Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Do kiedy będzie można parkować za darmo w strefie?

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Urzędnicy chcą kupić 150 nowych parkomatów
Urzędnicy chcą kupić 150 nowych parkomatów Andrzej Banas / Polska Press
Do 11 kwietnia kierowcy mogą bez opłat pozostawiać samochody w krakowskiej Strefie Płatnego Parkowania. Władze miasta nie wykluczają jednak, że ten okres zostanie wydłużony o kolejne dni lub tygodnie. Jednocześnie urzędnicy miejscy przygotowują się do montażu... 150 nowych parkomatów.

FLESZ - Od 1 kwietnia do sklepu wejdziesz tylko w rękawiczkach

- Sytuacja jest dynamiczna, zmienia się. Nie wykluczamy, że zawieszenie strefy płatnego parkowania będzie wydłużone o kolejne dni, tygodnie. W decyzji tej chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, o zminimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa dzięki ograniczeniu bezpośrednich kontaktów mieszkańców - informuje Dariusz Nowak, kierownika biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. - Z naszych obserwacji wynika też, że taka decyzja pozwala mieszkańcom lepiej funkcjonować, zwłaszcza tym, którzy dojeżdżają do pracy w centrum Krakowa lub opiekują się bliskimi mieszkającymi w innych lokalizacjach - podkreśla Dariusz Nowak.

Tymczasem pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa - tuż przed decyzją prezydenta Jacka Majchrowskiego o wstrzymaniu przetargów na nowe inwestycje (do 12 maja 2020 r.) - ogłosili przetarg na dostawę do stolicy Małopolski 150 nowych parkomatów.
Jak się dowiadujemy, cena rynkowa jednego parkomatu to do ok. 30 tys. zł. brutto. Za 150 takich urządzeń miasto może zapłacić więc nawet ponad 4 mln złotych (dokładna suma będzie oczywiście znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu).

W ZDMK oczywiście przekonują, że nowe parkomaty są potrzebne z wielu względów. Zwracają m.in. uwagę, że niektóre ustawione w Krakowie urządzenia do poboru opłat w Strefie Płatnego Parkowania mają już 11 lat i są "wyeksploatowane". - Planujemy m.in. podmienić starsze parkomaty np. na Kazimierzu. Nowe parkomaty będą miały możliwość wnoszenia opłat z użyciem karty, ew. blik., ujednolicamy też standard, by wszystkie parkomaty miały możliwość wprowadzenia numeru rejestracyjnego. - informują urzędnicy.

Przypominają również, że w lipcu planowane jest następne poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania o kolejne obszary miasta (m.in. o dalsze fragmenty Grzegórzek, Zwierzyńca i Krowodrzy) i - jak zaznaczają - potrzebne będą nowe parkomaty. Co więcej, do 1 czerwca trwają konsultacje w sprawie poszerzenia strefy w obszarach m.in. dzielnic: III Prądnik Czerwony i VI Bronowice (szczegóły na https://dialogspoleczny.krakow.pl).

Firma, która wygra przetarg, będzie musiała dostarczyć minimum 100 nowych parkomatów najpóźniej do 15 lipca bieżącego roku, a pozostałe urządzenia w kolejnych miesiącach.

Przypomnijmy, że już cztery lata temu urzędnicy miejscy chcieli kupić ponad 100 nowych parkomatów. Plany te budziły jednak wiele kontrowersji. Zwracaliśmy uwagę, że przecież na Kazimierzu jest 115 parkomatów (stan na 2016 rok). Zgodnie z umową podpisaną w 2011 roku z konsorcjum zarządzającym tymi urządzeniami po zakończeniu jej obowiązywania miasto mogło je odkupić za zaledwie 11,5 tys. zł.

Przedstawiciele spółki Miejska Infrastruktura przekonywali jednak, że lepiej ogłosić przetarg na nowe parkomaty, ponieważ do kosztów wykupu „starych” trzeba byłoby doliczyć 851 tys. zł na ich modernizację (w tym głównie wmontowanie klawiatur do wpisywania numeru rejestracyjnego) oraz części zamienne na jeden rok za ok. 310 tys. zł.

Po zsumowaniu tych kwot okazało się jednak, że miasto i tak poniosłoby dużo mniejsze koszty (ok. 1,2 mln zł), niż kupując nowe parkomaty. Wtedy ostatecznie urzędnicy unieważnili przetarg (Firma Parkeon z Paryża zaproponowała parkomaty za kwotę 4,25 mln zł brutto). A parkomaty z Kazimierza zostały ostatecznie odkupione od zarządzającym nimi konsorcjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Do kiedy będzie można parkować za darmo w strefie? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski