Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dzielne Kobiety z Neubranburga" - wystawa historyczna w Krakowie [ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Adam Wojnar
W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia"w Krakowie 15 marca br. otwarta została wystawa, która przybliża warunki pobytu i niewolniczej pracy Polek, wywiezionych z okupowanej przez Niemców polski do obozu koncentracyjnego Ravensbruck i przydzielonych do jednego z podobozów zewnętrznych w Neubrandenburgu.

Obóz ten przekształcony został w podobóz zewnętrzny KL Ravensbruck, który funkcjonował do kwietnia 1945 r.

Tysiące kobiet wykonywało niewolniczą pracę w fabryce zbrojeniowej berlińskiego przedsiębiorcy Curta Herbera.

Wskutek wycieńczenia więźniarek wiele zmarło w Nebranderburgu. Ich ciała przed 4 grudnia 1944 wywożono do KL Ravensbruck , gdzie palono w krematorium, a prochy wysypywano do pobliskiego jeziora Schwedt. W okresie od 4 grudnia 1944 do 25 kwietnia 1945 ciała kobiet były zakopywane na polu w zbiorowej mogile przy cmentarzu w Neubrandenburgu.

Arkadiusz Szlachetka, autor wystawy dzięki odnalezionym dokumentom w 2017 r. odnalazł w tej zbiorowej mogile miejsce spoczynku swojej prababki - Marii Ratajczak więźniarki KL Ravensbruck, zmarłej 14 kwietnia 1945 r.

Nieznana dotąd szerzej historia kobiecego podobozu KL Ravensbruck w Neubrandenburgu i fakt ustalenia miejsca spoczynku i nazwiska 42 Polek pochowanych w tej miejscowości skłoniła prawnuka Arkadiusza Szlachetko do zorganizowania wystawy.
Chce on jednocześnie podzielić się informacją i dotrzeć z nią do rodzin tych Polek, po których wywiezieniu na teren III Rzeszy ślad zaginął.

Podczas wernisażu swoje świadectwo przedstawiła dr. Wanda Półtawska - była więźniarka KL Ravensbruck - lekarka, wykładowczyni akademicka, przyjaciółka papieża Jana Pawła II, Dama Orderu Orła Białego.

Na wernisaż wystawy przybyli przedstawiciele obok byłych więźniarek: Kamili Sycz, Ireny Markiewicz, Marii Ludwickiej-Fatniowskiej, ich rodzin, przedstawiciele stowarzyszeń oraz licznie przedstawiciele młodzieży krakowskich szkół.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Dzielne Kobiety z Neubranburga" - wystawa historyczna w Krakowie [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski