Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja ekologiczna to za mało

Grzegorz Skowron
Edytorial. Jeśli ktoś miał jeszcze złudzenia, że na małopolskich wsiach można zimą odetchnąć świeżym powietrzem, to właśnie został ich pozbawiony. Ekolodzy - aktywiści przeprowadzili badania w trzech wsiach i okazało się, że smog jest tam niemniejszy niż w Krakowie, Skawinie czy Zakopanem.

Wprawdzie od lat mogliśmy podejrzewać, że z wiejskim powietrzem jest coś nie tak, ale teraz mamy czarno na białym wykazane, iż pyły dławią nas także na terenach powszechnie uznawanych za ekologiczne.

Najważniejsza jest teraz reakcja na zatrważające wyniki badań. Ekolodzy apelują, by antysmogowymi przepisami objąć całą Małopolskę i nakazać wszystkim wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne, emitujące mniej zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie, przyjęte dla Krakowa, ma być w dużej mierze refundowane.

Wicemarszałek województwa Wojciech Kozak przyznaje, że podobne przepisy dla całej Małopolski są możliwe, choć nie składa jednoznacznych deklaracji, kiedy pojawi się odpowiedni projekt. Jego zdaniem należy przede wszystkim uświadamiać mieszkańców wsi, że spalając wszystko, co im wpadnie w ręce, szkodzą samym sobie.

Wydaje się jednak, że edukacja ekologiczna to dziś za mało. Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących usuwania odpadów doprowadziło do zmniejszenia ilości śmieci, ale prawdopodobnie nie jest to efekt wzrostu ekologicznej świadomości, tylko spalania w piecach wszystkiego, co powinno wylądować na śmietniku.

Dzięki temu nie trzeba za to dodatkowo płacić i jeszcze oszczędzi się na węglu, bo butelkami PET, płytami wiórowymi i gazetami też można się nieco ogrzać. A że to szkodzi? Większość ludzi nie jest tego świadoma, a pozostali to bagatelizują, więc chyba nie ma innego wyjścia niż restrykcyjne przepisy. Niemożliwe? Kiedyś wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie też wydawało się nierealne. Dziś większość go akceptuje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Smog dławi również wieś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski