Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie browaru

Redakcja
Przyszła wizytówka zespołu - starannie odrestaurowany pałac Goetzów WIZUALIZACJA: BALMORAL PROPERTIES
Przyszła wizytówka zespołu - starannie odrestaurowany pałac Goetzów WIZUALIZACJA: BALMORAL PROPERTIES
Teren dawnego browaru Goetzów przy ul. Lubicz, który przez lata stał opuszczony, będzie po rewitalizacji jednym z bardziej atrakcyjnych kompleksów mieszkaniowo-usługowych w ścisłym centrum Krakowa.

Przyszła wizytówka zespołu - starannie odrestaurowany pałac Goetzów WIZUALIZACJA: BALMORAL PROPERTIES

REWITALIZACJA. Przy ul. Lubicz powstaje kompleks mieszkaniowo-usługowy z trzema miejskimi placami

Pośród zabytkowej, poprzemysłowej zabudowy zaadaptowanej na cele biurowe, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne, pojawią się nowe obiekty z funkcjami mieszkaniowymi i nowoczesnymi przestrzeniami komercyjnymi.

Rewitalizacja prowadzona z troską o przeszłość

Autorzy projektu z biura MOFO Architekci zaplanowali wzdłuż ul. Lubicz trzy miejskie place otoczone przez budynki. Ważnym dopełnieniem zagospodarowania przestrzeni będą tereny zielone stanowiące aż jedną czwartą całej powierzchni inwestycji. Plan zabudowy zakłada, że powstające obiekty nie będą miały więcej niż cztery piętra.

W sześciu nowych budynkach powstanie 305 mieszkań z odpowiednią liczbą miejsc parkingowych dla lokatorów. Charakterystyczne elewacje obiektów nawiązują do budynków przemysłowych budowanych w XIX wieku i odpowiadają kolorystyką zabytkowej części budynku Obciągu Piwa. Rozwiązania przestrzeni sprawiają, że nowe budynki komponować się będą w spójną całość z obiektami historycznymi. Browar Lubicz to zespół budynków znajdujący się na 2-hektarowej działce. Sąsiaduje z ogrodem zakonu oo. Jezuitów i linią kolejową z pobliskiego Dworca Głównego. Od strony wschodniej domyka go ulica Strzelecka.

Historia Browaru Lubicz sięga roku 1840, kiedy tereny przy ulicy Lubicz 15-17 należały do rodziny Jenny. Po śmierci Rudolfa Jennego obiekt odziedziczył jego zięć, a następnie - synowie. Własnością rodziny Jennych pozostawał aż do roku 1903. Rok później został przejęty przez barona Jana Goetz-Okocimskiego.

Nowy właściciel zmienił nazwę browaru na Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Götza. Mimo wojen i trudnego czasu, browar prosperował znakomicie, podlegając ciągłym procesom modernizacyjnym. Po śmierci barona Jana Goetza, w 1931 roku, zarządzanie browarem przeszło w ręce jego syna. Zakład pracował aż do wojny, z przerwą w 1936 roku spowodowaną strajkiem pracowników. Po zakończeniu wojny browar został znacjonalizowany. Do roku 1961 zarządzał nim Zarząd Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu. Po przejęciu w siedem lat później przez Okocim browar był modernizowany i rozbudowywany.

W historycznym miejscu...

Największym ograniczeniem dla rozwoju browaru okazała się jego lokalizacja w centrum Krakowa, która uniemożliwiała rozbudowę pomieszczeń i linii produkcyjnych. Ze względu na barwną historię i położenie Browar Lubicz pozostaje rozpoznawalnym miejscem na mapie Krakowa. Na jego terenie zachowały się, objęte ochroną konserwatorską (oficjalnie od roku 1985) budynki z II poł. XIX w. - Pałac Goetzów, dawna słodownia, wieża klatki schodowej z kominem, a także maszynownia chłodnicza i kotłownia oraz komin.

Pośród współczesnej, przemysłowej zabudowy pozostał też ślad oryginalnego rozwiązania przestrzennego, łączącego rezydencję właściciela bezpośrednio z zakładem produkcyjnym i salą restauracyjną (do roku 1990 roku - kino "Młoda Gwardia").
Zabytkowe budynki zostaną odrestaurowane, obok nich powstaną nowe, utrzymane w dopasowanej do charakteru kompleksu stylistyce. Najbardziej znany spośród zabytkowych budynków Browaru Lubicz pałac Goetzów będzie gruntownie i starannie odrestaurowany.

Podobnie jak w czasie świetności Browaru Goetzów budynek będzie pełnił funkcję biurową. Budynki maszynowni i kotłowni otrzymają funkcje handlowo-usługowe, a obiekt dawnej słodowni - funkcję obiektu gastronomicznego. Wygląd elewacji zostanie przywrócony do stanu pierwotnego, zaś nowo dobudowane części będą miały szklaną fasadę. Budynek tzw. obciągu piwa zachowa swój charakter, dzięki renowacji ściany frontowej, zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Obiekt dawnej suszni słodu stanowić będzie klatkę schodową jednego z nowych budynków mieszkalnych.

Realizujący inwestycję Balmoral Properties Poland Group jest spółką powołaną do realizacji inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce, należącą do firmy inwestycyjnej z siedzibą na wyspie Jersey, której wcześniejsze projekty obejmują m.in. luksusowe apartamenty w Londynie i nieruchomości magazynowe w Wielkiej Brytanii, a także wiele budowli w Polsce. Ponadto firma realizuje inne projekty deweloperskie w różnych rejonach świata.

Janusz Michalczak

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski