnieje obowiązek oznaczania ich znakiem bezpieczeństwa "B". Kontrole takie przeprowadzono w 2003 r. w Małopolsce w sklepach oferujących sprzęt: do użytku osób niepełnosprawnych oraz do rehabilitacji, chłodniczy, elektryczny, elektroniczny i zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego, a także materiały budowlane. Badaniem objęto 254 partie towarów, z czego zakwestionowano 20 partii sprzętu AGD, chłodniczego i elektrycznego - z uwagi na nieoznaczenie znakiem bezpieczeństwa "B". Ponadto kontrolerzy stwierdzili dwa przypadki wprowadzenia do handlu sprzętu elektrycznego i materiałów budowlanych, dla których nie uzyskano wymaganych prawem certyfikatów na znak bezpieczeństwa.
   Inspektorzy odwiedzili również 8 placówek prowadzących sprzedaż hurtową i detaliczną substancji i preparatów niebezpiecznych i produktów biobójczych. Kontrolą objęto 40 partii takich towarów, z których zastrzeżenia wzbudziło aż 80 proc. - głównie ze względu na nieoznaczenie towarów wymaganymi informacjami, określającymi warunki bezpieczeństwa stosowania, wskazującymi na rodzaj zagrożenia, wyjaśniającymi znaczenie znaków ostrzegawczych itp. Na części niebezpiecznych preparatów brakowało ponadto informacji o ubocznych skutkach stosowania produktu, wskazówek odnośnie udzielenia pierwszej pomocy, bezpiecznego postępowania z odpadami produktu i opakowaniem po nim oraz okresu bezpiecznego i skutecznego zastosowania. (JAR)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski