Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze mieć konkretny fach

(mei)
Analitycy rynku pracy podpowiadają. Sprawdź, na jakich specjalistów czekają obecnie oferty pracy

Sytuacja na rynku pracy od kilku lat przedstawia się dość stabilnie. Sprzedawca i robotnik pozostają niezmiennie najbardziej poszukiwanymi przez pracodawców pracownikami. A wykształcenie w tych kierunkach dają szkoły zawodowe. Jeśli więc ktoś myśli o podjęciu szybkiej pracy, albo po prostu nauka nie sprawia mu przyjemności, powinien pomyśleć o zdobyciu zawodu. Technika i szkoły zawodowe to obecnie najlepszy wybór drogi zawodowej dla młodzieży.

Analiza ofert pracy, przeprowadzona przez specjalistów Work Service S.A. w polskich urzędach pracy ujawnia, że najłatwiej jest o zatrudnienie sprzedawcom, robotnikom budowlanym i polowym, pracownikom produkcyjnym oraz elektrykom. Kolejne miejsca zajmują: pomoc kuchenna, technik prac biurowych oraz księgowy.

Na dziewiątym miejscu rankingu plasuje się pilarz, a dziesiątkę zamyka kierowca kategorii C i D. Przedstawiciele tych zawodów łatwiej znajdują pracę niż koledzy po studiach, choć nie zawsze wiąże się ona z satysfakcjonującymi zarobkami. Dla części młodzieży niektóre z tych zawodów mogą jednak być atrakcyjne.

- Informacje z Wojewódzkich Urzędów Pracy tylko potwierdzają dane GUS na temat wysokiego bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. - Obecnie osobom, które mają wyższe wykształcenie, jest bardzo ciężko znaleźć pracę - bez względu na to, czy posiadają one doświadczenie i są specjalistami, czy też nie mają bogatego CV - dodaje.

Oferty dla ludzi bez wyższego wykształcenia stanowią większość. - Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważamy, że trend ten utrwala się. Co prawda ogłoszenia pracy skierowane do osób z wyższym wykształceniem częściej trafiają do internetu niż do urzędów pracy, ale i tak jest ich generalnie mniej - podsumowuje Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

Brak poszukiwanych pracowników rodzi jeszcze jeden problem. Oto co piąta osoba zatrudniona w krajach OECD pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Jak informuje rynekpracy.pl największy odsetek pracowników posiadających zbyt wysokie kwalifikacje na swoje stanowisko pracy występuje w Japonii (ponad 31 procent). Na kolejnych miejscach uplasowała się Wielka Brytania, Australia i Irlandia, gdzie odsetek wyniósł odpowiednio 29,9, 27,8 oraz 27,2 procent. W Polsce takich pracowników było w 2013 roku 16,4 procent, czyli poniżej średniej OECD, wynoszącej 21,4 procent.

Zatrudnianie osób poniżej ich kwalifikacji może mieć negatywne skutki dla rynku pracy. Pracownicy, którzy nie mogą w pełni wykorzystać swoich umiejętności otrzymują na ogół niższe wynagrodzenie i są mniej zadowoleni, niż osoby wykonujące zajęcia odpowiadającą ich kwalifikacjom. Co więcej, wypychają z rynku pracy osoby gorzej wykształcone i niejednokrotnie utrudniają im znalezienie pracy.

Sytuacja na rynku pracy jest trudna. Młodym ludziom, którzy dopiero podejmują decyzje o swojej drodze zawodowej, specjaliści radzą więc, by nie bagatelizowali możliwości, które daje kształcenie w technikach i zawodówkach. Szkoły te zapewniają szybkie zdobycie zawodu, a przecież - dla chętnych - nie zamykają drogi do dalszego kształcenia.

- Najpewniejszym wyborem są technika lub szkoły zawodowe. Od lat brakuje specjalistów w niektórych dziedzinach, na przykład spawaczy, tokarzy i elektryków o wysokich uprawnieniach. Okazuje się, że lepiej być świetnym elektrykiem lub handlowcem, niż bezrobotnym absolwentem, który z braku konkretnych umiejętności będzie zmuszony pracować poza zawodem - radzi Krzysztof Inglot.

Najbardziej poszukiwani specjaliści- procentowy deficyt pracowników
1. Informatyka i programowanie20,5%
2. Opieka, wychowanie, opieka medyczna i ratownictwo 20,0%
3. Motoryzacja i nowoczesne technologie 17,8%
4. Energetyka, Energetyka jądrowa, Eko-technologie 17,0%
5. Medycyna, usługi medyczne, farmacja i rehabilitacja 16,5%
6. Fryzjerstwo, pielęgnacja i kosmetologia 15,5%
7. Logistyka i transport 14,8%
8. Matematyka i nauki ścisłe; Analityka statystyczna 14,0%
9. Nauki inżynieryjne10,3%
10. Prawo7,3%
według danych Work Service S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski