Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domagają się norm dla pieców na węgiel

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Zdaniem ekologów i miejskich urzędników te regulacje powinny się znaleźć w aktualizowanym programie ochrony powietrza. Bez tego nie uda się zlikwidować smogu.

Wprowadzenie norm dla pieców na terenie całego województwa to jeden z postulatów Krakowskiego Alarmu Smogowego, zgłoszony do aktualizowanego właśnie programu ochrony powietrza.

Zdaniem KAS bez tego nie uda się zlikwidować smogu. Do tej pory małopolskie gminy w niewielkim stopniu włączyły się w likwidację pieców węglowych. „Powietrze nie zna granic. Jeśli dana gmina, np. Kraków, podejmuje zdecydowane działania na rzecz eliminacji niskiej emisji, a gminy ościenne nie robią w tym względzie praktycznie nic, to efekt działań samego Krakowa będzie ograniczony” - czytamy we wniosku złożonym przez KAS.

Działacze zwracają także uwagę na to, że bez odpowiednich regulacji następuje trwonienie funduszy publicznych zarezerwowanych na wymianę pieców. W 2014 roku wymieniono w całej Małopolsce około 3000 kotłów i pieców, jednak w tym samym czasie zainstalowano około 13 000 tzw. kopciuchów w nowych i istniejących domach.

KAS domaga się także obniżenia progów zanieczyszczenia powietrza, przy których konieczne jest ostrzeganie mieszkańców i ogłaszane stanu alarmowego. W Polsce poziom alarmowy wprowadza się, gdy zapylenie sięgnie 300 mikrogramów na metr sześcienny (np. we Francji jest to 80, na Węgrzech - 100). Zdaniem KAS w Polsce stan alarmowy powinien być ogłaszany przy przekroczeniach 150 - jak na Słowacji.

Ekolodzy chcą także, żeby program ochrony powietrza uwzględnił zwalczanie niedostrzegalnego dotychczas problemu, jakim jest spalanie oleju w zakładach samochodowych.

Swoje uwagi do zmienianego programu złożyły także władze miasta. Domagają się wprowadzenia norm dla kotłów dla całego województwa, a przede wszystkim dla gmin otaczających Kraków.

Magistrat zwraca także uwagę, że trzeba określić wpływ emisji przemysłowych oraz komunikacyjnych na jakość powietrza. Oprócz tego urzędnicy podkreślają konieczność wzmocnienia obsługi komunikacyjnej peryferyjnych rejonów miasta, co doprowadzi do tego, że mieszkańcy przesiądą się ze swoich samochodów do autobusów.

Jak podaje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, przygotowanie nowego projektu programu ochrony powietrza planowane jest w październiku tego roku. - W listopadzie przeprowadzone zostaną konsultacje wśród gmin, powiatów i wszystkich zainteresowanych osób i organizacji. Projekt uchwały przyjmującej zaktualizowany program zostanie przedłożony Sejmikowi na początku przyszłego roku - informuje Magdalena Pikulska z Urzędu Marszałkowskiego.

Celem programu ochrony powietrza jest osiągnięcie w całej Małopolsce do 2023 roku dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski