Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga prowadząca do spopielarni nie zniszczyła chronionych roślin

Anna Agaciak
Inwestycje. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie stwierdziła „ogromnych zniszczeń” przy budowie spopielarni w Podgórkach Tynieckich.

W minionym tygodniu pisaliśmy o kontrowersjach związanych z budową spopielarni w Podgórkach Tynieckich. Przedstawiciele organizacji sprzeciwiających się tej inwestycji alarmowali, że ruszyła ona bez pozwolenia na budowę, a ponadto doprowadziła do ogromnych zniszczeń w siedliskach flory i fauny.

Wymieniali, że tylko podczas budowy drogi zniszczono chronione rośliny: storczyka kukułka szerokolistna, goryczki, a także siedliska: motyli (modraszka i czerwończyka), zagrożonego wymarciem ptaka derkacza, płazów i gadów. Protestujący dostrzegli też, że na teren inwestycji zwozi się wielkie ilości ziemi, co może skutkować zaburzeniem stosunków wodnych i zniszczeniem obszaru Natura 2000 „Skawiński Obszar Łąkowy”.

Krakowski magistrat i inwestor zapewnili, że wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

Dostaliśmy też pismo Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Jak poinformował nas Mariusz Skwara z RDOŚ, ani planowana inwestycja, ani budowana już droga nie doprowadziły do opisanych zniszczeń.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie przeprowadziła wnikliwą ocenę sytuacji, zarówno na terenie planowanej spopielarni, jak i „rozbudowy ulicy Wielogórskiej (…) wraz z rozbudową ul. Podgórki Tynieckie (…)”, które będą zapewniały dojazd.

W wyniku tej oceny stwierdzono, że faktycznie rozbudowa dróg w części zaplanowana została na obszarze Natura 2000 „Skawiński Obszar Łąkowy”. Zniszczenia obszaru dotyczyły jednak tylko fragmentu już przekształconego i zdominowanego przez rośliny inwazyjne, m.in. nawłoć późną, która wyparła rodzimą roślinność. Ponadto rozbudowa dróg nie skutkowała zmianami poziomu wód, które mogłyby wpłynąć na zbiorowiska ro- ślinne obszaru Natura 2000.

Dodatkowo RDOŚ postawiła warunki dotyczące wykonywanych prac. Wśród nich wymóg najistotniejszy to konieczność realizacji robót w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia, czyli wtedy, gdy realizacja prac wykluczała możliwość zniszczenia chronionych gatunków motyli.

Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Krakowie nie stwierdził istotnego wpływu przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 i uzgodnił rozbudowę ulic Wielogórskiej i Podgórki Tynieckie.

Odnosząc się do zgłoszonych przez protestujących przeciw spopielarni „ogromnych zniszczeń” w obszarze Natura 2000, krakowska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie stwierdziła zniszczeń, które zagrażałyby istnieniu gatunków chronionych w tym miejscu.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski