MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj protesty rolników w Małopolsce. Około 2,5 tysiąca pojazdów wyjedzie na ulice Krakowa. Policja zapowiada wielkie utrudnienia

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Joanna Urbaniec / Polska Press
W najbliższą środę 20 marca na terenie kraju odbędzie się Strajk Generalny rolników. Protestujący będą też blokować drogi w Małopolsce i w Krakowie, gdzie może pojawić się nawet 2,5 tysiąca maszyn rolniczych. Mieszkańcy muszą, więc liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu. UMK apeluje o rozwagę i korzystanie z komunikacji miejskiej, a UM we Wrocławiu wprowadza zakaz wjazdu do miasta.

Od strony północnej protestujący wjadą do Krakowa al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego udadzą się do ronda Mogilskiego, gdzie nastąpi zbiórka uczestników protestu. Od strony wschodniej – utrudnienia wystąpią m.in. na ul. Igołomskiej, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilskiej. Od strony południowej – pojazdy uczestniczące w proteście mają poruszać się ulicami: Herberta, Turowicza, Tischnera; na drodze nr 776 do protestujących dołączy grupa nadjeżdżająca od ul. Wielickiej; następnie pojazdy udadzą się II obwodnicą w kierunku mostu Kotlarskiego, ul. Kotlarskiej, ronda Grzegórzeckiego i ronda Mogilskiego.

Jak informuje Anna Zbroja-Zagórska z małopolskiej policji, w godzinach 11-16 protest będzie się odbywał w rejonie Ronda Mogilskiego w Krakowie. Weźmie w nim udział ok. 3 tys. osób, ok. 500 ciągników i ok. 1 tys. samochodów osobowych, które zablokują drogi.

Między godz. 8, a 20 zapowiadany jest przemarsz ulicami miasta, trasą: Rondo Mogilskie-Lubicz-Basztowa-Plac Matejki, przed Małopolskim Urzędem Wojewódzkim. W marszu udział weźmie około 1 tys. osób. W godzinach 10-14 rolnicy będą protestować na chodniku naprzeciwko Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Basztowej 22.

Gdzie protest rolników? MAPA

Utrudnienia w Małopolsce

Strajk nie ominie Sądecczyzny. Od godz. 8 do 17 zablokowana będzie droga powiatowa w Korzennej na odcinku rozpoczynającym się mniej więcej na wysokości szkoły podstawowej aż do skrzyżowania za stadionem piłkarskim z drogą na Jasienną. Organizatorzy protestu zapowiadają użycie nawet 30 ciągników i udział około 10 osób w proteście.

W regionie tarnowskim największe utrudnienia będą z przejazdem przez most w Borusowej, w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 973.

-Spodziewamy się, że przyjedzie około 60-70 traktorów, głównie z Małopolski, gdyż rolnicy ze świętokrzyskiego będą blokować drogi na Busko-Zdrój i Sandomierz po drugiej stronie Wisły w Nowym Korczynie - mówi Sylwester Gaweł, organizator protestu w Borusowej.

Podobny protest organizowany jest również w Szczucinie na DK 73 czy w Słupi, już za mostem w Szczucinie w świętokrzyskiem, gdzie blokowane będzie rondo. Rolnicy wyjadą traktorami także na DK 94 w Latoszynie pomiędzy Pilznem a Dębicą, już na podkarpackim odcinku drogi. W samym Tarnowie oraz powiecie tarnowskim tym razem nie są planowane blokady i przejazdy kawalkady traktorów i maszyn rolniczych.

O godz. 7.30 ok. 50 ciągników (i ok. 50 osób) wyjedzie z Czyżowa w gminie Gdów drogą DK 94 w stronę Krakowa, do Ronda Matecznego.

Jak informuje policja, w godzinach 9-20 trwać będzie blokada odcinka DW-776, przebiegającej przez miejscowości: Kocmyrzów, Luborzyca, Dojazdów i Prusy. Blokady staną w dwóch punktach (pod Urzędem Gminy Kocmyrzów – Luborzyca przy ul. Jagiellońskiej oraz przy rondzie w Prusach). Natomiast na odcinku od Pietrzejowic do Prus zaplanowany jest przejazd kolumny ciągników rolniczych - tu można się spodziewać spowolnienia ruchu.

Rolnicy bez wjazdu do Wrocławia

Z obawy o zdrowie i życie mieszkańców, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zdecydował o wydaniu decyzji zakazujących organizację protestów rolniczych na terenie miasta.
"W związku z planowanymi na środę kolejnymi protestami rolników informuję, że mając na uwadze bezpieczeństwo, a przede wszystkim zdrowie i życie naszych mieszkańców, a także utrzymanie ruchu na najważniejszych arteriach miasta, wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia" - napisał na portalu X prezydent Wrocławia.

O podobny zakaz wnioskował w swojej interpelacji krakowski radny Łukasz Wantuch. Władze miasta Krakowa zakazu jednak nie wprowadziły. Wydały natomiast komunikat, w którym apelują o korzystanie w tym dniu z komunikacji zbiorowej.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzisiaj protesty rolników w Małopolsce. Około 2,5 tysiąca pojazdów wyjedzie na ulice Krakowa. Policja zapowiada wielkie utrudnienia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski