MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziedzictwo oceanów

Redakcja
EXPO 98

Ustawiony przy jednej z głównych alei stolicy Portugalii wielki zegar odmierzający dni, godziny i minuty do otwarcia wielkiej światowej wystawy EXPO 98 zaczyna już odmierzać czas do jej zamknięcia. EXPO otworzyło swoje podwoje**22 maja br., a zamknie 30 września br. **
     Przez cztery miesiące na powierzchni 60 ha (tyle bowiem liczy teren wystawowy) na tysiące zwiedzających będą czekały liczne atrakcje. Już sam teren wart jest obejrzenia. Ustawiony tuż nad rzeką Tag, gdzie cumują jachty i statki różnych krajów, wygląda barwnie i malowniczo. Jednak to, co najciekawsze znajduje się w pawilonach wystawowych ozdobionych rysunkami wielkich kolorowych ryb. Jest Pawilon Portugalski i Pawilon Utopii, Oceanarium, Ogród Wodny, Park Rzeczywistości__Wirtualnej. W każdym z nich użyto innych środków przekazu
- plansz, wykresów, makiet i przede wszystkim nowoczesnych programów multimedialnych. W Pawilonie Przyszłości, na przykład, widzowie oglądają film przez specjalne okulary, które stwarzają iluzję bycia w głębi oceanu...
     Tematem tegorocznego EXPO jest bowiem woda. Wszystko to, co się z nią wiąże - oceany, morza, rzeki, całe ziemskie zasoby, ich ochrona i sposoby wykorzystania. "Ocean - dziedzictwo dla przyszłości" - tak brzmi temat wystawy.
     Wybór Lizbony na EXPO jest niezwykle trafny. Rok 1998 został uznany przez UNESCO Rokiem Oceanów. Portugalia zawsze była związana z wielką wodą. Nawet w głębi lądu czuje się jej obecność - w rozmowach, planach, w trudnej do wytłumaczenia, lecz specyficznej aurze kraju. Oceanowi i dalekim zamorskim wyprawom Portugalia zawdzięczała swoje bogactwo, portugalskim żeglarzom zawdzięczamy też poszerzenie wiedzy o świecie.
     Na wystawie wszystko wiąże się z wodą. Pawilon Przyszłości i Wiedzy o Morzu - prezentuje wiedzę o oceanach, szansę wykorzystania morskich otchłani dla przyszłych pokoleń. Pawilon Utopii w wielkim multimedialnym show przedstawia mit o stworzeniu. W Parku Rzeczywistości Wirtualnej można odbyć pełną ekscytujących przygód 40-minutową podróż po dalekiej Oceanii.
     Sercem EXPO jest jednak Pawilon Portugalski. Jego eksponaty maja pokazać nie tylko związek Portugalii z wodą, lecz także wzajemne uzupełnianie się i przenikanie różnych kultur i cywilizacji.
     Dzięki EXPO Lizbona zyskała nową dzielnicę EXPO Urbe. Targi bowiem powstały na terenie zaniedbanych nabrzeży, starych hal i magazynów. Ponad 70 procent budynków i pomieszczeń zbudowanych z okazji EXPO będzie funkcjonowało po zamknięciu wystawy. Zamieszka tu ponad 5 tysięcy ludzi (do roku 2006 aż - 25 tysięcy), a pracę w biurach, centrach biznesu, hotelach znajdzie aż 18 tysięcy ludzi. Mieszkańców Lizbony cieszy, że jej wschodnia część nabierze wreszcie zupełnie nowego charakteru, a rzeka Tag stanie się integralną częścią miasta (dzięki EXPO Lizbona zyskała nowy piękny most Vasco da Gamy długości 18 km).
Oczekuje się, że wystawę odwiedzi ponad osiem milionów zwiedzających a każdy na jej teren wejdzie przynajmniej dwa razy. 155 krajów (w tym także Polska) zaprezentuje siebie i swój dorobek. Codziennie na terenach wystawowych będą odbywały się widowiska i parady - kilka tysięcy imprez w dzień i w nocy. Wędrówka przez tereny wystawowe jest namiastką wędrówki po świecie. W 37 restauracjach i 50 kioskach można skosztować przysmaków najróżniejszych kuchni - chińskiej, meksykańskiej, wenezuelskiej, tajskiej. Maskotką EXPO jest niebieski Gil - człowieczek, który zamiast czapeczki ma na głowie morską falę...
     Liczne atrakcje na odwiedzających Lizbonę czekały także w mieście - przygotowano wiele interesujących koncertów, przedstawień, wystaw. W otwartych do rana kawiarenkach można napić się starego porto, a w klubach fado posłuchać smutnych pieśni o miłości.

\\\*

     EXPO jest otwarte od 10.00 do 3.00. Prezentacja każdego kraju wypada w inny dzień. Dzień Polski, pod hasłem - Polska - bursztynowe wybrzeże będzie miał miejsce 2 czerwca. Głównymi eksponatami będą piękne bryły bursztynu, biżuteria, przygotowano także multimedialną ilustrację związków Polski z morzem, wiele koncertów i widowisk zarówno na terenach targów jak i w mieście (np. w klasztorze Hieronimo zostaną zaprezentowane Nieszpory Ludźmierskie w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego). Projektantem polskiego pawilonu jest Ryszard Majewski, a genaralnym komisarzem Andrzej Gerhardt. Galowe przyjęcie z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ma odbyć się na pokładzie "Daru Młodzieży".

Ceny biletów

     Bilet jednodniowy od godziny 10.00 do 3.00 w nocy - 5000 PTE
     Nocny - od 20.00 do 3.00 w nocy - 2000 PTE
     Trzydniowy od 10.00 do 3.00 - 12.500 PTE
     Trzymiesięczny - od 10.00 do 3.00 - 50. 000 PTE
     Dzieci do lat 15 i seniorzy powyżej 65 roku życia mają 50 proc. zniżki.
     1USD - 162 escudos (PTE)
Elżbieta Lisowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski