MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopóki pozwolą zdrowie i siły

BK
Tegorocznym obchodom 65. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych, która przypada 14 czerwca, towarzyszyć będzie wystawa "Póki żyjemy...".

O ludziach, którzy przeszli piekło Auschwitz

   Wystawa, która została przygotowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, opowiada historię zaangażowania byłych więźniów KL Auschwitz z pierwszych transportów na rzecz zachowania w pamięci zbiorowej śladu po męczeństwie Polaków w tym największym niemieckim obozie koncentracyjnym. Pozostawia też widzów z pytaniem: Co dalej, kiedy byłych więźniów obozu już zabraknie?
   - Od lat jesteśmy orędownikami prawdy o Auschwitz. Przekazywanie prawdy i pamięci o tym, co tutaj się wydarzyło, jest naszym obowiązkiem. Stąd, dopóki pozwolą zdrowie i siły, będziemy się spotykać, zwłaszcza z młodymi ludźmi, aby powiedzieć im, jak było naprawdę - powtarza Józef Stós (numer obozowy 752).
   Otwarciu wystawy również towarzyszyć będzie cykl spotkań byłych więźniów obozu z młodzieżą. Składa się na nią 21 tablic, wzbogaconych wypowiedziami byłych więźniów z pierwszego transportu do KL Auschwitz dotyczącymi rzeczywistości obozowej, ale też, jak zawłaszczana jest lub zapominana historia tego obozu.
   Autorami fotografii jest trójka młodych fotografików: Gabriela Mruszczak, Paulina Wądrzyk i Paweł Mordan, którzy od kilku lat towarzyszą byłym więźniom przy okazji spotkań towarzyskich, prywatnych, oficjalnych uroczystości, podczas spotkań z młodzieżą szkolną.
   Wystawę będzie można oglądać od dzisiaj w Tarnowie i 14 czerwca w Oświęcimiu, w kompleksie parkingowo-usługowym w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niewykluczone, że zaprezentowana zostanie również w hali dworca głównego PKP w Krakowie.
   - Chcemy dotrzeć do młodego pokolenia - przekonuje Barbara Wasztyl, nauczyciel historii, która wymyśliła i opracowała wystawę "Póki żyjemy...". - Wystawa pozwala nam nie tylko poznać ludzi, którzy przeszli przez piekło Auschwitz, ale również stanowi znakomity materiał uzupełniający do nauki historii, pomaga kształtować postawy patriotyczne.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski