Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobieramy najlepszy płyn do spryskiwaczy

Dominik Zabłocki
W Polsce zakazana jest sprzedaż płynów zawierających metanol
W Polsce zakazana jest sprzedaż płynów zawierających metanol Fot. 123rf
Porady. Największy wpływ na dobór składników płynu do spryskiwaczy ma temperatura panująca na zewnątrz auta.

Od płynu letniego oczekujemy łatwego zmywania owadów z szyby oraz przyjemnego zapachu. Płyn zimowy też powinien mieć miły zapach, ale ważniejsze są inne cechy – płynność w niższych od zera stopni temperaturach i skuteczność w zmywaniu śniegu lub lodu i soli, która może pozostawiać białe smugi na szybach. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, sprzedaż płynów zawierających metanol jest zakazana. Ten alkohol i jego opary są szkodliwe dla człowieka.

Płyn do spryskiwaczy, parując, jest zasysany do układu wentylacji auta i kumulowany w przestrzeni pasażerskiej, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Przepisy zmieniły się niedawno, więc wciąż zdarza się, że takie płyny można kupić. Oczywiście zakaz ten nie dotyczy płynów bazujących na etanolu, który jest bezpieczniejszy w stosowaniu (należy do nich np. Castrol Biofix). Płyny do spryskiwaczy powinny uzyskać pozytywną opinię Instytutu Transportu Samochodowego. Poza temperaturą krystalizacji sprawdza on m.in., czy płyn nie działa negatywnie na uszczelkę szyby, pióra wycieraczek czy lakier.

Warto przy tym wiedzieć, że zimowy płyn – nawet ten dobrej jakości – może zamarzać na szybie, gdy użyjemy spryskiwacza tuż po uruchomieniu samochodu na mrozie. To tzw. efekt zimnej szyby – zjawisko naturalne w bardzo niskich temperaturach wewnątrz i na zewnątrz auta, a związane jest z różną szybkością parowania składników płynu. Płyny składają się z mieszaniny alkoholu etylowego, wody, pakietu dodatków zapachowych i powierzchniowo czynnych (myjących). W niskich temperaturach odparowanie alkoholu następuje szybciej, co powoduje pozostawienie na szybie wody, która błyskawicznie zamarza. Po rozgrzaniu wnętrza auta, gdy przy okazji ogrzewamy szybę czołową auta, problem znika.

Oznaczenia na płynach do spryskiwaczy:

H226 – Łatwopalna ciecz i pary;

H302 – Działa szkodliwie po połknięciu;

H312 – Działa szkodliwie w kontakcie ze skórą;

H332 – Działa szkodliwie w następstwie wdychania;

H370 – Powoduje uszkodzenie narządów: nerwu wzrokowego, ośrodka układu nerwowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski