Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwieście filmów pod znakiem animacji i niemieckiego kina

Aleksandra Suława
Kadr z filmu animowanego Witolda Giersza „Proszę słonia”
Kadr z filmu animowanego Witolda Giersza „Proszę słonia” Archiwum
Festiwal. 57. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego potrwa od 28 maja do 4 czerwca. Do konkursu zgłoszono aż 3600 tytułów - informuje Krzysztof Gierat, dyrektor KFF.

Zgłoszono 3600 tytułów, z których do konkursu zostało wybranych 100. Drugie tyle zostanie pokazanych w ramach retrospektyw i sekcji specjalnych - zapowiada dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat. O efektach selekcji będzie można się przekonać już 28 maja. Wtedy rusza 57. edycja tej imprezy, jednej z najstarszych w Europie, poświęconej filmom dokumentalnym.

Festiwal otworzy pokaz filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reżyserii Marcina Borchardta. Intymny obraz złożony jest z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów, pochodzących z archiwum malarza.

- Mamy słabość do filmów opowiadających o rodzinie, ponieważ to w niej dochodzi do największych napięć - mówi dyrektor Gierat. - Te dokumenty są najprawdziwsze, niczego nie odgrywają, a dodatkowo, jeśli za kamerą - tak jak tutaj - stoją amatorzy, nie ma mowy o manipulacji.

Przez festiwalowy tydzień codziennie w godz. 10-21 będzie można oglądać filmy na 12 krakowskich ekranach (m.in. w Kijowie, Pod Baranami, w Agrafce, Mikro oraz plenerowo - pod Wawelem). Każdy dzień rozpocznie „Krytyczny poranek”, podczas którego krytycy będą gościć wybitnych reżyserów, przybliżając ich sylwetki i twórczość, a trwające przez cały dzień seanse będą się przeplatać z dyskusjami i spotkaniami. - Do Krakowa przyjedzie większość twórców festiwalowych filmów - zapowiada Gierat. - Dawanie publiczności możliwości bezpośredniego kontaktu z artystami jest siłą naszego festiwalu.

Konkursowe filmy powalczą o nagrody w czterech kategoriach: dokumentalnej, krótkometrażowej, DocFilmMusic oraz polskiej. Obrazy oceni jury złożone z twórców, ekspertów i krytyków. W jego skład wejdą m.in.: Paweł Łoziński (przewodniczący jury konkursu filmów dokumentalnych), Agnieszka Smoczyńska (krótkie metraże), Gitta Gsel (przewodnicząca obradom konkursu DocFilmMusic) oraz Dariusz Jabłoński (szef jury konkursu polskiego).

W programie festiwalu znalazło się też 12 sekcji pozakonkursowych, takich jak Doc+Science, Laureaci Festiwali i Gdzieś w Europie, w ramach której będą pokazywane popremierowo najciekawsze europejskie filmy dokumentalne.

Każdego roku gościem specjalnym jest kinematografia wybranego kraju. W tym roku będą to filmy zza naszej zachodniej granicy. W ramach sekcji „Spojrzenie na Niemcy” zobaczymy siedem pełnometrażowych dokumentów, a także krótkie metraże oraz obrazy skierowane do dzieci i młodzieży. Pokazy w ramach tej sekcji rozpoczną się w festiwalowy poniedziałek, filmem „Brat Jacob”. Jego reżyser, Eli Roland Sachs, podejmuje próbę zrozumienia decyzji brata, który pod wpływem Koranu, postanowił przejść na islam.

Organizatorzy postanowili również włączyć się w obchody 70-lecia polskiej animacji. Nagrodą Smoka Smoków, przyznawaną za szczególny wkład w rozwój polskiej kinematografii, w tym roku uhonorowani zostaną weterani gatunku: Witold Giersz i Daniel Szczechura. Wręczenie Smoków - 30 maja, w kinie Kijów. Najmłodsi widzowie, legendarną animację Giersza „Proszę słonia” będą mogli obejrzeć w ramach skierowanej do nich sekcji Kids and Youth.

WIDEO: Karol Estreicher - polski obrońca dzieł sztuki

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski