Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dzień bez telefonu

Redakcja
POWIAT OLKUSKI. Wczoraj od rana nie działały telefony stacjonarne na większości obszaru powiatu olkuskiego. Awaria dotknęła przeszło 33 tys. właścicieli telefonów. Nie można się było także dodzwonić na numery alarmowe pogotowia, policji, czy straży pożarnej.

Fot. Ingimage

Awaria, która sparaliżowała pracę wielu firm i urzędów objęła niemal cały powiat olkuski za wyjątkiem gminy Trzyciąż, gdzie połączenia wykonuje się przez "krakowski" numer kierunkowy "12", a nie jak reszta powiatu "śląski" - 32. Sytuacja była o tyle groźna, że niedostępne były także numery alarmowe dla osób dzwoniących z powiatu olkuskiego, a także z Trzebini. Jak poinformowała nas rzecznik Grupy TP, jeszcze po południu trwało przekierowywanie numerów alarmowych na inne tzw. numery podkładowe.

- Mamy kontrahentów zagranicznych, z którymi byliśmy umówieni na rozmowy i teraz musimy świecić przed nimi oczami, bo nie byli się w stanie do nas dodzwonić, czy wysłać faksu - mówi właściciel jednej z olkuskich firm. Problemy mieli także pacjenci, którzy chcieli telefonicznie zarejestrować się na wizytę u lekarza. - Na pewno ta sytuacja jest znacznym utrudnieniem w pracy urzędu i problemem dla petentów, którzy chcieli się z nami skontaktować. Całe szczęście działają łącza internetowe, które także są obsługiwane przez TP SA i część spraw udało się załatwić za pośrednictwem poczty internetowej, czy przez Skype - mówi Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego magistratu.

Służbowe telefony komórkowe ma niewielu pracowników urzędu. Poza osobami ze ścisłego kierownictwa, czyli burmistrzem, jego zastępcami, skarbnikiem, czy sekretarzem służbowe "komórki" ma część naczelników wydziałów i pracowników wydziału zarządzania kryzysowego, czy inwestycji, którzy często wyjeżdżają w teren. Jednak na stronie internetowej magistratu upublicznione są jedynie numery stacjonarne, a nie komórkowe. Urzędy upubliczniają jedynie numery "komórek" zarządzania kryzysowego. Na stronie internetowej bukowieńskiego magistratu jest podany nr 784 721931, jako "Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie". Jednak dzwoniąc wczoraj pod ten numer zgłaszała się poczta głosowa Ery. Także na stronie internetowej Urzędu Gminy w Kluczach, jedyna upubliczniona "komórka, to numer 600 326408, pracowników referatu zarządzania kryzysowego. Z kolei w Olkuszu, "awaryjny" numer komórki do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, to 602 552926.

- Został uszkodzony kabel optyczny (prawdopodobnie kradzież). Brak dostępu dla usługi PSTN dotyczy 33 tys. 500 naszych klientów z numerem kierunkowym "32". Nastąpił także brak dostępu do usług mobilnych "Mobilevoice" z obszaru Katowic. Miała też miejsce awaria kilkudziesięciu stacji, trwa ustalanie impaktu - informuje Izabella Szum, szef biura prasowego Grupy TP w Krakowie.

Jacek Sypień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski