Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Różowe wykwity w wodach Raby. Naukowcy: to bakterie siarkowe

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Za pojawienie się tych różowych wykwitów zdaniem naukowców odpowiedzialne są bakterie siarkowe
Za pojawienie się tych różowych wykwitów zdaniem naukowców odpowiedzialne są bakterie siarkowe Przyjaciele Raby
Kilka dni temu Przyjaciele Raby, czyli dobczyckiej sekcji PZW poinformowali o odkryciu w Rabie poniżej Zbiornika różowej "glutowatej" materii. Zauważono ją w dwóch miejscach: pod nowym mostem w Dobczycach i dalej, poniżej ujścia Krzyworzeki do Raby. Z opinii naukowców wynika, że są to bakterie siarkowe.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który pobrał próbki w piątek i niedzielę poinformował, że wstępne wyniki próbek z piątku mówią o tym, że nie stwierdzono toksyczności ani obecności alg, ale badania będą kontynuowane. Nadal oczekiwane są wyniki badań z laboratoriów wodociągów krakowskich oraz GIOŚ, ale znana jest już za to opinia naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przyjaciele Raby zamieścili są w na Facebooku.

Jako się okazuje, naukowcy wykonując niezależnie od siebie badania mikroskopowe zaobserwowali „liczną obecność bakterii siarkowych prawdopodobnie z grupy Chromatium”. To właśnie one wytworzyły różowe pióropusze.
Paweł Chodkiewicz z Przyjaciół Raby nie jest zaskoczony tymi wynikami. Sam podejrzewał, że mogą to być cyjanobakterie i mówił nam już w sobotę o zapachu siarki, który był silnie wyczuwalny kiedy był na miejscu i miał okazję oglądać te wykwity. Przekonał się też wraz kolega dotykając jedynie pojemników, które miały styczność z tymi bakteriami, że ich kontakt ze skórą może powodować jej swędzenie. - Zgodnie z innymi publikacjami naukowymi bakterie z rodzaju chromatium mogą wywoływać podrażnienie skóry i inne dolegliwości – mówił nam w środę.
Autorzy opinii piszą o tym, że pojawianie się tych bakterii to wypadkowa "silnego nasłonecznia, wysokiej temperatury, niższego poziomu wody i związanego z tym słabego przepływu oraz obecności nadmiaru nutrientów (co może wskazywać na dodatkowe zanieczyszczenia spływające do zlewni)”.

Jako wędkarze i aktywiści od dawna zwracamy uwagę na Spływające do rzeki dodatkowe zanieczyszczenia, jak ścieki bytowe i nawozy z pól oraz osady, w których zawiera się materia organiczna i nieorganiczna, akumulowane dnie Zbiornika Dobczyckiego – mówi Paweł Chodkiewicz.

Naukowcy piszą ponadto, że jeśli pogoda się nie zmieni i upały oraz susza będą się utrzymywały, to pojawianie się „różowych wykwitów” może w przyszłości przybierać na sile.

W konsekwencji, proces degradacji i zanieczyszczenia rzeki może postępować, a zjawisko takie jak obserwowane w ostatnich dniach może występować coraz częściej stwarzając pogarszające się warunki bytowania dla organizmów żywych oraz lokalne uwalnianie siarkowodoru, który jest silnie toksyczny dla zwierząt - czytamy w opinii.

Susza trawi Europę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski