Smog dławi również wieś [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Andrzej Wiśniewski
Ekologia. Powietrze w Zakrzowie, Stryszowie i Dąbrówce jest nie mniej zanieczyszczone niż w Krakowie i Skawinie

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Edukacja ekologiczna to za mało

- To jest przerażające. Nikt nie mówi o smogu na terenach wiejskich. Nie prowadzi się badań, więc powszechnie przyjmuje się, że smogu nie ma. Natomiast wyniki naszych pomiarów potwierdzają nasze wcześniejsze przypuszczenia, że problem niskiej emisji jest na terenach wiejskich bardzo poważny - mówi Zofia Pasternak-Wietrzna z Fundacji Planeta.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autor: Joanna Urbaniec

Od 4 do 18 stycznia fundacja ta, we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, przeprowadziła pomiar jakości powietrza (stężenia pyłu zawieszonego PM10) na terenach wiejskich w Małopolsce. Urządzenia pomiarowe stanęły w trzech miejscowościach: Stryszowie, Zakrzowie i Dąbrówce (wszystkie leżą w gminie Stryszów).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Darmowa komunikacja, czyli... „nagroda za przeżycie w smogu”

- Stężenia pyłu zawieszonego PM10 wielokrotnie przekraczały normę i były często wyższe niż poziomy zarejestrowane w tym samym czasie w Krakowie i Skawinie - podkreśla Zofia Pasternak-Wietrzna.

Badania prowadzono w ciągu dnia, przy mrozie i w dodatnich temperaturach, przy pogodzie wietrznej i bezwietrznej. A powietrze spełniało normy jedynie, kiedy wiał wiatr.

Zawartość pyłu PM10 w powietrzu w wybranych lokalizacjach (średniodobowo)
Create column charts

Przedstawicielka Fundacji Planeta zaznacza, że w badaniu nie chodziło o to, by wskazać Stryszów jako miejsce, gdzie jest zanieczyszczone powietrze.

- To próbka, taki sam problem jest w wielu wsiach Małopolski i chodziło o zwrócenie uwagi na to, że smog dławi nie tylko małopolskie miasta i miasteczka, ale też wsie - mówi Zofia Pasternak-Wietrzna. Według niej mieszkańcy terenów wiejskich są zupełnie nieświadomi problemu.

Zawartość pyłu PM10 w powietrzu w wybranych lokalizacjach (średniodobowo)
Create column charts

Powszechne jest przekonanie, że smog występuje w Krakowie, na Śląsku, w Zakopanem, natomiast na wsi nikt nie zwraca uwagi na jakość powietrza. Dlatego do pieców trafiają paliwa najgorszej jakości (muł i miał węglowy), a także śmieci i odpady z zakładów rzemieślniczych: płyty wiórowe, lakierowane odpady stolarskie, odpady szewskie i plastiki. W nowych domach zaś pojawiają się piece na węgiel, a więc kolejne źródła niskiej emisji.

- Czas najwyższy, by Urząd Marszałkowski i sejmik rozpoczęły prace nad uchwałą antysmogową dla całego województwa - apeluje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Według niego nie chodzi o to, by w całym regionie zakazać palenia węglem i drewnem (jak to zrobiono w Krakowie), ale trzeba wyznaczyć standard emisyjny zanieczyszczeń, jaki mają spełniać kotły na terenie Małopolski. Należy też określić czas na dostosowanie się do nowych przepisów.

Zawartość pyłu PM10 w wybranych lokalizacjach (średniodobowo)
Create column charts

- Powiedzmy, że za pięć lat - jeśli ktoś będzie chciał ogrzewać dom, używając węgla lub drewna - powinien robić to w kotle spełniającym odpowiednie wymogi - dodaje Andrzej Guła.

Na razie wymiana starych pieców węglowych na nowe, bardziej ekologiczne jest dobrowolna. Na dofinansowanie dla takich inwestycji będzie w najbliższych latach nawet 100 mln euro, które są zarezerwowane w Regionalnym Programie Operacyjnym.

Ekolodzy zapowiadają walkę o wprowadzenie przymusowej wymiany. Kilka lat temu rozpoczęli zabiegi o zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie i właśnie sejmik zgodził się na ten postulat (zakaz ma obowiązywać od 1 września 2019 roku). Planują powtórzenie pomiarów zanieczyszczeń powietrza na wsiach w następnym sezonie grzewczym, jeśli do tego czasu sejmik nie uchwali przepisów antysmogowych dla całego województwa.

Czytaj także:

Smog w Krakowie wcale się nie zmniejsza
Nowa stacja w Bronowicach już mierzy poziom smogu
Zakopane nie widzi smogu
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Londyński smog zabijał natychmiast, nasz morduje na raty

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/studniowki2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
janu
Polakowi nawet trudno zmienić palenie tzw dolne na górne, przy czym ponad 90% pl pieców umozliwa takie palenie . jednocześnie takie górne spalanie daje ok. 30% oszczędności .
m
male miejscowosci
Krakus nie obniża poziomu, na wioskach tak jest. Dużo ludzi pali pampersami a straż miejska poprzestaje na pouczeniach ;(
J
Janek
dokładnie, odradzam wszystkim odwiedzanie Tenczynka i Krzeszowic zimą. Tam się nie da oddychać, sporo domów kopci miałem i śmieciami :(
M
Mieszkaniec Tenczynka
Dokładnie w Tenczynku na ul. Chłopickiego, Sobieskiego i Zwierzynieckiej jest masakra!!! Ludzie palą mokrym miałem a jest paru delikwentów palących śmieciami. Straż miejska tylko ich poucza ;(
R
Rafix
Nie chodzi o ograniczenie emisji CO2 itd. ale o to zeby sciagac oplaty!!! Technologie do robienia eco-brykietu na bazie wegla, ktory 15-sto krotnie emituje mniej szkodliwych substacji juz mamy od dawna, ale kogo to o obchodzi, nikt tego nie promuje. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase , jak zwykle! I i tak zwany rzad, a wlasciwie nierzad,czyli zaklamane bez jaj, duszy , serca korporacyjen prostytutki jak zwykle oklamuje i wyzyskuje wlasnych rodakow.... Wstyd i chanba. I jak w Polsce ma byc lepiej!
M
Monika Monika
Po pierwsze: ludzie nadal myślą, że za wystawianie worków ze śmieciami segregowanymi się płaci. Trzeba ludziom to mówić, wtedy nie będą palić nimi w piecach. Węglem i drzewem palono zawsze i nic się nie działo. Natomiast, jeśli się węgla zabroni, to znowu do pieca będzie trafiało to, co nie trzeba. Palenie gazem jest zbyt drogie i niec nie wskóra przymusowe wyrzucanie pieców. trochę rozsądku.
R
Rafix
A takie stadiony dla kiboli to ma kto budowac! Sanktuarium w Lagiewnikach tez sie nadal buduje, a czy kosciol placi podatki?? No nie bo poco. Silanaka nie ma co...
R
Rafix
Nie no kur.. switny pomysl! Kolejny sposob zeby zarobic na mandatyach i wysysac z kasy i tak juz ledwo wiazacych koniec z koncem obywateli.... Ale zeby zrobuic cos z tymi kominami z Nowej Huty w Krakowie i z infrastruktuta drogowa - mam namysli ograniczyc smog z samochodow ( wiecej rowerow i elektrycznych pojazdow). Co z alternatywnymi zrudlami energii??? Ludzie nie maja pieniedzy na eco- piece...!!! A taki gaz z Rosji, Polska placi wiecej niz np Niemcy... Polska- ,,piekny kraj,,
M
Mani
Zróbcie pomiary w gminie Zabierzow oraz Liszki w mniejszych i większych wioskach BŁAGAM bo się tu dusimy!!!!!!!! A truciciele i włodarze nic sobie z tego nie robią :(
s
słoik
NIe obniżaj poziomu.
K
[email protected]
podkrakowskie wiochy palące byle czym i jeżdżące byle czym po Krakowie.
H
Hutnik
Proszę o dane stężenia PM10 w powietrzu z każdej gminy krakowskiej.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie