Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowa apteczka. Ziele i korzeń pięciornika

(DD)
Pięciornik kurze ziele
Pięciornik kurze ziele Fot. Wikipedia
Kto cierpi na żylaki, powinien od wiosny do jesieni (z przerwami co 10 dni), stosować okłady ze zmiażdżonych liści pięciornika; okłady pomogą także w bólach reumatycznych.

Napar z pięciornika gęsiego

Łyżkę suchego ziela lub pół łyżki świeżego zalać szklanką wrzątku i parzyć kilka minut pod przykryciem. Napar pijemy 4 razy dziennie - przynosi ulgę w bolesnych miesiączkach, kolce jelitowej, wzdęciach, stanach skurczowych macicy, jelit i dróg żółciowych.

Odwar z korzenia pięciornika gęsiego

Odwar można przygotować z pociętego, ususzonego (łyżeczka na szklankę wody) lub świeżego (pół łyżeczki na szklankę ) korzenia. Gotujemy przez 20 minut, przecedzamy. Pijemy 6 razy dziennie po dwie łyżki odwaru przy biegunce, zaburzeniach trawienia, wzdęciach, braku apetytu.

Mieszanka na zapalenie gardła

W równych częściach: korzeń pięciornika kurzego ziela, kwiat rumianku, liść szałwii, liść mięty, ziele skrzypu. Zioła wymieszać, zrobić napar z łyżki mieszanki, płukać chore gardło kilka razy dziennie.

Maść z korzenia pięciornika

Rozpuścić na patelni kostkę smalcu, do płynnego tłuszczu dodać garść drobno posiekanych kłączy pięciornika i podgrzewać, mieszając, dopóki się nie spieni. Odcedzić przez gazę, dobrze odciskając kłącza, przelać do słoiczka. Przechowywać w lodówce. Dobry lek na drobne ranki, otarcia, grzybice, ukąszenia owadów. W aptekach można nabyć gotową maść Tormentiol.

Nalewka z korzenia

50 g rozdrobnionych kłączy zalać 500 ml alkoholu 40-proc. i macerować przez dwa tygodnie, często wstrząsając. Następnie przecedzić, kłącza wycisnąć, a płyn przelać do ciemnej butelki. Przechowywać w lodówce. Pić 3 razy dziennie po łyżce w dolegliwościach trawiennych.

ZIELNIK. Pięciornik (Potentilla L.). Zastosowanie lecznicze. Pora zbiorów

Kiedy stosować pięciornik?

Obecnie w fitoterapii większe znaczenie zyskał korzeń pięciornika niż ziele rośliny. Pięciornik to dobry środek przeciwbiegunkowy i przeciwzapalny. Pomaga w leczeniu m.in.:
- nieżytu przewodu pokarmowego objawiającego się biegunką i nudnościami
- choroby wrzodowej
- zespołu jelita drażliwego
- stanów zapalnych żołądka i jelit
- wspomaga leczenie hemoroidów (wlewki doodbytnicze, czopki z ekstraktem, maść, żel z wyciągiem pięciornikowym)
- zarówno po podaniu doustnym, jak i zewnętrznym działa przeciwbakteryjnie; hamuje rozwój Salmonella, Shigella, E. coli i innych bakterii
- nalewka, ekstrakt, odwar z korzenia pięciornika zastosowane na skórę zmniejszają wydzielanie łoju, obkurczają rozszerzone naczynia krwionośne i rozszerzone pory
- pięciornik jest przydatny do pielęgnowania skóry z trądzikiem, wypryskami, z owrzodzeniami, wrzodami sączącymi, z trądzikiem różowatym i plamicami naczyniowymi
- ekstrakty z pięciornika są składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej i trądzikowej
- odwar z korzenia pięciornika jest doskonałym środkiem do płukania przetłuszczających się włosów; ponadto nadaje włosom połysk, puszystość oraz lekki odcień brązowy
- pięciornik leczy stany zapalne dziąseł, paradontozę, zajady, bolesne nadżerki w jamie ustnej
- pomaga w zapaleniu gardła (doustne płukanki)
- pomaga w stanach zapalnych układu płciowego u kobiet i mężczyzn (zewnętrznie)
- okłady i przemywania przynoszą dobre rezultaty w trudno gojących się ranach
- odwar może być stosowany w zapaleniu spojówek i powiek, nadmiernym łzawieniu (okłady)
- ziele pięciornika można stosować w podobnych schorzeniach jak korzeń - działa jednak słabiej.

Kiedy zrywać?

W fitoterapii wykorzystuje się ziele pięciornika gęsiego zebrane w czasie kwitnienia rośliny (od maja do sierpnia). Podczas zbiorów zbiera się jedynie ukwiecone i ulistnione łodygi. Pozostawia się rozłogi i korzenie, ponieważ zanieczyszczają surowiec obniżając jego wartość.

Ziele można suszyć naturalnie w suchym, zacienionym i przewiewnym pomieszczeniu rozkładając je cienką warstwą lub w suszarniach ogrzewanych do temperatury 45 st. Korzeń pięciornika powinien być zebrany jesienią lub wczesną wiosną. Oczyszczony z ziemi, przepłukany i pokrojony należy suszyć w przewiewnym miejscu, a najlepiej w suszarce, w temperaturze 50 st.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski