Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla rowerów w Nowej Hucie

MM
Do 24 czerwca mają być opracowane: program funkcjonalno-użytkowy oraz studium wykonalności dla odbudowy ścieżek rowerowych (wraz z oznakowaniem) na terenie Nowej Huty.

Na razie - studium i program

Do 24 czerwca mają być opracowane: program funkcjonalno-użytkowy oraz studium wykonalności dla odbudowy ścieżek rowerowych (wraz z oznakowaniem) na terenie Nowej Huty.

   - Staramy się o fundusze unijne w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego; do tego wymagane jest opracowanie takiego studium i programu funkcjonalno-użytkowego (to coś w rodzaju projektu przebudowy) - wyjaśnia kierownik Działu Dokumentacji Projektowej w Zarządzie Gospodarki Komunalnej Marek Hareńczyk. Wniosek o współfinansowanie ze strony Unii Europejskiej dla ścieżek rowerowych w Nowej Hucie ma obejmować rewitalizację istniejących ścieżek oraz połączenia, uzupełnienie brakujących odcinków, które można wykonać przy okazji remontów (brakuje w różnych miejscach od kilkudziesięciu do kilkuset metrów drogi dla rowerów). Chodzi o następujące ulice: al. Jana Pawła II, ul. Płaszyńskiego, Igołomska, Ujastek, Bulwarowa, al. Solidarności, al. Andersa, ul. Bieńczycka i Kocmyrzowska. Na różnych odcinkach ścieżek w tych ulicach m.in. miejscami jest zły asfalt - do remontu, konieczne jest zrobienie objazdów w miejscach przystanków komunikacji zbiorowej, gdzie indziej np. odseparowanie ścieżki od krawężnika jezdni, wykonanie mijanek przy przystankach. Drogi dla rowerów są miejscami zablokowane przez parkujące samochody - na to też trzeba znaleźć rozwiązanie.
   - Termin składania wniosków do ZPORR to 15 lipca. Jeśli uda się pozyskać środki z programu, w tym roku odbyłby się przetarg na wykonanie odbudowy ścieżek, a w przyszłym roku rozpoczęłaby się realizacja, w cyklu 2-letnim - podaje kier. Hareńczyk. Jeśli natomiast nie uda się uzyskać pieniędzy unijnych, ścieżki w Nowej Hucie będą zgłaszane do budżetu miasta na przyszły rok; mogłyby być kolejno realizowane (dla każdej będzie osobne studium i program).
   Wczoraj w ZGK odbyło się otwarcie ofert w przetargach na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i na opracowanie studium wykonalności dla odbudowy nowohuckich ścieżek. Na pierwszy z tych przetargów wpłynęła tylko jedna oferta - Pracowni Projektowo-Badawczej "Arta" z Krakowa - z ceną 48,8 tys. zł. Trzy oferty były na studium wykonalności, wybrana została najtańsza, firmy INW - Ekoconsult z Zielonek (opracują studium za 9 tys. 760 zł). Jeśli w ciągu 7 dni od dzisiaj nie wpłyną protesty, wyniki przetargów uprawomocnią się i w ósmym dniu mogą zostać podpisane umowy.
(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski