Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Kto otrzyma jak załatwić, do kiedy można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 17 stycznia 2021 r., jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 17 stycznia 2021 r., jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Na kolejne trzy tygodnie - od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 roku rząd wydłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który rekompensuje rodzicowi opiekę nad dzieckiem w domu kosztem zarabiania w pracy. Kto może skorzystać z tego zasiłku i na jakich warunkach?

Rodzice mogą być spokojni – dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 17 stycznia 2021 r. – Sytuacja epidemiczna wciąż jest trudna, dlatego podjęliśmy decyzję o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – mówi minister rodziny i polityki społecznej. Wyjaśniamy, komu to prawo przysługuje.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 17 stycznia 2021 r.

To, czy dziecko będzie mogło pójść do żłobka czy przedszkola oraz co się stanie w przypadku zamknięcia placówki w związku z pandemią koronawirusa, nurtuje wielu rodziców.

– Pragnę uspokoić, zdecydowaliśmy o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r. Sytuacja epidemiczna wciąż jest trudna, decyzje podejmujemy na bieżąco i w trosce o bezpieczeństwo wszystkich – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi:
  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Z przywileju płacenia ZUS według tych zasad mogą skorzystać osoby, które działalność gospodarczą w 2020 r. prowadziły przez przynajmniej 60 dni. To ważne zwłaszcza w dobie COVID gdy więcej niż zwykle osób korzysta z możliwości okresowego zawieszenia działalności gospodarczej. Karol Makurat/Polska Press

Kto może liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek

NOWY ROK, NOWE PRAWO! Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu