Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dyskusja, sesja naukowa i koncert. W Krakowie rozpoczęły się Dni Jana Pawła II

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
"Wiara i rozum" - to hasło XVIII Dni Jana Pawła II, które rozpoczęły się w poniedziałek 13 listopada w Krakowie i potrwają do 16 listopada. W programie czeka nas m.in. dwudniowa ogólnopolska sesja naukowa z serii „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II” oraz koncert i msza św.

13 listopada Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio zorganizowało panel dyskusyjny „Czy można łączyć wiarę z rozumem? Odpowiedzi Jana Pawła II i nasze”. 14 listopada Uniwersytet Ignatianum zaplanował konferencję naukową „Korelacja rozumu i wiary w twórczości literackiej oraz w nauczaniu Jana Pawła II”. W jej ramach prof. Jolanta Dudek wygłosi wykład „Brat naszego Boga. Dialog wiary i rozumu”, dr Robert Janusz SJ będzie mówił o spotkaniach Jana Pawła II z naukowcami w Castel Gandolfo a prof. Piotr Mazur zaprezentuje wykład „Rozum i Wiara. 25 lat po encyklice „Fides et Ratio”.

Dwudniową (14-15 listopada) ogólnopolską sesję naukową z serii „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II” organizuje Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Rozpoczną ją dwa wykłady dotyczące granic nauki (prof. Piotr Malecki) i granic wiary (ks. prof. Tadeusz Dzidek). Prezentując program tej konferencji prof. Teresa Malecka zwróciła uwagę na referaty poświęcone Credo – prelegenci będą mówić o utworach skomponowanych do tej części Mszy św. m.in. przez Ludwiga van Beethovena, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.

15 listopada Akademia Muzyczna zaprasza także do Filharmonii Krakowskiej na koncert. Wykonane zostaną Uwertura akademicka op. 80 Brahmsa, Ciaconna z Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego oraz Beatus vir op. 38 Henryka Mikołaja Góreckiego. Zagra orkiestra symfoniczna Akademii Muzycznej, a zaśpiewają połączone chóry trzech krakowskich uczelni oraz Stanislav Kuflyuk jako baryton. Muzyków poprowadzi dyrygent Tomasz Tokarczyk.

16 listopada w Collegium Novum UJ odbędzie się główna sesja naukowa Dni Jana Pawła II pt. „Wiara i rozum”. O przesłaniu encykliki „Fides et ratio” będzie mówiła dr hab. Agnieszka Lekka-Kowalik a ks. prof. Michał Heller wygłosi wykład „Trzeci kryzys w dialogu nauka a wiara”. „Nowy ateizm jako wyzwanie dla wiary i rozumu” to tytuł prelekcji ks. dr hab. Tadeusza Pabjana. O. prof. Jarosław Kupczak OP swoje wystąpienie poświęci istocie i granicom poznania wiary a prof. Wiesław Macek – istocie i granicom poznania naukowego.

Tegoroczne Dni Jana Pawła II zakończą się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w katedrze na Wawelu.

Prof. Zofia Zarębianka poinformowała, że tegoroczny konkurs organizowany w ramach Dni Jana Pawła II nie został rozstrzygnięty, ponieważ wpłynęło na niego zbyt mało prac – zarówno w kategorii poetyckiej, jak i eseistycznej. Prof. Zarębianka zarekomendowała książkę, która jest podsumowaniem ubiegłorocznych debat: „W poszukiwaniu źródeł – Jan Paweł II o Ukrainie w Europie i inne studia”.

Głównym organizatorem dorocznych Dni Jana Pawła II jest Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Zaczęły one być organizowane w Krakowie i całej Małopolsce po śmierci Jana Pawła II jako wspólna inicjatywa uczelni wyższych z regionu. W tym roku odbywają się już po raz osiemnasty. W trakcie poprzednich edycji Dni Jana Pawła II koncentrowały się na najważniejszych dla dziedzictwa Jana Pawła II i dla dzisiejszych debat tematach, takich jak: prawda, dobro, piękno, wolność, godność osoby, dialog, mądrość, nadzieja, świętość.

Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dyskusja, sesja naukowa i koncert. W Krakowie rozpoczęły się Dni Jana Pawła II - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski