MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do papieskiej kaplicy trzeba zejść pod ziemię [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Podziemne sacrum pw. św. Jana Pawła II poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz
Podziemne sacrum pw. św. Jana Pawła II poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz fot. Adam Wojnar
Wieliczka. W kopalni soli otwarto nowoczesną świątynię poświęconą św. Janowi Pawłowi II.

Pierwsze na świecie miejsce kultu poświęcone polskiemu papieżowi powstało 130 m pod ziemią: w komorze Aleksandrowice, w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie kopalni. Prace nad wystrojem sacrum trwały prawie dwa lata. Od piątku podziemna świątynia, którą poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz, jest dostępna dla zwiedzających.

W wielickiej kopalni soli jest około 40 znaków, dokumentujących religijność górników, kaplice stanowią ponad połowę z nich. Powstawały one w różnych stuleciach, a ich styl i aranżacja odzwierciedlają ducha danej epoki. Tej zasady nie złamano także w nowym podziemnym sacrum.

Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski podkreśla, że kaplica pw. Świętego Jana Pawła II jest na miarę XXI wieku: z nowoczesnym wystrojem i multimediami.

Wystrój świątyni stanowią m.in. trzy rzeźby przypominające solne bryły (ponieważ wilgoć łatwo niszczy sól, wykonano je ze specjalnego tworzywa wyglądającego jak solne kryształy). Umocowane zostały w ten sposób, że sprawiają wrażenie unoszących się nad ziemią. Pierwsza rzeźba stanowi mensę ołtarza, druga jest elementem kompozycji, a trzecia składa się z czterech ruchomych części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż. Jego pojawienie się stanowi punkt kulminacyjny multimedialnego spektaklu "Na początku było słowo" według Ewangelii św. Jana.

Kaplicę zaprojektowano w ten sposób, by jej motywem przewodnim były słowa Jana Pawła II. Projekcje holograficzne, interaktywne prezentacje dotyczące papieskich pielgrzymek, wielkoformatowe projekcje fragmentów homilii polskiego papieża wygłaszanych na całym świecie - to tylko niektóre atrakcje.

Zwiedzającym towarzyszy głos Jana Pawła II odtwarzany z tzw. sound showerów. Dzięki temu zabiegowi w różnych miejscach komory można usłyszeć fragmenty papieskich homilii w sześciu wersjach językowych.

O patronie kaplicy przypomina m.in. także karta z makularza (dziennika konklawe kardynała Karola Wojtyły) z jego pierwszym podpisem już jako papieża Jana Pawła II. Dokument ten został udostępniony Muzeum Żup Krakowskich przez kurię archidiecezjalną w Krakowie, natomiast eksponowana w innej gablocie encyklika "Laborem exercens" z podpisem św. Jana Pawła II na stronie tytułowej została wypożyczona dla wielickiej kaplicy na pięć lat przez Fundację Jana Pawła II Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie.

Pracownicy muzeum zapowiadają, że pieczę nad papieską kaplicą obejmie kapelan, a świątynia, w której będą obchodzone także lokalne i regionalne uroczystości, zostanie włączona do podziemnego wielickiego szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże" .

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski