Dla zadłużonej Wisły nie ma miejsca w Krakowie. Miastu zostanie stadion...

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Stadion przy ul. Reymonta może świecić pustkami. Wisła bierze pod uwagę plan B, czyli wynajem obiektu w innym mieście. To będzie porażka Krakowa Wojciech Matusik
Klub piłkarski Wisła Kraków nie ma pieniędzy na spłatę długu za stadion. Prezydent Krakowa się jednak nie ugnie i jeśli klub nie zapłaci, nie podpisze umowy na dalsze korzystanie z obiektu. „Biała Gwiazda” szuka już boiska w innym mieście.

**

CZYTAJ TAKŻE: Kibice Wisły przyjdą pod magistrat. Może być ich tysiące

**

Do 11 lipca PZPN wyznaczył Wiśle Kraków graniczny termin dostarczenia dokumentów potwierdzających, że klub dysponuje stadionem na grę w ekstraklasie. Bez takiej umowy zespół „Białej Gwiazdy” będzie musiał się pożegnać z występami w najwyższej klasie rozgrywkowej, a nawet w ogóle w jakiejkolwiek lidze. Podstawą jest bowiem posiadanie przez klub własnego stadionu albo umowy dzierżawy innego obiektu. Miasto Kraków takiej umowy podpisać nie zamierza, jeśli Wisła nie spłaci długu. A klub twierdzi, że takich pieniędzy nie ma.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wisła odpiera zarzuty władz Krakowa [DOKUMENTY]

Trzyletnia umowa na dzierżawę stadionu obowiązywała do 30 czerwca. Nowy dokument nie został podpisany. Prezydent Krakowa i podlegający mu urzędnicy postawili twardy warunek spłaty zaległości związanych z wynajmem stadionu. Wynosiły one 6,5 mln zł. W ubiegły piątek Wisła wpłaciła 1 mln zł, ale zostało 5,5 mln zł. Urzędnicy oczekują jeszcze zapłacenia co najmniej 3,9 mln zł. Inaczej umowy nie podpiszą, bo obawiają się zarzutów o niegospodarność. Zarówno politycznych, a idą wybory samorządowe, jak i karnych.

Żarty się skończyły. Gdzie Wisła Kraków może rozpocząć sezon...

**CZYTAJ WIĘCEJ:

Kraków. Ultimatum dla Wisły. PZPN wyznaczył termin dostarczenia umowy na stadion do 11 lipca. Katarzyna Król: Nie ma takiej możliwości

**

- Pismo, które zostało złożone do prezydenta w ostatni piątek, zawiera rozwiązania, które zdaniem naszych prawników, są dopuszczalne i nie ma tu mowy o działaniu na szkodę miasta - przekonuje Daniel Gołda, dyrektor wykonawczy Wisły. Nie podaje jednak szczegółów tego rozwiązania.

- Nikt Wisły do podpisania poprzedniej umowy nie zmuszał. Chciałabym z chęcią się przychylić do prośby Wisły, ale nie jest to możliwe z powodów prawnych - odpowiada wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król. Przyznaje też, że dziś umowa na pewno nie zostanie podpisana, bo potrzebne jest do tego zarządzenie prezydenta Krakowa, który przebywa akurat na urlopie.

Zdaniem magistratu, Wisła miała możliwość spłaty długu, bo w sprawozdaniu finansowym wykazuje przychody na poziomie ponad 25 mln zł, a pensje dla zarządu wzrosły dwukrotnie i w 2017 r. przeznaczono na nie ponad 700 tys. zł. Klub odpowiada, że jego zadłużenie jest na poziomie przychodów.

Prezes Wisły Kraków Marzena Sarapata wydała oświadczenie, w którym podkreśla, że klub podpisał z miastem promesę na dzierżawę stadionu [DOKUMENTY ZOBACZ W GALERII]. Poinformowała również, że klub prowadzi rozmowy z operatorami stadionów w innych miastach.

„Licząc na pozytywne rozpatrzenie naszej sprawy, bazowaliśmy na promesie zawarcia umowy dzierżawy, którą otrzymaliśmy od Gminy Miejskiej Kraków podpisanej przez Pana Krzysztofa Kowala - Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej, działającego z ramienia Gminy Miejskiej Kraków. W dokumencie tym deklarowano bezwarunkowo wolę zawarcia umowy dzierżawy, która miała obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Promesa ta została przedstawiona w postępowaniu licencyjnym przed Komisją ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej i na jej podstawie Wisła Kraków SA otrzymała licencję na występy w rozgrywkach Ekstraklasy sezonu 2018/2019" - napisała prezes Sarapata.


Sprawdź, w jakim składzie Wisła Kraków rozpocznie sezon 2018/2019. Duże zmiany!

- Wydaliśmy Wiśle warunkową promesę z deklaracją, ze jest ona ważna, jeżeli klub spłaci swoje zaległości. Nawet w PZPN zwrócili uwagę, że nie jest to promesa, tylko warunkowa promesa - mówi dyr. ZIS Krzysztof Kowal podczas posiedzenia Komisji Budżetowej.

Dotarliśmy do dokumentu podpisanego przez dyr. Kowala. Jest to deklaracja ze strony ZIS zawarcia wstępnej umowy dzierżawy stadionu na trzy lata za kwotę 2,4 mln zł netto rocznie. W dokumencie nie znaleźliśmy zapisu, że umowa będzie obowiązywać pod warunkiem spłaty długu.

Topnieją nadzieje na grę drużyny „Białej Gwiazdy” w Krakowie. Nie wiadomo, czy Wisła Kraków w ogóle wystąpi w ekstraklasie. Problemem jest dług wobec miasta. Przez to urzędnicy nie chcą podpisać nowej umowy na dzierżawę stadionu. Klub twierdzi, że pieniędzy nie ma, ale magistrat wypomina mu m.in. podwyżki dla władz piłkarskiej spółki i spore dochody z wynajmu stadionowych lóż.

**CZYTAJ WIĘCEJ:

Wisła poza Krakowem i ekstraklasą? Coraz mniejsze szanse na porozumienie z miastem w sprawie stadionu

**

Piłkarska Wisła Kraków stanęła nad przepaścią. Klub nadal nie porozumiał się z władzami miasta w sprawie nowej umowy na wynajem stadionu przy ulicy Reymonta. A Polski Związek Piłki Nożnej na ten dokument czeka do 11 lipca. Bez stadionu Wisła nie może wziąć udziału w rozgrywkach ekstraklasy. A nawet gdyby doszło do kompromisu, to nie ma kto umowy podpisać, bowiem prezydent Krakowa jest na urlopie.

Wczoraj tym kryzysem zajęła się Komisja Budżetowa Rady Miasta Krakowa. Wiceprezydent miasta ds. sportu Katarzyna Król poinformowała radnych miejskich, że bezwzględnym warunkiem do podpisania nowej umowy jest spłacenie przez krakowski klub części długu wobec gminy, w wysokości 3,9 mln zł i nie będzie od tego ustępstw.

Wisła Kraków. Ostatni mistrzowie Polski (2011). Co dziś robią?

Umowa na stadion jest niezbędna do tego, by klub otrzymał licencję na grę w ekstraklasie. „PZPN wyznaczył Wiśle Kraków 11 lipca jako graniczną datę na dostarczenie ważnej umowy wynajęcia stadionu. W zależności od przedstawionych przez Wisłę Kraków dokumentów PZPN będzie podejmował dalsze kroki względem klubu” - taką informację otrzymaliśmy wczoraj od PZPN. Pierwszy mecz Wisły w Krakowie zaplanowano na 21 lipca.

- Nie ma możliwości na podpisanie umowy do 11 lipca, bowiem potrzebne jest do tego zarządzenie prezydenta, który jest na urlopie - poinformowała wiceprezydent Katarzyna Król.

Wisła podpisała poprzednią, trzyletnią umowę do 30 czerwca 2018 r. na kwotę ok. 3 mln zł za rok za wynajem stadionu. Klub nie spłacił ok. 6,5 mln zł. W ostatni piątek Wisła przelała 1 mln zł, dług stopniał do ok. 5,5 mln zł. Urząd stawia warunek, że do podpisania nowej umowy niezbędne jest spłacenie co najmniej 3,9 mln zł (zaległości wobec Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu). Klub nie ma jednak obecnie pieniędzy na uregulowanie zobowiązań.

Radni dopytywali się, czy nie ma możliwości rozłożenia zadłużenia w czasie. Wiceprezydent Król zwróciła uwagę, że Wisła miała już szansę spłaty zadłużenia w ratach, ale z tego się nie wywiązała. - Podpisanie nowej umowy w takiej sytuacji byłoby niegospodarnością - podkreśliła wiceprezydent Król.

Przypomniała, że w zeszłym roku wpływy Wisły wyniosły ok. 25 mln zł. Zdaniem prezydenta i urzędników klub ma więc przychody, które wskazują na to, że można było płacić za stadion. Podczas posiedzenia Komisji Budżetowej urzędnicy wyliczyli też, że w 2017 r. wpływy Wisły z wynajmu stadionowych lóż wyniosły prawie 2,2 mln zł, wynagrodzenie dla zarządu - które wzrosło dwukrotnie - wyniosło ponad 700 tys. zł, a w 2018 r. piłkarska spółka zaciągnęła pożyczkę w kwocie 3,4 mln zł.

Co skrywa stadion Wisły Kraków? [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Sytuacja finansowa Wisły jest trudna. Zadłużenie klubu jest na poziomie przychodów - wyjaśniał Daniel Gołda, dyrektor wykonawczy Wisły. - Czynsz za stadion jest bardzo wysoki. W naszej opinii jest niewspółmierny do stawki rynkowej. Inne kluby płacą kwoty zdecydowanie mniejsze. Liczymy na pozytywne rozwiązanie sprawy. Pismo, które zostało złożone do prezydenta w piątek, zawiera rozwiązania, które, zdaniem naszych prawników, są dopuszczalne i nie ma tu mowy o działaniu na szkodę miasta - dodał. Szczegółów nie zdradza.

Dyrektor Gołda zaznaczył, że nieprzystąpienie przez Wisłę do rozgrywek ekstraklasy nie wchodzi w grę. Rozwiązaniem może być więc znalezienie innego stadionu. Trudno sobie wyobrazić, by był to obiekt Cracovii, z powodu zaciętej rywalizacji obu klubów i ich kibiców. W grę wchodzi więc stadion w innym mieście, np. w Niecieczy albo w Chorzowie. Wczoraj klub nie potwierdził jednak, że już ma jakąkolwiek umowę na taki obiekt.

Przewodniczący Komisji Budżetowej Andrzej Hawranek dopytywał, co będzie w sytuacji, jeżeli Wisła nie spłaci długu i będzie grać w innym mieście. Pytał, w jaki sposób miasto będzie utrzymywać stadion przy ul. Reymonta (rocznie trzeba na to ok. 5 mln zł).

- Jeżeli Wisła nie zapłaci za stadion do końca lipca i nie będzie na nim grać, to prezydent Krakowa przedstawi Radzie Miasta propozycję na zagospodarowanie tego obiektu - odpowiedziała wiceprezydent Król.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Wideo

Komentarze 113

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Konrad

Kibice zamiast robić zbiórkę drobnych powinni zagrozić prezydentowi miasta negatywną kampanią, idą przecież wybory samorządowe

J
Jjj

Wisła nie chciała tak dużego stadionu to majchra wymysl bo mu się euro marzyło
Miasto nie jest właścicielem planów tego bubla zaprojektowanego przez kolega majchra i nie może zrobic modernizacji żeby lepiej wykorzystać przestrzeń ktora nie przynosi zyskow
Niestety Pani prezes powinna wylecieć na zbity ryj razem z miskiem

o
olo

Dziwny zbieg okoliczności. Policja zaczęła robić porządek z bandytami powiązanymi z klubem, Misiek się schował, Zielak w zasadzie popełnił samobójstwo, reszta się pochowała i już klub upada. Chyba nikt nie ma wątpliwości, kto od lat realnie rządził Wisłą

R
Robert

Nie ME -> Mistrzostw Świata*

R
Robert

Pewnie tak będzie. Boniek zagrozi, że jak się nie dogadają to stadion Cracovii nie będzie za rok brany pod uwagę jako arena ME U20. Widać Widzew naciska na rudego.

M
Marzena

kilkadziesiąt?

przecież w ostatniej akcji crowdfundingowej ledwo znalazły się 3 tysiące osób, 99% Krakowa w d**** ma ten śmieszny klub i kryminalistów w zarzadzie defraudujących pieniądze

k
ki-bi

Miasto ugnie się, PZPN pogrozi palcem a zarząd Wisły to wie.

f
fa

Przy kałuży zrobić supermarket i będzie. Frekwencji nie ma, kibiców nie ma, sukcesów nie ma.

u
uj

Dawała to twoja stara.

ś
św.NH

Ale płacz, ale krzyk, pali się Wisłą ze wstydu. Wypadła iskra spaliła się Wisłą.

k
kria

Jak nie zapłace za prad to mi go wyłacza.A tu na pensje zarzadu jest 100procent wiecej niż bylo.Płacenie za trenerów zwolnionych..30stu piłkarzy w kadrze z czego kilku przepłaconych.A za wynajem stadionu nie miał kto płacic..A przeciez kibice przychodzili,pieniadze z karnetów i biletów gdzie poszły..

L
Leon

Jeżeli klub jest niewyplacalny i ma dligi to dlaczego zatrudnia pilkarzy na warunkach finansowych o których można tylko pomażyć. Szkolic młodziez szukac talentów w njższych ligach , stawiac na pilkarzy którzy będą dawac zdrowie za wisle a nje na turystów z zagranicy.

c
cofnięty do przodu

Wawel abdykował. Od dzisiaj największą wizytówką miasta jest... Wisła! Pod tym hasłem piątkowa zbiórka przy UMK.

k
kucharz

Brawo! Na pierogi jeszcze zdążysz.

s
serce się raduje

Zniszczyć tę kur.wę co trzyma z żydzewem.
Zero pobłażania.Podobnie jak te prostytut.ki z Piłsudskiego.
Tylko DAJ,DAJ,DAJ-jeba.ne darmozjady.
Do nich jak ulał pasuje ta wyRUCHa.na dziwk.a z Chorzowa.
Całą trójkę wpier.lić z polskiej piłki.

Dodaj ogłoszenie