MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni bez programu telewizyjnego

GRZEGORZ SKOWRON
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
CYFRYZACJA. Nie tylko na obrzeżach województwa małopolskiego od wtorku nie będzie analogowego sygnału telewizji naziemnej. Kłopoty mogą mieć mieszkańcy Korzennej i Krynicy-Zdroju, a nawet Czernichowa, Jerzmanowic i Przegini.

Fot. Archiwum

Na wschodnie krańce Małopolski sygnał dociera z Rzeszowa, na południowo-zachodnie - z Wisły. A to te nadajniki zostaną wyłączone właśnie 19 marca.

Na początku roku informowano, że marcowe wyłączenia obejmą telewidzów w 8 małopolskich gminach. Teraz wiadomo, że jest ich aż 15. O ile nie powinien dziwić brak sygnału analogowego w powiatach tarnowskim (gmina Szerzyny), gorlickim (Uście Gorlickie, Gorlice, Sękowa, Biecz, Lipinki) czy suskim (Stryszawa i Sucha Beskidzka), to już małym zaskoczeniem może być objęcie wyłączeniami powiatu chrzanowskiego (Chrzanów, Babice, Alwernia) czy nowosądeckiego (Krynica-Zdrój i Korzenna). A już kompletnym zaskoczeniem może być brak sygnału telewizyjnego w powiecie krakowskim (Czernichów i Jerzmanowice-Przeginia).

- Trudno jednoznacznie wskazać miejsca, gdzie od wtorku nie będzie już telewizji analogowej, bo taki sygnał nie rozróżnia granic administracyjnych - podkreśla Monika Frenkiel z Urzędu Wojewódzkiego. - Zdarza się, że niektórzy mieszkańcy mogą odbierać sygnał z dwóch różnych nadajników i jeśli 19 marca stracą obraz, mogą spróbować przestawić antenę na inny nadajnik.

Nawet jeśli w przyszłym tygodniu uda się to zrobić, to za miesiąc lub dwa i tak konieczne będzie przejście na sygnał cyfrowy, bo nadajniki analogowe zostaną wyłączone w całej Małopolsce. 22 kwietnia na Luboniu Wielkim koło Rabki, Gubałówce w Zakopanem, Przechybie koło Szczawnicy i Górze Sw. Marcina koło Tarnowa. Wtedy sygnał analogowy straci południe i wschód Małopolski, czyli przede wszystkim gminy z dawnych województw nowosądeckiego i tarnowskiego.

Na 20 maja zaplanowano wyłączenie nadajnika na Chorągwicy koło Krakowa, a także w Katowicach. To spowoduje utratę telewizji analogowej przez mieszkańców Krakowa, Bochni, Myślenic i Limanowej, a także gmin z zachodniej Małopolski. Właśnie w maju nie będzie już telewizji analogowej w całym województwie, choć w innych rejonach kraju kolejne wyłączenia nadajników przewidziano jeszcze na 17 czerwca i 23 lipca.

Monika Frenkiel przyznaje, że przy przełączaniu sygnału z analogowego na cyfrowy mieszkańcy niektórych rejonów mogą nie mieć telewizji w ogóle. Związane jest to z koniecznością zainstalowania nadajników uzupełniających obecną sieć. W Małopolsce okres bez telewizji może potrwać ponad 30 godzin, na Podkarpaciu - do dwóch dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski