Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś firmy budowlane stawiają na rekrutację kosztem inwestycji

(DD)
Przemysław Świderski
Praca. Pomimo spadku inwestycji w gospodarce, ponad 45 proc. firm z sektora budowlanego planuje rozwój biznesu. Jednak firmy w pierwszej kolejności stawiają na pozyskanie nowych klientów i zwiększanie zatrudnienia.

W I kwartale tego roku polska gospodarka odnotowała zmniejszenie inwestycji o 1,8 proc. rok do roku. Był to pierwszy spadek tej kategorii w ujęciu rocznym od trzeciego kwartału 2013 r. Mimo to niemal co druga (45,2 proc.) firma budowlana w Polsce planuje rozwój swojego biznesu w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Przeciwne plany ma 26 proc. przedsiębiorstw, a niemal jedna trzecia nie ma określonej strategii na najbliższy rok.

- Z naszych badań wynika, że firmy z branży budowlanej chcą w tym roku stawiać na pozyskiwanie nowych klientów, ale co jeszcze ważniejsze, planują zwiększać zatrudnienie - podkreśla Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA.

- Ponad 55 proc. przedstawicieli sektora zapowiada rekrutacje, które są stawiane wyżej w hierarchii wartości rozwoju firmy niż inwestycje w nowy sprzęt, czy możliwości rozszerzenia modelu biznesowego. To pokazuje, że przedsiębiorcy odraczają długoterminowe inwestycje i starają się przeznaczać kapitał na pozyskiwanie pracowników niezbędnych do realizacji bieżących zamówień.

Jak dodaje Inglot, przykład branży budowlanej pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa nie podążają jeszcze za trendami światowymi, nastawionymi na automatyzację pracy. Z jednej strony obrazują to nastroje inwestycyjne, a przy tym widoczny jest trend rekrutowania pracowników na podstawowe stanowiska, które w klasycznym modelu są najbardziej narażone na bezrobocie technologiczne.

W pierwszej kolejności poszukiwani są pracownicy niskiego szczebla. Niemal 44 proc. badanych firm zapowiadało, że raczej lub zdecydowanie będą zwiększać zatrudnienie w tej grupie. Co istotne, to niemal identyczny odsetek, jak w przypadku wykwalifikowanych pracowników technicznych, których planuje pozyskiwać 41 proc. przedsiębiorstw. Krzysztof Inglot podkreśla, że sektor budowlany nie tylko zapewnia miejsca pracy, ale również oferuje dobre możliwości finansowe.

- Jak pokazują badania, dominanta wynagrodzeń na podstawowych stanowiskach budowlanych znajduje się w przedziale 2000- 2500 złotych na rękę - mówi pełnomocnik zarządu Work Service SA. - W przypadku pracowników wykwalifikowanych najczęściej występujący zakres płacowy zaczyna sięgać poziomów od 3000 do nawet 4000 złotych netto.

Firmy budowlane najczęściej poszukują pracowników poprzez zamieszczanie ogłoszeń w internecie (45,5 proc.). Niemal równie często wykorzystają rekomendacje pracownicze w procesach rekrutacyjnych (42 proc.). Przeszło co trzeci przedsiębiorca budowlany korzysta ze współpracy z urzędami pracy. Najmniejszą popularnością cieszy się zamieszczanie reklam w przestrzeni publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski