MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko na drodze. Zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych

Akcja Specjalna Bądź widoczny na drodze
Freepik
O tej porze roku bardzo często dochodzi do poważnych wypadków z udziałem pieszych. Szybko zapadający zmrok, jesienna aura i mniejsza widoczność powodują, że kierowcy pojazdów nie zawsze w porę są w stanie zauważyć ich obecność na poboczu drogi. Niestety, liczną grupę ofiar wypadków stanowią dzieci.

Bezpieczeństwo dzieci

Dzieciom często brak doświadczenia, które dorosłym karze, często podświadomie, z respektem podchodzić do ruchliwych ulic. Według wielu specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, dzieci nie zdają sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa, trudno im zrozumieć, że samochód nie jest w stanie zatrzymać się natychmiast, w miejscu, że kierowca może ich nie widzieć między samochodami, a po zmroku w światłach reflektora zobaczy je dopiero kilkadziesiąt metrów przed maską, często na granicy skutecznego hamowania albo już poza nią.

Wiele zależy więc od rodziców, od tego, jak przygotowują swoją pociechę do samodzielności na drodze. Jeżeli idąc z dzieckiem nie zwracamy uwagi na to, czy zatrzymuje się ono przed jezdnią i rozgląda czy droga wolna, to nie możemy oczekiwać, że zrobi to, kiedy będzie szło samo, bez nadzoru dorosłych.

Podobnie jest z elementami odblaskowymi. Dla dzieci stanowią one pewną atrakcję, ale to dorośli powinni o nie zadbać, a przede wszystkim wytłumaczyć jak ważna ze względów bezpieczeństwa jest dobra widoczność na drodze.

Dobry przykład

Aby dziecko było bezpieczniejsze jako uczestnik ruchu drogowego, rodzice powinni nauczyć je jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Dzieci najwięcej uczą się od rodziców, dlatego ważne, aby rodzic był dla dziecka wzorem, kreował schematy właściwych zachowań i konsekwentnie je utrwalał przy każdej nadarzającej się okazji. Nie inaczej jest z nauką prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dziecku należy wytłumaczyć podstawowe zasady zachowania na pasach.

- Przede wszystkim przed przejściem powinno się zatrzymać, rozejrzeć się, spojrzeć najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejść na jezdnię zdecydowanym krokiem, ale nigdy nie wbiegać – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Poza miastami, ważne jest by nauczyć pociechy bezpiecznego poruszania się po poboczu drogi. Zwróćmy uwagę, by iść zawsze lewą stroną jezdni, gęsięgo, mając na sobie nie tylko jasne ubranie, ale przede wszystkim, by mieć elementy odblaskowe. Które – notabene – są wymagane prawem. Bowiem, zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Widoczność na drodze

Bezpieczeństwo dziecka zależy od tego czy będzie ono odpowiednio widoczne na drodze. Zwłaszcza jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. By nasze dziecko było bezpieczne, wystarczy przyczepić nawet niewielki element odblaskowy do plecaka bądź rękawa kurtki. Warto także ubierać je w okrycia wierzchnie w jasnych kolorach, dzięki czemu kierowca wcześniej zauważy dziecko. Szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku – radzą eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Przepisy nie nakazują wprawdzie używania odblasków w mieście, ale warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają naszą widoczność.
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku podlega grzywnie w wysokości 100 złotych. Jednak życie i zdrowie są bezcenne.
Warto także pamiętać, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
Podstawa prawna: Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy z 20 czerwca 1997 r ? Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r poz 1137 z późn. zm.)

Maluchy bez opieki

Rodzice lub opiekunowie dzieci często także nie zdają sobie sprawy z tego, że zgodnie z przepisami prawa dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie może przebywać bez opieki na drodze publicznej. Za wyjątkiem drogi dla pieszych zamkniętej dla ruchu pojazdów (np. deptak).

Nie jest przy tym istotne czy małoletni zachowuje się na drodze w sposób zagrażający bezpieczeństwu czy nie. Nie może się poruszać samodzielnie np. chodnikiem, bo jest to element drogi.

W takich sytuacjach opiekę nad dzieckiem w wieku do 7 lat nie musi sprawować osoba dorosła. Może to robić np. starsze rodzeństwo. Opiekun musi jednak skończyć 10 lat.
Rodzic lub inna osoba zobowiązana do opieki na dzieckiem, którzy dopuścili do tego, że dziecko w wieku do 7 lat porusza się samodzielnie po drodze, popełniają wykroczenie, za które grozi mandat.
Podstawa prawna: Art. 89 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm.)
Art 43. ust 1 i 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.)

PARTNER GŁÓWNY

PARTNER PROJEKTU

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziecko na drodze. Zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski