Długi weekend listopadowy w Tatrach. Droga pod Reglami znów otwarta, inne atrakcje czekają. Co warto zobaczyć w Zakopanem i okolicach?

Emil Hoff
Emil Hoff
Droga pod Reglami została otwarta po remoncie, a to tylko jedna z licznych atrakcji Tatr na długi weekend listopadowy. Co najbardziej warto zobaczyć i zrobić w okolicach Zakopanego? Podhale ma coś dla każdego.
Droga pod Reglami została otwarta po remoncie, a to tylko jedna z licznych atrakcji Tatr na długi weekend listopadowy. Co najbardziej warto zobaczyć i zrobić w okolicach Zakopanego? Podhale ma coś dla każdego. Marcin Makowka / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Tatry warto odwiedzić o każdej porze roku, a zwłaszcza w długi weekend, gdy jest więcej czasu na zwiedzanie dolin, zdobywanie szczytów, napawanie się przyrodą i poznawanie góralskiej kultury. W długi weekend listopadowy 2022 miłośnicy Tatr będą mieli co robić. Droga pod Reglami została znowu otwarta po remoncie, a to dopiero początek możliwości. Tatry są pełne atrakcji turystycznych i szlaków, które warto przemierzyć. Przekonajcie się, co można robić w Tatrach w długi weekend listopadowy 2022.

Spis treści

Droga pod Reglami znów otwarta na długi weekend listopadowy

Turyści, planujący spędzić długi weekend listopadowy 2022 w Tatrach mają powody do zadowolenia. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że Droga pod Reglami, zamknięta od 18 października, znowu została otwarta i można z niej korzystać.

Zakończył się remont odcinka między Doliną Białego i Doliną Ku Dziurze, co oznacza, ż turyści znowu mogą spacerować wzdłuż całego szlaku.

Droga pod Reglami: popularna trasa w Zakopanem

Droga pod Reglami to jeden z bardziej popularnych turystycznych szlaków w Tatrach. Trasa przebiega wzdłuż granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest więc łatwa i można podziwiać z niej malownicze widoki na Zakopane i Gubałówkę bez konieczności wspinania się na wysokie góry.

Droga pod Reglami wiedzie od Kuźnic do Siwej Polany, mijając skocznię Wielka Krokiew i wyloty popularnych górskich dolin (Kościeliskiej, Chochołowskiej, Strążyńskiej i Małej Łąki). Cały szlak liczy ok. 8,5 km długości i można go pokonać pieszo w ok. 2,5 godz. w jedną stronę. Szlak jest też dostępny dla rowerzystów, choć może być nieco zbyt wyboisty dla dziecięcych wózków.

Dodatkowym atutem Drogi pod Reglami jest to, że można po niej spacerować z psem, co na większości terenów TPN jest zabronione.

Droga pod Reglami – mapa

Giewont to góra-symbol, która każdemu kojarzy się od razu z Podhalem, Tatrami i Zakopanem.
Giewont to góra-symbol, która każdemu kojarzy się od razu z Podhalem, Tatrami i Zakopanem. Tomasz Skowronski / Polskapresse

Czytaj też: Jesień w Tatrach. Takich obrazów nie zobaczymy nigdzie indziej. Te zdjęcia robią wrażenie!

Nie tylko Droga pod Reglami. Zaplanujcie weekend listopadowy 2022 w górach

Droga pod Reglami to tylko jedna z wielu atrakcji Zakopanego, Tatr i Podhala, w sam raz na weekend czy rodzinną wycieczkę. Warto zaplanować wypad w góry zwłaszcza teraz, gdy zbliża się długi weekend listopadowy 2022. Kiedy właściwie wypada?

W listopadzie 2022 mamy dwa długie weekendy:

  • 29 października – 1 listopada, cztery dni, o ile weźmiemy wolne 31 października
  • 11-13 listopada, trzy dni z możliwością przedłużenia np. o 10 lub 14 listopada

Jakie jeszcze atrakcje w okolicach Zakopanego warto zobaczyć w czasie długiego weekendu?

Droga nad Morskie Oko w Tatrach to jeden z najpopularniejszych górskich szlaków w Polsce. Nad malowniczym jeziorem stoi schronisko PTTK.
Droga nad Morskie Oko w Tatrach to jeden z najpopularniejszych górskich szlaków w Polsce. Nad malowniczym jeziorem stoi schronisko PTTK. Marcin Makowka / Polska Press
Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Atrakcje Tatr na długi weekend listopadowy 2022

Jeśli zastanawiacie się, co można robić w Tatrach w czasie długiego weekendu, mamy dla Was mnóstwo ciekawych propozycji.

Możecie zacząć od klasyków: rodzinnych wycieczek na Kasprowy Wierch (ze słynną kolejką linową), albo na Giewont z krzyżem, stanowiącym symbol Tatr i polskiej turystyki.

Jeśli zamiast wspinaczki na szczyty wolicie malownicze wycieczki wzdłuż górskich grani, proponujemy wyprawy na Czerwone Wierchy (szczególnie piękne jesienią) albo na Ornak.

Równie piękne i fascynujące są tatrzańskie Doliny. Warto wybrać się na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej, pełnej jaskiń, lub do Doliny Chochołowskiej. Miłośnicy niezwykłych widoków powinni zaplanować wypad do Doliny Pięciu Stawów i zobaczyć po drodze najwyższy polski wodospad – Wielką Siklawę – albo słynne wysokogórskie jezioro, Morskie Oko.

Jeśli lubicie wyzwania, w Tatrach czeka na Was najtrudniejszy szlak turystyczny w Polsce – Orla Perć.

A może wolicie trzymać się miast? Na szczęście nawet stolica Podhala nie musi wcale zrujnować naszego budżetu. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po darmowych atrakcjach Zakopanego.

Zajrzyjcie też do naszego przewodnika, w którym opisaliśmy 21 najciekawszych atrakcji Tatr w sam raz na weekendowe wycieczki.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Czytaj też: Tatry w obiektywie. Najpiękniejsze zdjęcia gór zachęcają do wycieczek. Panoramy Zakopanego i Morskiego Oka, ujęcia nocnego nieba

Na Kasprowy Wierch można dostać się w wagoniku kolejki linowej. Przejażdżka stanowi atrakcję dla całej rodziny.
Na Kasprowy Wierch można dostać się w wagoniku kolejki linowej. Przejażdżka stanowi atrakcję dla całej rodziny. Lukasz Bobek / Polskapresse

Bezpieczeństwo w górach: czy znasz najważniejsze zasady?

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zasad bezpieczeństwa w górach:

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Przygotuj się na wyprawę w góry

kup najtaniej

adidas

Adidas Eastrail 2 Mid Czarne Gy4174

349,99 zł

kup najtaniej

SALEWA

Salewa Mtn Trainer Mid Gtx Szary

699,99 zł

kup najtaniej

Salomon

Salomon X Ultra Mid 4 Gtx Gore Tex 412956

439,99 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Hyperhiker K Gz9216 Czarny

164,99 zł

kup najtaniej

Jack Wolfskin

Jack Wolfskin Refugio Texapore Low M Khaki Phantom

279,99 zł

kup najtaniej

Meindl

Meindl Buty Borneo 2 MFS 2796

1 039,99 zł

kup najtaniej

SALEWA

Salewa Ms Alp Mate Mid Wp M 61384 0996

519,99 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax2R Bb1935

219,99 zł

kup najtaniej

Salomon

Xa Pro V8 Salomon

190,80 zł

kup najtaniej

SALEWA

Salewa Alp Mate Mid Wp Ombre Blue Pale Frog

502,49 zł

kup najtaniej

Salomon

Salomon X Ultra Mid 4 Gtx Gore Tex 412941

439,99 zł

kup najtaniej

Salomon

Salomon X Ultra Mid 4 Gtx Gore Tex 413834

575,40 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii

Materiał oryginalny: Długi weekend listopadowy w Tatrach. Droga pod Reglami znów otwarta, inne atrakcje czekają. Co warto zobaczyć w Zakopanem i okolicach? - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie