Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa do wycinki znajdź na mapie

Anna Agaciak
W Krakowie wycięto w tym roku ok. 14 tys. drzew. Mieszkańcy będą lepiej informowani o wycinkach.
W Krakowie wycięto w tym roku ok. 14 tys. drzew. Mieszkańcy będą lepiej informowani o wycinkach. fot. Adam Wojnar
Kontrowersje. Urzędnicy postanowili usprawnić kontakt z mieszkańcami w sprawie wycinek drzew. Nowy system ma zapobiec protestom.

Do 1 stycznia w Krakowie miało zostać usuniętych jeszcze 86 drzew (w ciągu roku wycięto ich ok. 14 tysięcy). Urzędnicy wstrzymują się jednak z wykonaniem ostatnich wycinek. Najpierw postanowili wnikliwie doinformować mieszkańców o przyczynach likwidacji drzew w Podgórzu, Nowej Hucie, Śródmieściu i Krowodrzy. Zamieścili na stronach internetowych Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wykaz drzew do usunięcia.

I tak np. dowiadujemy się, że w Podgórzu wkrótce znikną 32 drzewa, m.in. przy ul. Teligi: stary, zamierający wiąz i próchniejący i usychający dąb.

Wykaz drzew w internecie to jedno z postanowienień piątkowego spotkania ZIKiT z pracownikami wydziału kształtowania środowiska. Urzędnicy wspólnie opracowali nowe zasady informowania mieszkańców o wycinkach. A wszystko przez ostatnie protesty w obronie drzew w kilku rejonach miasta.

- Uznaliśmy, że krakowianie powinni być lepiej informowani o wycinkach w mieście - wyjaśnia Michał Pyclik z biura prasowego ZIKiT.

Jedną z nowości będzie mapa Krakowa, na której znajdziemy miejsca, gdzie prowadzone będą prace wycinkowe, na podstawie decyzji wydanych przez miasto. Mapa pokaże także rejony, gdzie będzie nasadzana nowa roślinność.

- Trzeba bowiem pamiętać, że zdecydowanej większości decyzji administracyjnych dotyczących wycięcia drzew czy krzewów towarzyszy nakaz nowych nasadzeń przynajmniej w takiej samej liczbie - przypomina Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji Urzędu Miasta Krakowa.

Bardziej dostępny niż obecnie będzie wykaz decyzji administracyjnych związanych z usuwaniem roślinności. Chodzi o to, by mieszkańcy wiedzieli, dla jakich działek zostały wydane decyzje, na ile drzew i z jakich powodów. Magistrat zadba też, by w decyzjach wydawanych na wycinki zawarte były zapisy obligujące wnioskodawców wycinek do oznaczenia w terenie okazów planowanych do wycięcia.

- Drzewa do usunięcia będą oznaczone krzyżykami - mówi Michał Pyclik. - Nie wykona ich jednak tylko jedna osoba. Pierwszą linię namaluje na korze inspektor. Potem przyjedzie komisja wydziału kształtowania środowiska, która oceni, czy jest konieczność wycinki. Jeśli tak, dokończy krzyżyk. Zachęcamy mieszkańców, jeżeli widzą tak oznaczone drzewa i mają wątpliwości co do wycinki, aby do nas dzwonili. Wszystko wytłuma-czymy i rozwiejemy wątpliwości - zapewnia urzędnik.

Poprawiony ma też zostać przepływ informacji na temat wycinek na poziomie rad dzielnic. Wszystkie wnioski w tej sprawie będą przesyłane do dzielnic, a ich przedstawiciele będą zapraszani na wizje w terenie poprzedzające wydawanie decyzji. Nowości wejdą w życie po Nowym Roku.

Warto wiedzieć, że decyzja o wycince podejmowana jest na wniosek właściciela lub posiadacza terenu. Może to być ZIKIT - jeśli chodzi o tereny miejskie, podmioty prawne lub osoby prywatne.

Urzędnicy zaznaczaja także, że wszelkie procedury w sprawie wycinek zieleni dyktowane są przez Ustawę o ochronie przyrody. Właśnie zgodnie z ustawą stan drzewa ocenia pracownik Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. W Krakowie posiada on wyższe wykształcenie kierunkowe Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu ochrony przyrody i dysponuje szeroką wiedzą merytoryczną dotyczącą dendrologii oraz kilkuletnim doświadczeniem zawodowym.

W przypadku wycinek w pasie drogowym, zgodnie z obowiązującym prawem, decyzja na wycinkę poprzedzana jest uzgodnieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska . Takie uzgodnienie nie dotyczy jednak topól i krzewów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski