MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studia podyplomowe poświęcone suplementom diety - nowość w ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
pixabay.com
Skuteczność i bezpieczeństwo składników suplementów diety i żywności wzbogaconej to nowe studia podyplomowe na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. W trakcie dwóch semestrów uczestnicy zapoznają się m.in. z regulacjami prawnymi dotyczącymi rejestracji i wprowadzania do obrotu tego rodzaju produktów, wskazaniami do ich stosowania w różnych schorzeniach, działaniami ubocznymi czy interakcjami z lekami. Rekrutacja na studia rozpocznie się już 22 kwietnia, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Jak zwraca uwagę krakowska uczelnia, suplementy diety stały się dla wielu z nas nieodłącznym elementem codziennego życia. Są stosowane we wspomaganiu leczenia wielu chorób, jednak wprowadzane na własną rękę mogą stanowić pewne zagrożenie. Związane jest to nie tylko z obecnością w nich składników aktywnych biologicznie, których zawartość nie podlega kontroli, ale również z często zaniedbywanym problemem interakcji pomiędzy nimi a lekami stosowanymi przez pacjentów.

- Wszechobecne reklamy oraz powszechna dostępność suplementów diety wprowadzają konsumentów w przeświadczenie o bezpieczeństwie oraz skuteczności tych produktów. O ile w przypadku suplementów zawierających składniki mineralne czy witaminy można mówić o uzasadnionej suplementacji, o tyle obecność w takich preparatach składników pochodzenia roślinnego powinno skłonić do zadania pytań o sensowność, potrzebę i efektywność ich stosowania - wskazują specjaliści z UJ.

W sytuacji, gdy mamy zalew informacji dotyczących suplementów diety, często niepotwierdzonych naukowo, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników ochrony zdrowia zainteresowanych wyjaśnieniem rodzących się pytań i wątpliwości. Dwusemestralne studia podyplomowe o kierunku "Skuteczność i bezpieczeństwo składników suplementów diety i żywności wzbogaconej" poprowadzą eksperci i praktycy z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

- Na zajęciach kładziemy nacisk na przekazywanie wiedzy praktycznej, opartej o dowody naukowe i wyniki badań klinicznych, ale także podpowiadamy, jakie preparaty są godne uwagi specjalistów i mogą być pomocne dla konsumentów. Wskazujemy istotne problemy i ewentualne zagrożenia oraz uczymy, jak wykryć i rozwiązywać problemy dotyczące interakcji suplementów diety z lekami. Mówimy też o nowych trendach w żywieniu, m.in. żywności wzbogaconej, gdyż często odpowiednia dieta będzie wystarczającym narzędziem dla poprawy kondycji naszych pacjentów - mówi dr hab. Paweł Paśko, kierownik studiów.

Zajęcia będą odbywać się od października do czerwca w ramach dziewięciu zjazdów (sobota-niedziela, jeden zjazd w miesiącu). Na nowe studia mają się złożyć interdyscyplinarne wykłady, seminaria i warsztaty, prowadzone często w formie dyskusji z uczestnikami. - Takich studiów jeszcze dotąd nie było. Tu specjaliści z różnych dziedzin przedstawią informacje wzajemnie się uzupełniające, stanowiące kompleksowe podejście do tego złożonego i aktualnego tematu - podkreśla dr hab. Paweł Paśko.

Studia te przeznaczone są dla absolwentów:

 • farmacji i medycyny (studia magisterskie),
 • dietetyki (studia I lub II stopnia),
 • pielęgniarstwa i położnictwa (studia II stopnia),
 • fizjoterapii (studia magisterskie),
 • zdrowia publicznego (studia II stopnia),
 • wychowania fizycznego (studia magisterskie),
 • biologii (studia II stopnia),
 • chemii (studia II stopnia),
 • trener zdrowia i sprawności fizycznej (studia I stopnia),
 • wychowania fizycznego (studia II stopnia),
 • kosmetologii (studia II stopnia),
 • technologii żywności i pokrewne (studia II stopnia).

Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe powinien dokonać zgłoszenia rekrutacyjnego w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów UJ. Rekrutacja rozpocznie się 22 kwietnia i potrwa do 29 sierpnia. Odbędzie się bez egzaminów wstępnych, a o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Limit przyjęć to minimalnie 25, a maksymalnie 30 osób.

Mrówką na kleszcze

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski