18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Zdrowego Żywienia

EKT
Jak się odżywiać, aby nie szkodzić swemu organizmowi, a zachować długo sprawność fizyczną i umysłową, dobrze się czuć w towarzystwie swoich rówieśników? Choć kategoryczna odpowiedź nie padła - bo paść nie mogła - dzieci z Bębła w gminie Wielka Wieś wiele dowiedziały się na ten temat podczas Dnia Zdrowego Żywienia, zorganizowanego pod hasłem "Każdy kęs ma swój sens". Prelekcję o zdrowym odżywianiu wygłosił pediatra, lekarz rodzinny i pulmonolog Andrzej Jaworek.

Bębło

   Dzień Zdrowego Żywienia odbył się w Szkole Podstawowej. Dzieci ze wszystkich klas przygotowały sałatki warzywne i owocowe oraz wiosenne kanapki, które następnie wystawiły na kiermaszu. Na stole pojawiły się też potrawy regionalne, przyrządzone przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczy Kazimiera Krawczyk: bryndza z miętą, kluski prażone, skwarki z cebulą, sałatka wiosenna.
   Uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę o zdrowym odżywianiu w różnych scenkach, opowiadających także o odpowiednim trybie życia, własnoręcznie przygotowanych plakatach.
   - Staramy się edukować dzieci w różnych kierunkach, a zdrowe odżywianie się ma niebagatelne znaczenie dla ich rozwoju. Dlatego postanowiliśmy zorganizować taki dzień, który na pewno pozostawi w ich pamięci chociaż niektóre zasady. Myślę też, że systematyczne akcje utrwalą w nich pożądane nawyki i odciągną od nie zawsze zdrowych__produktów reklamowanych w telewizji - uważa dyrektorka szkoły Lucyna Kurek.
   W gazetce "Echo Szkoły" opisano, jakie składniki zawierają produkty roślinne i zwierzęce, wyjaśniono, że sztuka zdrowego żywienia opiera się na spożywaniu ich w odpowiednich ilościach. Zilustrowano to piramidą z półkami, na których ułożono je w takiej kolejności, w jakiej powinny być spożywane. U podstawy znalazły się produkty zbożowe, z ciemnej mąki, kasze, otręby i ziemniaki, nad nią - warzywa i owoce, następnie nabiał. Na przedostatniej półce, w tych samych proporcjach, widniało mięso i ryby, a na samym wierzchołku - słodycze i tłuszcze. W gazetce podano też przepisy potraw, przygotowanych na kiermasz przez uczniów i panie z KGW.
   - "Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś" - te słowa mają istotne znaczenie, bo na podstawie diety poszczególnych osób można powiedzieć wiele na temat ich osobowości - mówił Andrzej Jaworek. Dzieci i starsi z ogromnym zainteresowaniem słuchali jego porad. Lekarz tłumaczył, na czym polega spalanie kalorii w organizmie, co to jest zapotrzebowanie energetyczne i dietetyka. - Nauka ta, badająca wartość kaloryczną, zawartość związków organicznych, soli mineralnych i substancji toksycznych w naszym pożywieniu, znana jest od bardzo dawna. Hipokrates z Kos wiedział, że niektórym osobom, cierpiącym na zaburzenia widzenia, może pomóc dieta bogata w witaminę A. Dietetyka jest powiązana z innymi dziedzinami, na przykład z genetyką, dzięki której wiemy, że nadmierne spożywanie soli prowadzi do nadciśnienia tętniczego - tłumaczył.
   Prelegent przyznał, że odpowiedź na pytanie, jak zdrowo odżywiać się nie jest prosta i wymaga indywidualnego podejścia do spraw żywienia - zapewnił jednak, że istnieją ogólne zasady, których przestrzeganie ułatwia racjonalne odżywianie się. Wymienił dziesięć podstawowych zasad, m.in. jedzenie przynajmniej trzy razy dziennie owoców, które zawierają dużo witamin, soli mineralnych i błonnika, gotowanie na parze (woda niszczy bowiem zawarte w warzywach witaminy), spożywanie potraw zawierających jak najmniej tłuszczu i pełnoziarnistego chleba, picie do dwóch litrów wody mineralnej niegazowanej, ograniczanie potraw smażonych. Omawiając ulubione przez dzieci słodyczy zalecał, aby porcję czekolady zjadały od razu, a nie po kawałku, co jakiś czas, i koniecznie myły zaraz potem zęby.
   Andrzej Jaworek tłumaczył też, co to jest cholesterol, o którym większość jego słuchaczy miała pojęcie - ale niewielu wiedziało, że są dwa jego rodzaje: dobry, broniący organizm przed miażdżycą, i zły, odkładający się na ścianach tętnic i powodujący miażdżycę. Dzieci zostały poinformowane, że stosowanie diety, zwłaszcza odchudzającej, należy koniecznie skonsultować z lekarzem, a także - czym charakteryzuje się anoreksja (psychiczny jadłowstręt) oraz bulimia (objawiająca się jedzeniem bez umiaru). Lekarz szczegółowo opisał te choroby, dotykające głównie osoby młode, od 12. roku życia.
   Dzieci uczestniczyły też w konkursie o zdrowym odżywianiu się. Najwięcej wiedzieli o tym Grzegorz Jaskiewicz i Anna Tarlaga. Drugie miejsce zajęły Monika Krak i Anita Dudzińska, trzecie - Kacper Zdybał i Aleksandra Zgoda.
Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski