MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat Krakowskiej Akademii

PS
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci profesora Andrzeja Kapiszewskiego fot. Maciej Banach
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci profesora Andrzeja Kapiszewskiego fot. Maciej Banach
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, największa niepubliczna uczelnia Krakowa, świętowała jubileusz swojego dziesięciolecia.

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci profesora Andrzeja Kapiszewskiego fot. Maciej Banach

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 13 czerwca od odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej nieżyjącemu prof. Andrzejowi Kapiszewskiemu, socjologowi, politologowi, jednemu z założycieli Akademii, jej pierwszemu rektorowi. Tablicę umieszczoną na ścianie auli kampusu przy ul. Herlinga-Grudzińskiego odsłonili współtwórcy Akademii: prof. Jacek Majchrowski, kanclerz doc. dr Klemens Budzowski, prof. Zbigniew Maciąg, oraz syn prof. Andrzeja Kapiszewskiego Piotr Kapiszewski. _– Każda uczelnia musi mieć świadomość, że działa nie tylko na zasadzie załatwiania bieżących spraw i nie tylko patrzy w przyszłość, ale musi także odczuwać potrzebę spojrzenia w przeszłość. Dziesięciolecie uczelni jest takim właśnie momentem, kiedy należy spojrzeć za siebie _– mówił podczas odsłonięcia tablicy prof. Jacek Majchrowski.

Następnie na uroczystym posiedzeniu zebrał się senat Akademii. Obecni byli rektorzy krakowskich uczelni, przedstawiciele współpracujących z Krakowską Akademią placówek dydaktycznych m.in. z Ukrainy, Białorusi, Węgier, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemiec, reprezentanci instytucji, stowarzyszeń i organizacji. Okraszoną anegdotami i ciekawostkami historię uczelni przedstawił kanclerz Klemens Budzowski. Przypomniał, że pomysł powołania nowej placówki edukacyjnej pojawił się w listopadzie 1998 r., kiedy to z inicjatywy prof. Jacka Majchrowskiego po raz pierwszy spotkali się jej przyszli założyciele. _– Mogliśmy nawiązać do słynnej powieści Władysława Reymonta „Ziemia obiecana”, w której spotyka się trzech młodych ludzi i mówi: Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic, ale razem możemy coś stworzyć _– wspominał kanclerz. Rok 1999 został poświęcony na opracowanie koncepcji szkoły i napisanie biznesplanu. Ministerialna zgodna na otwarcie nowej placówki edukacyjnej w Krakowie pojawiła się 3 stycznia 2000 r. W maju tego roku pojawili się pierwsi studenci, a pierwsza inauguracja odbyła się 6 października w Teatrze im. Słowackiego. 11 kwietnia 2003 r. wmurowano kamień węgielny pod kampus uczelni przy ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Rok później w ogólnopolskim konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa kampus otrzymał tytuł „Budowy roku 2004”, a kolejne jego wyróżnienia to nagroda im. prof. Janusza Bogdanowskiego i nagroda „Platynowe wiertło”. Dziś Krakowska Akademia jest największą niepubliczną szkołą wyższą w Krakowie i Małopolsce.

– Studiuje u nas ok. 17 tys. studentów. Mamy ponad tysiąc słuchaczy studiów podyplomowych. Zatrudniamy 651 osób na umowę o pracę. Kadrę stanowią 62 osoby zatrudnione na stanowisku profesora zwyczajnego, 75 osób zatrudnionych na stanowisku profesora nadzwyczajnego i doktora habilitowanego, 164 osoby mają tytuł doktora. Uczelnia wydała do tej pory 254 tytuły książek - wyliczał kanclerz. Na koniec podziękował wszystkim pracownikom uczelni, od najniższego do najwyższego szczebla, za ich wkład w dziesięcioletni rozwój Akademii. Dziękował także małżonkom założycieli szkoły za ich cierpliwość i wyrozumiałość wobec mężów, którzy przez ostatnie kilkanaście lat zajmowali się uczelnią.

 W drugiej części uroczystości odbyło się nadanie tytułów Profesora Honorowego Krakowskiej Akademii dwójce zagranicznych gości: prof. Davidowi Drewry, geofizykowi z Uniwersytetu w Hull w Wielkiej Brytanii oraz prof. Magdolnie Laczay, historykowi z Wyższej Szkoły w Nyiregyhaza na Węgrzech. Oboje położyli duże zasługi dla współpracy swoich uczelni z Krakowską Akademią i wymiany studentów. _– Chcemy w sposób szczególny uhonorować osoby, którym wiele zawdzięcza nasza uczelnia i którym wiele zawdzięcza nauka światowa _– mówił rektor Malec. Sylwetkę i dorobek naukowy prof. Davida Drewry, wybitnego glacjologa i geofizyka, byłego rektora Uniwersytetu w Hull w Wielkiej Brytanii, wiceprzewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, przedstawił prof. Jo-Carby Hall (także Profesor Honorowy KA). Po laudacji rektor Malec odczytał łaciński tekst dyplomu, a następnie wręczył go laureatowi. _– To wieli przywilej i honor być wyróżnionym przez taką uczelnię. To zaszczyt móc z nią współpracować. Świat potrzebuje współpracy, Europa potrzebuje współpracy, uniwersytety potrzebują współpracy _– mówił prof. Drewry.

Jako druga tytuł Profesora Honorowego KA otrzymała węgierska historyk prof. Magdolna Laczay z Wyższej Szkoły w Nyiregyhaza, założycielka i dziekan tamtejszego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Społecznych, jednego z największych wydziałów ekonomicznych na Węgrzech. Jej sylwetkę przybliżył kanclerz Klemens Budzowski, który podkreślił, że prof. Laczay jest przykładem tradycyjnej przyjaźni polsko-węgierskiej i współpracy europejskiej. _– Jako wasza nowa Profesor Honorowa, przysięgam, że w domu, w moim kraju, za Tatrami będę godnym posłem polskiego społeczeństwa naukowego _– powiedziała w swoim wystąpieniu prof. Laczay.

Obchody jubileuszowe uświetnił koncert w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To właśnie tam dziesięć lat temu odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego ówczesnej Krakowskiej Szkoły Wyższej. Podczas koncertu przygotowanego we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie zaprezentowano utwory  Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Frederica Loewe oraz Georga Gershwina.

(PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski