Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje nie tylko do termomodernizacji

NOTOWAŁ: JM
Dyżur eksperta. Większość pytań w czasie dyżuru dotyczyła pożyczek i dotacji. Na pytania odpowiadał Robert Bażela z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Oto najczęściej powtarzające się kwestie, poruszane przez naszych Czytelników.

- Na jakich zasadach udzielane jest dofinansowanie?

- Odbywa się zgodnie z "Zasadami udzielania i umarzania pożyczek oraz trybem i zasadami udzielania i rozliczania dotacji oraz zasadami dofinansowania zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie". Zasady, procedury oraz kryteria wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków WFOŚiGW w Krakowie dostępne są na stronie internetowej Funduszu - www.wfos.krakow.pl.

- Kto może ubiegać się o dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu na cele termomodernizacyjne?

- W przypadku zadań związanych z termomodernizacją Fundusz udziela pomocy finansowej na docieplenie przegród budowlanych o powierzchni powyżej 600 mkw. O dotację ze środków Funduszu na ww. zadania mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych) - dla zadań, które realizowane są w szkołach, żłobkach, przedszkolach, domach pomocy społecznej, strażnicach OSP, budynkach administracyjnych i obiektach sportowych.

Z dofinansowania korzystać mogą również instytuty badawcze, uczelnie publiczne i parki narodowe (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych). Ponadto hospicja, którym przysługuje dotacja do 80 procent kosztów kwalifikowanych, szpitale oraz podmioty lecznicze, których założycielem lub większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych).

W ramach realizacji jednego zadania ww. podmioty mogą ubiegać się o dotację lub o dotację wraz z pożyczką na wkład własny, ale bez możliwości umorzenia pożyczki. Suma udzielonej pomocy finansowej (dotacji i pożyczki) nie może przekroczyć 100% netto kosztów kwalifikowanych zadania.

- W związku z powyższym, jeśli zamierzam przeprowadzić prace termomodernizacyjne budynków należących do mojej firmy, a nie mogę otrzymać dotacji na ten cel, to czy mogę liczyć na inną formę dofinansowania?

- Podmiotom, którym nie przysługuje dofinansowanie na cele termomodernizacyjne w formie dotacji udzielane jest dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej, oprocentowanej 3,6 procent w skali roku z możliwością umorzenia do 35 procent. Pożyczka preferencyjna może wynieść do 100 procent kosztów kwalifikowanych netto.

- Czy istnieje możliwość dofinansowania prac termomodernizacyjnych w przypadku, gdy powierzchnia docieplana wynosić będzie poniżej 600 mkw ?

- W przypadku, gdy powierzchnia docieplana wynosi do 600 mkw udzielana jest dotacja do 80 procent spłaty odsetek od pożyczek w bankach wybranych przez Fundusz (BOŚ lub Bank Spółdzielczy w Zatorze), ale taka forma dofinansowania dostępna jest tylko dla osób fizycznych. Informacje dotyczące kredytu bankowego z pomocą finansową z Wojewódzkiego Funduszu przekazywane są przez oddziały wymienionych banków.

- Kto może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu na zakup i montaż instalacji odnawialnego źródła energii?

- W przypadku zadań związanych z odnawialnymi źródłami energii Fundusz udziela pomocy finansowej m.in. na zakup i montaż kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych (o mocy większej, bądź równej 10 kW) oraz pomp ciepła (o mocy większej, bądź równej 40 kW).

O dotację ze środków Funduszu na ww. zadania mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych) - dla zadań, które realizowane są w szkołach, żłobkach, przedszkolach, domach pomocy społecznej, strażnicach OSP, budynkach administracyjnych i obiektach sportowych.

Ponadto szpitale oraz podmioty lecznicze, których założycielem lub większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych), hospicja (dotacja do 80 procent kosztów kwalifikowanych), instytucje kultury - państwowe i samorządowe (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych), a także kościelne osoby prawne - na cele niekomercyjne w obiektach sakralnych lub w obiektach związanych z działalnością charytatywną (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych).

Na liście uprawnionych do korzystania z dotacji znajdują się również stowarzyszenia sportowe, kluby sportowe i sportowe spółki akcyjne, instytuty badawcze i uczelnie publiczne oraz parki narodowe (dotacja do 40 procent kosztów kwalifikowanych). W ramach realizacji jednego zadania ww. podmioty mogą ubiegać się o dotację lub o dotację wraz z pożyczką na wkład własny, ale bez możliwości umorzenia pożyczki.

Suma udzielonej pomocy finansowej (dotacji i pożyczki) nie może przekroczyć 100% netto kosztów kwalifikowanych zadania.

Dla pozostałych podmiotów, udzielane jest dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej, oprocentowanej 3,6 procent w skali roku z możliwością umorzenia do 40 procent (z wyjątkiem zadań dotyczących inwestycji z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych, związanych ze sprzedażą (komercyjną) energii elektrycznej do sieci - wówczas przysługuje umorzenie do 20 procent wykorzystanej pożyczki). Pożyczka preferencyjna może wynieść do 100 procent, kosztów kwalifikowanych netto.

- Czy istnieje możliwość dofinansowania zakupu i montażu kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 10 kW, bądź pompy ciepła o mocy poniżej 40 kW?

- W ww. przypadku o wsparcie finansowe mogą starać się wyłącznie osoby fizyczne, a dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji do 50 procent spłaty kapitału kredytów bankowych w BOŚ lub Banku Spółdzielczym w Zatorze. Informacje dotyczące kredytu bankowego z pomocą finansową z Wojewódzkiego Funduszu przekazywane są przez oddziały wymienionych banków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski