Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokładnie zbadali powietrze i zieleń w całym Krakowie [WIDEO]

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Autor: Piotr Drabik
Ekologia. Która dzielnica jest najbardziej „zielona”? Gdzie w mieście powietrze jest najgorsze? Na te pytania odpowiada stworzony właśnie „Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa”.

Publikacja licząca 522 strony jest wynikiem dwuletnich badań naukowców. - Atlas to niezwykle istotne narzędzie, które poprawi skuteczność zarządzania w mieście - przekonuje Ewa Olszowska-Dej, dyrektorka magistrackiego Wydziału Kształtowania Środowiska. Używając m.in. zdjęć satelitarnych oraz laserowego skanowania terenu, naukowcy sprawdzili m.in., gdzie dokładnie przebiegają kanały przewietrzania miasta.

- Dzięki analizom obaliliśmy mit, że jeden z tych kanałów biegnie wzdłuż Wisły - podkreśla dr Leszek Ośródka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. I dodaje, że kanały przewietrzania spełniają swoją rolę, gdy na wysokości 10 metrów wieje wiatr o prędkości co najmniej 2,5 metra na sekundę.

- Np. w centrum miasta, Podgórzu i Nowej Hucie zazwyczaj wiatr wieje dużo słabiej. Kraków jest najgorzej wentylowany w listopadzie - dodaje dr Ośródka. Wraz z innymi ekspertami rekomenduje, by na kanałach przewietrzania, przebiegających np. przez Kostrze, nie dopuszczać do powstania zwartej zabudowy.

Przy okazji badań wykonano również dokładną mapę zieleni i zabudowy Krakowa. Dzięki tym danym w łatwy sposób można sprawdzić, ile na danym terenie znajduje się budynków oraz drzew. Tych ostatnich - według szacunków - w całym mieście rośnie ponad 1,2 mln. - Najpopularniejszym gatunkiem okazał się klon pospolity - informuje dr hab. Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Najbardziej „zieloną” dzielnicą okazał się Zwierzyniec, a najmniej Stare Miasto.

Twórcy Atlasu podkreślają, że to pierwsza tak szczegółowa publikacja w Polsce dotycząca planowania przestrzennego. Zawarte w nim dane dostępne są w internecie na www.obserwatorium.um.krakow.pl. Mogą korzystać z nich zarówno urzędnicy np. przy tworzeniu planów miejscowych, jak mieszkańcy. Atlas jest częścią projekt pn. „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie”. Powstał za 3,6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski