MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Wątpliwości wokół parkingu przy ulicy Leśnej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Plac postojowy przy ulicy Leśnej w Proszowicach
Plac postojowy przy ulicy Leśnej w Proszowicach Aleksander Gąciarz
Na swojej ostatniej sesji kończącej się kadencji, proszowiccy radni wyrazili zgodę na wydzierżawienie działki przy ul. Leśnej spółce Giełda Rolna Ek-Rol. Ma tam powstać płatny parking dla zainteresowanych mieszkańców sąsiednich bloków. Uchwała wzbudziła wątpliwości części radnych. Do jej uchwalenia wystarczyło jednak pięć głosów.

Działka, o której mowa, jest położona wzdłuż ulicy Leśnej, na wysokości jednego ze znajdujących się tam bloków mieszkalnych. W przeszłości były pomysły, aby zorganizować tam plac zabaw, zieleniec, pojawiła się też koncepcja zamiany na inną nieruchomość. Ostatecznie na działce – po utwardzeniu i zamontowaniu szlabanu - powstał plac postojowy. Uzasadniając ten krok burmistrz Grzegorz Cichy tłumaczył, że w tamtym rejonie powstają kolejne budynki wielorodzinne i jest spory problem z brakiem miejsc parkingowych.

- Zainteresowani mieszkańcy będą mieli piloty do otwarcia szlabanu i będą mogli zostawić samochody o każdej porze dnia i nocy. To rozwiąże problem z brakiem miejsc postojowych w tym gęsto zabudowanym rejonie Proszowic – mówi.

Z kolei radny Grzegorz Sopala uważa, że rozwiązanie problemu należałoby pozostawić nowej Radzie Miejskiej.

- Niech nowi radni spokojnie dogadają się ze wspólnotami i dograją ten temat. My nie mieliśmy komisji w tej sprawie, nie było czasu na rozmowy z ludźmi. Można przecież wrócić do tematu za dwa tygodnie, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień – przekonywał. Zwrócił też uwagę, że na innych osiedlach ludzie nie płacą za miejsca postojowe na terenie gminnym.

Z kolei burmistrz Cichy uznał, że nie ma sensu przeciągać sprawy. Zwłaszcza, że może się okazać, iż nowa rada mogłaby podjąć uchwałę w tej sprawie dopiero w sierpniu.

- To jest teren gminy, a nie wspólnoty mieszkańców, ale wspólnoty oczekują tych miejsc postojowych. Ludzie już tam parkują i nie widzę powodu, żeby sprawę przeciągać o kolejne miesiące – tłumaczy i dodaje, że na terenie osiedla Partyzantów też jest płatny parking.

Druga z wątpliwości dotyczyła kwestii operatora placu postojowego. Radny Sopala zwrócił uwagę na to, że skoro zajmująca się obsługa strefy płatnego parkowania spółka Zakład Gospodarki Komunalnej przynosi straty, bardziej zasadne byłoby przekazanie jej administracji placu, a przy tym możliwości zarobienia dla siebie pieniędzy.

- Ek-Rol czekają duże inwestycje związane z modernizacją placu targowego i będzie miał sporo innej pracy – uważa radny.

Burmistrz Cichy przekonuje z kolei, że Ek-Rol jest do prowadzenia tego typu działalności lepiej przygotowany: dysponuje odpowiednim sprzętem (urządzenia do odśnieżania), personelem zajmującym się obsługa placów targowych i księgowością.

- Nie robimy kolejnej strefy płatnego parkowania. Chcemy żeby Ek-Rol dogadał się z mieszkańcami i zawarł indywidualne umowy z chętnymi na miejsca postojowe. Naszym zdaniem ta spółka lepiej sobie z tym poradzi – mówi.

Ostatecznie za uchwałą głosowało pięcioro radnych, przy dwóch głosach przeciwnych i czterech wstrzymujących.

Wyniki II tury wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski