Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziedzictwo Kromera

Mateusz Borkowski
Muzyka. Wielcy artyści muzyki dawnej zawitają do małego Biecza, zwanego polskim Carcassonne. Wszystko dzięki nowemu festiwalowi Filipa Berkowicza i Jana T. Adamusa.

Pierwsza edycja Kromer Festival odbędzie się w Bieczu w dniach 13-16 sierpnia. - Zawsze bardzo interesowały mnie projekty w nieoczywistych miejscach, które bardzo mocno wpływają na lokalne środowisko. Biecz znam z dzieciństwa. Wychowywałem się na Podkarpaciu i tamte rejony są mi bliskie. W ubiegłym roku, po 25 latach, ponownie odwiedziłem Biecz wraz z żoną i zakochaliśmy się w tym urokliwym miejscu, z przepięknym ratuszem, wspaniałymi kościołami i renesansowymi kamienicami - mówi Filip Berkowicz, który wspólnie z Janem Tomaszem Adamusem odpowiada za kierownictwo artystyczne.

W Bieczu, miasteczku nazywanym polskim Carcassonne, perłą Podkarpacia albo małym Krakowem, zakochał się też Adamus, który jest pełen podziwu dla zwartej zabudowy historycznej miasta. Jak mówi, odkąd szefuje Capelli Cracoviensis myślał o tym, by zorganizować ciekawy festiwal w Małopolsce, ale brakowało mu do tego odpowiedniego miejsca. Jego zdaniem piękno Biecza nie zostało dotąd należycie dostrzeżone i festiwal ma szansę to zmienić.

Festiwalowi patronuje najsłynniejszy bieczanin, jakim był Marcin Kromer (1512-1589), biskup, kronikarz, doktor prawa i teoretyk muzyki zaangażowany w sprawy kontrreformacji.

- Wiedza na temat Kromera nie jest zbyt duża, dlatego też będziemy starali się przybliżyć szerokiej publiczności zarówno postać, jak i miasto, z którego pochodzi. Warto również pamiętać, że w kościele oo. Franciszkanów pochowany jest słynny barokowy poeta Wacław Potocki - wyjaśnia Berkowicz.

Gwiazdy muzyki dawnej
Na program festiwalu złoży się różnorodny repertuar. Każdy dzień poświęcony będzie jednej epoce w historii muzyki, od średniowiecza aż do klasycyzmu. Zabrzmią dzieła m.in. Piotra z Grudziądza, Johna Dowlanda, Orlanda di Lasso, Mikołaja Zieleńskiego, Antonia Vivaldiego i Josepha Haydna. Rezydentem festiwalu będzie Capella Cracoviensis.

Wśród zaproszonych gości są belgijski zespół Oltremontano, Ensemble Peregrina Agnieszki Budzińskiej-Bennett, francuski kontratenor Dominique Visse, amerykański lutnista Paul O'Dette oraz słynny włoski skrzypek i dyrygent, założyciel Europa Galante - Fabio Biondi.

Biecz z szansą na sukces
- Widziałem podobne przedsięwzięcia w różnych miejscach na świecie, zwłaszcza we Francji i zawsze takie festiwale stanowiły dla lokalnej społeczności i przyjezdnych gości niezwykłe święto. Chcielibyśmy przeszczepić ten model na grunt Polski i promować muzykę dawną, w której się specjalizuję - tłumaczy Filip Berkowicz.

Organizowane przez niego festiwale, takie jak Misteria Paschalia, gdański Actus Humanus czy cykl Opera Rara, to dziś światowa czołówka, jeśli chodzi o wydarzenia prezentujące muzykę dawną.

A Adamus dodaje, że tylko festiwal organicznie osadzony w danym miejscu i jego historii ma sens. Jednak to, czy będą kolejne edycje, zależy od powodzenia pierwszej odsłony festiwalu. W założeniu Kromer Festival ma być przedsięwzięciem cyklicznym i co ważne - niebiletowanym.

- To wyjście z muzyką do tych osób, które niekoniecznie stać na uczestnictwo w wielkich wydarzeniach w dużych miastach. Znakomici artyści, w większości nasi przyjaciele, bardzo żywo zareagowali na nasz kolejny pomysł i możliwość spotkania zupełnie innej publiczności niż dotychczas - kwituje Filip Berkowicz. Koncerty będą transmitowane bądź rejestrowane przez Program II Polskiego Radia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski