Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doceniamy gospodynie wiejskie

Barbara Ciryt
Laureatki ubiegłorocznej edycji plebiscytu na „Najlepszą Gospodynię” i „Najlepsze Koło Gospodyń”
Laureatki ubiegłorocznej edycji plebiscytu na „Najlepszą Gospodynię” i „Najlepsze Koło Gospodyń” Fot. Anna Kaczmarz
Akcja. Koła gospodyń wiejskich to skarby wsi. Chcemy zaprezentować i uhonorować aktywne panie. „Dziennik Polski” przygotował plebiscyt na „Najlepszą Gospodynię” i „Najlepsze Koło” z powiatów: krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego i wielickiego.

W pięciu podkrakowskich powiatach mamy ponad 300 kół, które skupiają kilkanaście tysięcy pań. To dla nich organizujemy plebiscyt, by je promować, pokazać, że potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji i rozwiązać każdy problem.

Najpiękniej haftują i szyją, najsmaczniej gotują i pieką. Propagują żywność ekologiczną, niestrudzenie chodzą z kijkami, ćwiczą, jeżdżą na rowerach. Poznają świat organizując sobie wycieczki, jeśli trzeba – piszą wnioski unijne, żeby odnowić remizę lub świetlicę wiejską. W sobie wiadomy sposób potrafią zmienić mentalność ludzi na wsi.

To w KGW panie od dziesięcioleci uczyły się szyć, szydełkować, gotować, układać kwiaty, tworzyć świąteczne palmy, wić wieńce dożynkowe, układać wiersze, piosenki, śpiewać, tańczyć. Dawniej zajmowały się rozdzielaniem kurcząt i chowem kur w swoich gospodarstwach, a w chwilach relaksu chodziły na kursy pieczenia ciast. To poprzez swoje organizacje wprowadzały technikę do swoich miejscowości, nowoczesny sprzęt do swoich gospodarstw i uczyły się jego obsługi.

Wciąż idą z postępem, ale nie zapominają o przeszłości. Dziś są prawdziwymi „strażniczkami” tradycji ludowych. Troszczą się o kulturę i folklor, przypominają o pięknych zwyczajach. Dumnie noszą stroje ludowe, zachowują kuchnię regionalną, doceniają bogactwo polskiej wsi. Wspierają strażaków, promują gminy i powiaty. Takie są panie z kół gospodyń wiejskich; potrafią wprowadzać równowagę między nowoczesnością i tradycją, zawsze robią, co trzeba. Za to wszystko trzeba je docenić. Zrobimy to poprzez plebiscyt „Dziennika Polskiego”

Dziś zaczynamy drugą edycję plebiscytu. Będzie trwał od 14 marca do 15 maja. Zakończy się wręczeniem nagród dla laureatów. Głosowanie będzie poprzez sms-y i kupony, które zostaną wydrukowane na stronie powiatu krakowskiego. Będzie przeprowadzone w dwóch etapach.

Pierwsze głosowanie ma na celu wyłonienie „Najlepszych Gospodyń i Najlepszych Kół” w każdym z pięciu powiatów: krakowskim, miechowskim, myślenickim, proszo­wic­kim i wielickim. Finaliści z tych powiatów – po trzy gospodynie i trzy koła – przejdą do finału i będą zabiegać o tytuły najlepszych w regionie podkrakow­skim i nagrody przygotowane przez „Dziennik Polski”.

Napisz do autora
[email protected]

ZGŁOSZENIA I GŁOSOWANIE. JAK I KIEDY?

ZGŁOSZENIA. Kandydatów do tytułu „Najlepsza Gospodyni i Najlepsze Koło Gospodyń”, czyli osoby i instytucje, które cieszą się nieposzlakowaną opinią oraz zaufaniem i szacunkiem otoczenia, mogą zgłaszać Czytelnicy, organizacje, same koła, przedstawiciele gmin i ośrodków kultury do 20 marca:

1. pocztą na adres organizatora – „Dziennik Polski”, Al. Pokoju 3, 31–548 Kraków, przy czym na kopercie należy zamieścić dopisek „Najlepsza Gospodyni 2014” lub „Najlepsze Koło Gospodyń 2014”,

2. e-mailem na adres: [email protected]

3. faxem na nr: 012 61 99 275

4. telefonicznie na nr: 012 61 99 255

I ETAP GŁOSOWANIA. Po opublikowaniu listy kandydatów zacznie się głosowanie w etapie powiatowym. Potrwa od 22 marca do 4 kwietnia. Kupony będą drukowane w Dzienniku Polskim w dniach 22 marca - 29 marca. Na jednym można oddać głos na jednego kandydata. Kupony można dostarczyć do redakcji do 3 kwietnia 2014 r. lub przesłać pocztą, zamieszczając na kopercie dopisek „Najlepsza Gospodyni 2014“ lub „Najlepsze Koło Gospodyń 2014“.

Głosowanie przez SMS (poprzez zakup e–wydania Dziennika Polskiego) będzie w okresie od 22 marca do 4 kwietnia 2014 r. do godziny 11:59:59. Zakupu e-wydania można dokonać poprzez przesłanie wiadomości SMS na numer 72355 (koszt 2,46 złotych z VAT) w treści wpisując GOSP. oraz numer kandydata lub KOLOGOSP oraz numer kandydata wg. list, które będziemy publikować od 22 marca.

II ETAP GŁOSOWANIA. Laureatów I etapu powiatowego, a tym samym zakwalifikowanych do II etapu, podamy 5 kwietnia. II etap plebiscytu potrwa od 5 kwietnia do 29 kwietnia.

Kupony w tym etapie będą również drukowane na stronie powiatu krakowskiego od 5 do 17 kwietnia. Będzie można dostarczać je do redakcji do 25 kwietnia.

Głosowanie sms-owe (na tych samych zasadach, co w I etapie) potrwa do 29 kwietnia do godz. 16.59.59.

FINAŁ. Kapituła konkursu zatwierdzi listę laureatów do 30 kwietnia 2014 r. Laureatem zostanie ten, kto otrzyma najwięcej głosów. Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane do 15 maja 2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski