Docenieni za talent, pracowitość i wyniki

Katarzyna Hołuj
Laureaci nagród w dziedzinie kultury fot. Starostwo Powiatowe w Myślenicach
Powiat. W dziedzinie kultury nagrodzono w tym roku trzynaście osób i zespołów, a w sporcie – jedenaścioro zawodników i trenerów. Pula nagród wyniosła 32000 zł.

Wniosków do powiatu wpłynęło jeszcze więcej, bo 24 w kulturze i 13 w sporcie. Po odrzuceniu tych niespełniających wymagań formalnych, spośród pozostałych, Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wybrała laureatów.

– Trzeba przyznać, że większość kandydatur była naprawdę mocno uzasadniona. Były „pewniaki”, co do których nie było żadnych wahań, ale żeby wybrać pozostałych, musieliśmy dokonywać eliminacji w drodze głosowania – mówiła radna Aleksandra Korpal, przewodnicząca tej komisji.

Obszarów kultury i dyscyplin sportowych, w jakich działają czy jakie uprawiają laureaci, jest wiele. Jest tu taniec, muzyka, plastyka, fotografia, a także literatura. Jedną z nagród odebrał Andrzej Domagalski, nasz redakcyjny kolega i współautor wydanej niedawno publikacji „Kabaret w Polsce 1950-2000”.

Tak samo uhonorowana została Paulina Steliga-Gryglaszewska, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i instruktorka zajęć plastycznych w Dobczycach i Nowej Wsi. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, odnoszą je także jej podopieczni. Nie ma na to specjalnej recepty.

– Szukam konkursów i staram się angażować dzieci – mówi. Jak dodaje, szczególną radość i satysfakcję przynosi to, że prace jej uczniów tworzone, z racji ograniczonych możliwości finansowych, z papieru toaletowego, mąki i gazet, wygrywają z innymi, wykonanymi z dużo droższych materiałów.

Docenione zostały także panie z KGW w Porębie, które w plebiscycie Dziennika Polskiego zajęły II miejsce oraz najmłodszy z zespołów folklorystycznych w powiecie – Mali Krzczonowianie. Tańce i pieśni kliszczackie grupa ta prezentowała ostatnio w Danii oraz podczas Targów „Smaki Ziemi Myślenickiej”.

W sporcie nagrodzono nie tylko zasłużonych wieloletnich działaczy i trenerów, ale też młodych zawodników i zawodniczki. Wśród tych ostatnich są reprezentanci takich dyscyplin jak np. zapasy – Mateusz Panuś, biegi narciarskie – Iwona Piekarz, judo – Paulina Szlachta, wędkarstwo – Łukasz Flaga i kolarstwo górskie MTB – Stanisław Nowak.

Jako, że laureatów w kulturze było więcej, nagrody wyniosły tu po 1230 zł (brutto). W sporcie były nieco wyższe, bo 1454 zł (brutto).

DLA KOGO DOROCZNE NAGRODY STAROSTY?

LAUREACI NAGRÓD W DZIEDZINIE KULTURY

Zespół Regionalny „Mali Krzczonowianie”
Kultywuje tradycje górali Kliszczaków oraz folkloru podhalańskiego z wpływami krakowskiego poprzez muzykę, taniec, strój zwyczaje i obrzędy. Zespół uświetnia uroczystości kościelne i świeckie na terenie Krzczonowa oraz Gminy Tokarnia, bywa również z gościnnymi występami w Myślenicach oraz Krakowie.
Zdobywa nagrody, dyplomy i wyróżnienia – m.in. I miejsce w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiak 2010” (2012), I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek (2014).

Krzysztof Trojan
Pomysłodawca i współtwórca m.in.: Regionalnego Konkursu Plastycznego „Zwierciadło”, Powiatowego Festiwalu Piosenki Rozrywkowej, Powiatowego Festiwalu Piosenki Angielskiej, Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, „Zlotu Esioków”. Przyczynił się do sukcesów Zespołu Pieśni i Tańca „Elegia”.

Honorata Burtan
Aktywny członek Chóru Cantata działającym w Szkole Muzycznej w Myślenicach oraz Zespołu Ludowego „Toporzanie” w Tenczynie.
W zespole tym często występuje jako solistka. Od 2008 r. wzięła udział w wielu konkursach i festiwalach muzycznych w kategorii soliści o zasięgu gminnym, powiatowym, małopolskim i ogólnopolskim, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: nagroda główna Finał Wojewódzki „Talenty Małopolski 2013”, I miejsce w VIII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej (2012), III miejsce w XII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni - Piosenki Patriotycznej – Ludowej i Tańca Ludowego (2012), II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych (2014).

Orkiestra Dęta z Raciechowic
Uczestniczy w wielu wydarzeniach organizowanych na terenie Gminy Raciechowice, promując tym samym Gminę oraz podtrzymuje lokalną tradycję muzykowania.

Orkiestra Dęta OSP z Zawady
Uświetnia swoimi występami uroczystości patriotyczne i religijne. W 2014 roku zajęła II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych.

Mariusz Buda
Prezes Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki od 2009r. Dzięki zaangażowaniu Prezesa Orkiestra występowała w całej Polsce a także na świecie (Włochy, Niemcy, Austria, Węgry, Słowacja, Francja, Ukraina, Chiny. Wydała 4 płyty CD. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach.

Andrzej Jędrysek
Założyciel Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Skomielnej Czarnej, w której pełni funkcję dyrygenta. Orkiestra dała już ok. 700 koncertów w całej Polsce a także w Europie i Azji (Chiny), zdobywając czołowe miejsca w konkursach i przeglądach. Od 2012 r. zajmuje się stroną muzyczną w Zespole Regionalnym „Zagórzanie” oraz prowadzi założoną pół roku temu Orkiestrę Dętą przy OSP w Pcimiu. Ma wiele odznaczeń – „Medal KEN” (2001), „Brązowy Krzyż Zasługi”, nadany przez Prezydenta RP (2004), „Zasłużony dla Gminy Tokarnia”, nadany przez Radę Gminy Tokarnia (2012).

Andrzej Domagalski
Wieloletni dziennikarz krakowskiej prasy („Dziennik Polski”, „Tempo”, „Supertempo”), poeta (tomiki poezji: „Mosty fikcji”, „Tego dnia, tamtej nocy”), współautor publikacji książkowych – „Studenckie festiwale teatralne”, „Boży doping”, „Pieśń nad pieśniami, „Artyści na trzecie tysiąclecie”, „”Kabaret w Polsce 1950-2000” oraz organizator imprez artystycznych na terenie Dobczyc.

Tancerki Studia Tańca „R”
Ich największym sukcesem są spektakle taneczne „Alicja w Krainie Czarów” oraz „Wyspa Skarbów”. Mają na swoim koncie 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tanecznym w Kętach w kategorii wiekowej 7-10 lat, a tancerki grupy najstarszej 3 miejsce. Występują dla niepełnosprawnych z terenu powiatu oraz biorą udział w akcjach charytatywnych.

Paulina Steliga-Gryglaszewska
Artystka, instruktorka zajęć plastycznych, promotorka i popularyzatorka działalności artystycznej i kulturalnej wśród młodzieży i dzieci. Pracuje jako instruktorka zajęć plastycznych w MGOKiS Dobczyce.
Prywatnie odnosi sukcesy na arenie krajowej, jak i międzynarodowej np.: jej obraz „Kumple” został wybrany na V Międzynarodowym Biennale Malarstwa w Turynie jako wzór mozaiki na Ulicę Artystów w Pawarolo (2006), I miejsce „Dyplom-Początek Drogi” (2011), „Portrety” (2012). Również jej podopieczni zajmują wysokie miejsca w konkursach regionalnych, wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych. Chętnie uczestniczy w imprezach i przedsięwzięciach kulturalnych w Gminie Dobczyce.

Stowarzyszenie Myślenicka Grupa Fotograficzna „mgFoto”
Zorganizowało 5 ogólnopolskich konkursów fotograficznych, przeprowadziło ponad 40 szkoleń, prelekcji w ramach warsztatów fotograficznych dla młodzieży i mieszkańców Myślenic. Ma stałą galerię fotografii w czytelni MBP Myślenice. Było organizatorem kilkunastu plenerów i plenerowych warsztatów fotograficznych w Polsce, na Słowacji i w Czechach. Zostało Zbiorowym Członkiem Fotoklubu RP.

Koło Gospodyń Wiejskich z Poręby
Przyczynia się do propagowania tradycyjnej, regionalnej kuchni poprzez udział w licznych przeglądach i konkursach kulinarnych – II miejsce w Plebiscycie Dziennika Polskiego na Najlepsze Koło Gospodyń w Małopolsce oraz I miejsce dla Najlepszej Gospodyni Koła.

Orkiestra Dęta OSP z Zasani
Bierze udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. Występowała w 2014 roku 48 razy.

LAUREACI NAGRÓD W DZIEDZINIE SPORTU

Rafał Zlezarczyk
Zawodnik, trener i sędzia tenisa stołowego, założyciel i twórca sekcji tenisa stołowego w Dobczycach, sędzia klasy międzynarodowej w tenisie stołowym. Uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Chinach.

Wojciech Gablankowski
Zawodnik i trener wioślarstwa, instruktor narciarstwa, wielokrotny medalista Mistrz Polski seniorów w wioślarstwie, uczestnik Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy weteranów, Mistrz Polski w wioślarstwie w kategorii „masters”, uczestnik długodystansowych biegów narciarskich.

Edward Bal
Założyciel, twórca i trener MTB w klubie sportowym Luboń Skomielna Biała z sukcesami swoich zawodników na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej

Iwona Piekarz
Zawodniczka narciarstwa biegowego LKS Hiltop Wiśniowa-Osieczany, Mistrzyni Polski, złota medalistka OOM, Mistrzyni Małopolski.

Mateusz Panuś
Zapaśnik KS „Dalin” Myślenice z sukcesami na arenach zapaśniczych całej Polski.

Janusz Krawczyk
Zawodnik i trener KS Raba Dobczyce, rozegrał ponad 500 spotkań w seniorskich rozgrywkach różnych klas, reprezentant Polski Oldbojów w futsalu, trener w KS „Raba” Dobczyce i „Rokita” Kornatka.

Paulina Szlachta
Judoczka TS „Wisła ” Kraków, złota medalistka OOM w 2014 roku, liczne sukcesy w turniejach judo rangi Ogólnopolskiej, reprezentantka Polski, uczestniczka Pucharu Europy Kadetek w 2015 roku.

Łukasz Flaga
Złoty medalista MŚ w wędkarstwie spławikowym, medalista Mistrzostw Polski, reprezentant Polski.

Damian Pazdur
Trener i zawodnik LKS „Lubomir” Wiśniowa, opiekun młodzieżowych grup w szkółce piłkarskiej LKS „Lubomir”

Sylwia Siłuszyk
Trenerka judo TG „Sokół”, założycielka pilotażowej grupy dziewcząt judo w TG „Sokół”, w której pierwsze kroki stawiały medalistki zawodów ogólnopolskich i reprezentantki Polski – Katarzyna Matelowska, Paulina i Nikola Szlachta. Od tego czasu wychowała całą grupę zawodników z sukcesami na matach całej Polski.

Stanisław Nowak
Zawodnik MTB, kolarstwa przełajowego i BMX. Medalista Mistrzostw Polski, zdobywca Pucharu Polski, członek Kadry narodowej juniorów w kolarstwie górski przełajowym i BMX.

MAT. STAROSTWO POWIATOWE

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3