Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Fundacja i hospicjum niosą nadzieję i pomoc

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Ewa Szymoniak, koordynator opieki hospicyjnej Specjalmed
Ewa Szymoniak, koordynator opieki hospicyjnej Specjalmed Fot. Specjalmed
Od kilku tygodni działa nowa fundacja „Okno Nadziei”. Jednym z jej pierwszych działań było uruchomienie wypożyczalni sprzętu dla przewlekle i terminalnie chorych.

Łóżka dla chorych, koncentratory tlenu, pompy infuzyjne, ssaki, wózki inwalidzkie, wózki elektryczne, balkoniki, kule, laski i inny sprzęt udostępniany jest chorym za darmo.

Nie jest to jedyna forma pomocy, jaką świadczy ta nowa organizacja. - Fundacja została powołana, aby objąć opieką nie tylko chorych, ale też ich rodziny - mówi Marta Łaszczyk-Lichoń, prezes Fundacji, która została zarejestrowana 14 lutego br.

Planuje ona stworzenie „lokalnych centrów wolontariatu opiekuńczego”, skupiających zarówno osoby młode, jak i starsze, które po przeszkoleniu odwiedzałyby chorych - żeby porozmawiać albo po prostu pobyć razem. Byłby to czas, w którym opiekunowie chorych, często niemogący ich zostawić samych w domu, mieliby okazję np. załatwić sprawy w urzędzie albo zrobić zakupy. Dla chorego byłaby to z kolei korzyść spotkania z kimś z zewnątrz.

Zainteresowani już teraz mogą się zgłaszać do Fundacji, która została zarejestrowana pod adresem Jagiellońska 2 (w budynku byłej szkoły). Kontakt możliwy jest też drogą mailową: (fundacja@oknonadziei. org.pl) lub telefoniczną (508-957-049).

Chorzy i ich rodziny mogą poza tym otrzymać wsparcie duchowe i psychologiczne oraz pomoc medyczną, bo fundacja powstała przy Hospicjum Domowym Specjalmed w Dobczycach.

Działa ono od lipca ubiegłego roku, oferując pomoc chorym z powiatu myślenickiego i ościennych. To druga tego typu placówka Specjalmedu, gdyż od ośmiu lat prowadzi on hospicjum domowe na terenie powiatów nowosądeckiego i gorlickiego. Tam ma pod opieką 150 pacjentów. Tu w Dobczycach dziś ma 15 podopiecznych w powiecie myślenickim i wielickim.

- Mamy duże doświadczenie i wiemy, w jaki sposób podejść do pacjenta, żeby na na różne sposoby mu pomóc - mówi Ewa Szymoniak, koordynator opieki hospicyjnej.

Każdy z podopiecznych może liczyć na pomoc lekarza i pielęgniarki, a jeśli trzeba, także fizjoterapeuty lub psychologa. Ci ostatni odwiedzają chorego w zależności od potrzeb, natomiast wizyty lekarza odbywają się minimum dwa razy w miesiącu, a pielęgniarki min. dwa razy na tydzień. Wszystko jest bezpłatne, bo finansowane przez NFZ.

- Dzięki współpracy z firmami mamy i możemy zaoferować chorym m.in. pieluchomajtki, podkłady i inny sprzęt jednorazowego użytku - mówi Ewa Szymoniak.

Droższy sprzęt, który poprawia komfort życia pacjentów, został zakupiony przez hospicjum (np. koncentratory, pompy infuzyjne), albo przyjechał do Dobczyc z Francji (tą drogą sprowadzono np. łóżka, wózki). Zmagazynowano go w udostępnionym przez gminę lokalu. W rozpakowaniu transportu pomocni okazali się druhowie z Dobczyc. Prezeska fundacji, podkreślając tę ich rolę mówi, że stawili się licznie i to pomimo mrozu, jaki wtedy panował.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program, odc. 17

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski