Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch wójtów czeka wyborcza dogrywka

Magdalena Uchto
Powiat miechowski. O sukcesie wyborczym może mówić Dariusz Marczewski. Obecny burmistrz pokonał w pierwszej turze czterech kontrkandydatów, uzyskując 67,9 proc. głosów mieszkańców. Do Rady Miejskiej, z ugrupowania "Ziemia Miechowska", wprowadził aż 10 radnych.

- Ten dobry wynik odbieram jako ocenę dotychczasowej pracy mojej i moich współpracowników. Ale jednocześnie jest on ogromnym zobowiązaniem i motywacją do dalszej pełnej zaangażowania działalności. Chcę do współpracy zaprosić wszystkich, również tych, których nie udało się przez ostatnie cztery lata przekonać. Cieszę się z tego, że tak dużo osób wzięło udział w wyborach - komentuje burmistrz Marczewski.

Pozostali startujący w walce o fotel burmistrza uzyskali następujące wyniki: Krzysztof Świerczek - 13,31 proc., Paweł Osikowski - 10,65 proc., Lidia Baranowska - 4,8 proc. i Mieczysław Bertek - 3,34 proc.

- Gratuluję burmistrzowi. Mam nadzieję, że ten wynik przełoży się na skuteczne rządzenie. Tym bardziej, że przewaga radnych z ugrupowania burmistrza jest dominująca - mówi Krzysztof Świerczek.

Większość mieszkańców gminy Miechów nie widziała potrzeby dużych zmian w samorządzie miejsko-gminnym. Dała duży kredyt zaufania nie tylko burmistrzowi, ale i radnym. W skład obecnej Rady Miejskiej weszło 10 radnych z minionej kadencji (Tomasz Belica, Jerzy Sewioł, Helena Kruszec, Mateusz Sobecki, Arkadiusz Kluska, Zenon Czekaj, Jarosław Czekaj, Ewa Siudak, Roman Wąwoźny, Paweł Wilk).

Pojawiło się natomiast pięciu nowych: Lidia Baranowska, Piotr Sowa, Roman Piwowarski, Tomasz Bujak i Wojciech Tambor.
Jedynym szefem samorządu, który nie miał kontrkandydata, jest Marek Szopa, wójt gminy Książ Wielki. Uzyskał on 72 proc. poparcia. Nie ukrywa, że ten wynik bardzo go cieszy.

Na stanowisku pozostaje również Jan Żebrak, wójt gminy Charsznica. W pierwszej turze zdobył 67,55 proc. głosów pokonując Pawła Janickiego (32,45 proc.). - Słyszałem takie głosy, że jestem już za długo, że czas na zmiany. Ale ten wynik świadczy o tym, że mieszkańcy po raz kolejny mi zaufali. Niespodzianką jest dla mnie fakt, że wśród 15 radnych aż siedmiu jest nowych - mówi wójt Żebrak.

Z trzema kontrkandydatami wygrał Adam Samborski, wójt gminy Racławice, uzyskując 65 proc. głosów. Pozostali otrzymali następującą liczbę głosów: Małgorzata Nowakowska - 21 proc., Monika Brzezińska - 10 proc., Piotr Zapart - 3,6 proc.

O wynik wyborów nie musi się martwić Lesław Blacha, wójt gminy Gołcza. Poparło go 64,86 proc. mieszkańców. Rywalizujący z nim Andrzej Bonemberg uzyskał 27,79, a Łukasz Seweryn - 7,34.

Druga tura czeka mieszkańców gmin Słaboszów i Kozłów. W tej pierwszej obecny wójt Zbigniew Kita (48,52 proc.) zmierzy się z Martą Vozsnak (44,54 proc.). Trzeci z kandydatów - Grzegorz Włodarczyk, uzyskał 6,94 proc. głosów. Z kolei w Kozłowie, w drugiej turze spotkają się obecny wójt Stanisław Pluta i Jan Zbigniew Basa. Według nieoficjalnych danych wójt zdobył 43 proc. głosów, a Jan Zbigniew Basa - 29 proc. Tu o fotel wójta ubiegali się także: Grzegorz Michalak (ponad 8 proc.) i Jacek Rzeźnicki (19 proc.).

O wynikachwyborów do rad gmin i Rady Powiatu można będzie przeczytać w internecie i w jutrzejszym wydaniu.

Ciekawostki
* najdłużej rządzący gminami. Siódmą kadencję na stanowisku wójta rozpoczynają Jan Żebrak i Adam Samborski, a szóstą - Marek Szopa.
* ponad połowa z PSL. Dwóch zwycięzców pierwszej tury - Jan Żebrak i Marek Szopa startowało z listy PSL. Dwóch reprezentujących to ugrupowanie - Zbigniew Kita i Stanisław Pluta - powalczy w II turze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski