18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci krzywdzą dzieci

Ewa Tyrpa
Podczas wczorajszej akcji uczniowie piątych klas odgrywali scenki na temat przemocy
Podczas wczorajszej akcji uczniowie piątych klas odgrywali scenki na temat przemocy fot. Ewa Tyrpa
Wychowanie. Prześladowanie rówieśników i cyberprzemoc to coraz powszechniejsze i groźne zjawiska. W Skawinie półtora tysiąca uczniów uczyło się, jak z nimi walczyć.

- Dwadzieścia procent uczniów na świecie jest ofiarami stwierdzonej przemocy rówieśniczej. Nie wiadomo ile jest przypadków, które nie ujrzały światła dziennego - alarmuje Aneta Baranowska, psycholog w Szkole Podstawowej nr 1. W 2013 r. wraz z reżyserem Filipem Spólnikiem, przeprowadziła profilaktyczne warsztaty filmowe. Powstał na nich film "Klasa".

Tematykę wymyślili sami uczniowie. Główna bohaterka była szykanowana przez swoich rówieśników. Podkładali jej nogi, przezywali, wysyłali obraźliwe sms-y i e-maile. Na jej skargi nie reagowali ani nauczyciele, ani mama. Kiedy grupa zwabiła ją do lasu i w zamknęła opuszczonym budynku, dziewczyna z rozpaczy postanowiła uciec z domu.

Napisała o tym na jednym z portali. Wpis przeczytał Kuba, jeden z klasowych prześladowców. Postanowił podać jej rękę. Sam kiedyś był traktowany jak ona, potem z ofiary stał się sprawcą przemocy. Kuba bronił ją na forum klasy i prosił nauczycieli o wyrozumiałość przy nadrabianiu przez nią materiału. Wreszcie klasa zaakceptowała dziewczynę.

Historia zakończyła się szczęśliwie, ale często rówieśnicza przemoc prowadzi do depresji, ucieczki z domu, uzależnienia się od internetu, a nawet do samobójstwa. Mówili o tym wczoraj po projekcji filmu uczniowie V klas szkół podstawowych. Sami wystąpili ze scenkami o przemocy.

W rolę ofiary wcielił się Michał Jaracz z SP nr 2. - Nie byłem w stanie wczuć się w sytuację, bo u nas w klasie nie ma takich przypadków - twierdzi piątoklasista. Jego słowa potwierdzili koledzy - Arkadiusz Fryc i Jakub Zwijacz. Jednak dziewczyny z ich klasy uważają, że chłopcy bywają złośliwi i im dokuczają. Ale wszyscy zapewniają, że każde z nich stanęłoby w obronie prześladowanego ucznia.

- W filmie przewija się wiele wątków, także kwestia podejścia do rozmów z dziećmi ich nauczycieli i rodziców częste bagatelizowanie otrzymywanych od nich sygnałów - mówi Małgorzata Kopeć z Centrum Wspierania Rodziny. Filip Spólnik na warsztatach podkreślał: - Dorośli mają obowiązek was wysłuchać, a wy macie prawo tego się dopominać.

Krzysztof Gerc, dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej zaznacza, że w szkołach jest coraz mniej przypadków przemocy fizycznej. Groźne natomiast stało się nękanie psychiczne z wykorzystaniem świata mediów elektronicznych, np. poprzez sms-y.

- To głównie wyszydzanie i ośmieszanie na portalach społecznościowych. Nad tym trudniej jest zapanować, a zranienie bywa bardzo głębokie - mówi dyrektor poradni, która wraz z CWR przez tydzień prowadziła z uczniami akcję profilaktyczną.

Napisz do autorki
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski